PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Pamiątki po prezydencie Gdańska na wystawie w Ratuszu Głównego Miasta

Pamiątki po prezydencie Gdańska na wystawie w Ratuszu Głównego Miasta
Od wtorku, 28 maja 2019 r., w Sali Zimowej gdańskiego Ratusza Głównego Miasta, zwiedzający mogą zobaczyć pamiątki po prezydencie Gdańska, śp. Pawle Adamowiczu. Na wystawie stałej w Muzeum Gdańska zobaczymy biurko prezydenta Gdańska, strój urzędowy i inne przedmioty, np. osobisty kalendarz. Z kolei od 3 czerwca do 9 lipca na Długim Targu będzie można zobaczyć instalację plenerową „Budowanie Wspólnoty”.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Wystawa Budowanie wspólnoty . Na zdjęciu Krzysztofa Mystkowskiego prezydent Gdańska śp. Paweł Adamowicz podczas wizyty w domach gdańszczan dotkniętych powodzią 2016 r.
Wystawa "Budowanie wspólnoty". Na zdjęciu Krzysztofa Mystkowskiego prezydent Gdańska śp. Paweł Adamowicz podczas wizyty w domu gdańszcznina dotkniętego powodzią 2016 r.
fot. Krzysztof Mystkowski/KFP

 

– Zdawać się może, że to niewielka ekspozycja, jak na ponad 20 lat na urzędzie prezydenta miasta, ale zapewniam zwiedzających, że oddaje ducha gabinetu prezydenta Pawła Adamowicza – mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent miasta. – Na biurku prezydenta zawsze leżały książki, ułożone według interesującej go tematyki. Zaczytywał się w literaturze o Gdańsku i opracowaniach dokumentujących zmiany cywilizacyjne. To właśnie w nich wielokrotnie szukał inspiracji. Fascynowały go postaci Józefa Piłsudskiego i Karola Wojtyły. Był otwartym, życzliwym człowiekiem. Wychodził zza swojego okazałego biurka do gości i witał ich serdecznie rozkładając ramiona. Bez wątpienia, to jeden z najwybitniejszych gdańszczan naszych czasów.

Biurko prezydenta Gdańska
Biurko prezydenta Gdańska
fot. A. Grabowska/Muzeum Gdańska

 

Gdańsk w umyśle Pawła Adamowicza

Na Sali Zimowej, gdzie dawniej rezydowali gdańscy burmistrzowie, stoi masywne, przedwojenne, gdańskie czarne biurko. Nad nim wisi fotografia Prezydenta, wykonana 10 maja 2016 r. przez Grzegorza Mehringa. Podczas jednego ze zwyczajowych spacerów po gdańskich dzielnicach Paweł Adamowicz wsiadł do tramwaju. Wokół gdańszczanie. Na blacie biurka leżą uporządkowane książki, albumy, ulotka wyborcza z 1989 r. i osobisty kalendarz, na który patrzy w zadumie Józef Piłsudski. Wszystkie wpisy są czytelne, także ten z 13 stycznia 2019 r. Fotel stoi pusty.

– Przekazane nam przez rodzinę oraz przyjaciół pamiątki będziemy pokazywać w ramach wystawy stałej w Ratuszu Głównego Miasta. Narracja zostanie rozszerzona w przyszłości o nowe eksponaty, które Muzeum Gdańska już otrzymało, a także przekazywane przez gdańszczan pamiątki. Zachęcam do przekazywania naszemu Muzeum przedmiotów związanych z działalnością śp. Pawła Adamowicza – mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska.    

 

Książki na biurku prezydenta Gdańska
Książki na biurku prezydenta Gdańska
fot. A. Grabowska/Muzeum Gdańska

 

Budowanie wspólnoty. Paweł Adamowicz i gdańszczanie

Sylwetkę Prezydenta i jego relacje z gdańszczanami przedstawi także wystawa plenerowa przygotowana z okazji Święta Wolności i Solidarności. Wernisaż wystawy odbędzie się w 30. rocznicę wyborów z 1989 r., 4 czerwca br., o godz. 16:00 na Długim Targu. Wystawę będzie można oglądać do 9 lipca.

– Wszyscy zwiedzający będą mogli zobaczyć opatrzone wybranymi cytatami zdjęcia wykonane przez fotografów w trakcie oficjalnych i nieoficjalnych spotkań śp. Pawła Adamowicza z gdańszczankami i gdańszczanami. Wybraliśmy 65 mniej znanych zdjęć, np. wizytę prezydenta w domach gdańszczan po powodzi w 2016 r. Pokazują one niezwykle ważny, ludzki wymiar dwudziestu jeden lat prezydentury – mówi Janusz Marszalec z Muzeum Gdańska.

Osobisty kalendarz prezydenta Adamowicza otwarty na dniu 13 stycznia 2019 roku
Osobisty kalendarz prezydenta Adamowicza otwarty na dniu 13 stycznia 2019 roku
fot. A. Grabowska/Muzeum Gdańska

 

Obie wystawy powstały dzięki zaangażowaniu rodziny i przyjaciół św. Pawła Adamowicza oraz Urzędu Miasta Gdańska. Muzeum Gdańska zbiera pamiątki związane z osobą prezydenta Gdańska. Chęć przekazania darowizny do zbiorów muzeum, albo wykonania kopii cyfrowych osobistych pamiątek można zgłaszać mailowo na adres historia@muzeumgdansk.pl.  

Urzędowy strój i łańcuch prezydenta Adamowicza
Urzędowy strój i łańcuch prezydenta Adamowicza
fot. A. Grabowska/Muzeum Gdańska

 

„Biurko Prezydenta”

Od kiedy: 28 maja 2019 r.

Zwiedzanie: w godzinach otwarcia Ratusza Głównego Miasta

Wstęp: w cenie biletu do Ratusza Głównego Miasta, bezpłatnie w dzień wolnego zwiedzania

Gdzie: Sala Zimowa, Ratusz Głównego Miasta – Muzeum Gdańska, ul. Długa 46/47

 

Wystawa plenerowa: Budowanie wspólnoty. Paweł Adamowicz i gdańszczanie

Kiedy: 3 czerwca – 9 lipca 2019 r.

Gdzie: Długi Targ w Gdańsku

Wstęp: bezpłatny

Wernisaż: 4 czerwca 2019 r. (wtorek), godz. 16:00 w ramach Święta Wolności i Solidarności.