• Start
  • Wiadomości
  • Na żywo, 2 czerwca. Polska Samorządów - raport Fundacji Batorego, rozmowa o przyszłości samorządów

Na żywo, 2 czerwca. Polska Samorządów - raport Fundacji Batorego, rozmowa o przyszłości samorządów

02.06.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
polska samorzadow

 

12:15

Prezydentka Ostrowa Wielkopolskiego Beata Klimek: - To dla mnie przywilej móc w tych ważnych dla naszego kraju i samorządu dniach debatować o sprawach najważniejszych. Jesteśmy w Gdańsku w szczególnym momencie, tu się narodziła wolność i solidarność, jak nigdzie indziej uprawnione jest to hasło właśnie tutaj, ale nie ma też tej wolności bez samorządności, trzeba więc o nią dbać.

Te 30 lat polskiego samorządu to ogromny sukces bez wątpienia. Pamiętajmy o tych wszystkich wójtach, burmistrzach i prezydentach, którzy tworzyli te samorządy, wtedy nie bardzo było wiadomo jak go zorganizować. Spójrzmy, jaką drogę wszyscy przebyliśmy, gdzie dziś jesteśmy, w jakim miejscu jest polski samorząd i jak doskonale poradził sobie z codziennymi wyzwaniami. Dziś samorządy są największym inwestorem w kraju, to dzięki nim, poprzez pieniądze z Unii Europejskiej, którymi dysponują, tak bardzo zmienia się nasz kraj.

Raport na pewno będzie lekturą obowiązkową wszystkich samorządowców, chciałabym by stał się obowiązkowy także dla wszystkich polityków. Jego tezy są niezwykle śmiałe, pewnie należałoby je mocno przeanalizować, ale z raportu wynika, że mówić powinniśmy nie tylko o nowej organizacji samorządu, ale przede wszystkim państwa polskiego. Przed nami wielka debata, tylko trzeba zadać sobie pytanie, czy jest możliwa tu i teraz. My samorządowcy, udowodniliśmy przez te 30 lat swoją siłę i odpowiedzialność. Pamiętając o tym dorobku, trzeba nadal się rozwijać i odpowiadać na wyzwania (ja się ich nie boję). Musimy też skoncentrować się na ochronie tego, co mamy dzisiaj. Nieszczęściem byłoby, gdyby stały się wydmuszką, to byłaby tragedia dla kraju i lokalnych wspólnot.

Posłanka Nowoczesnej Ewa Lieder: - Oczywiście, samorządy lokalne wymagają reform, ale potrzebny jest nam także kolejny stopień decentralizacji - demokracja deliberyzacyjna: panele obywatelskie i budżety obywatelskie, zwiększajmy wpływ mieszkańców i ich kontrolę nad samorządami, ale w mądry sposób. W Gdańsku instytucja paneli obywatelskich sprawdziła się, dlaczego nie moglibyśmy robić panelu ogólnpolskiego, np. o przekopie Mierzei Wiślanej?

11:35

Lider raportu Fundacji Batorego “Polska samorządów. Silna demokracja, skuteczne państwo” zaprezentował jego najważniejsze punkty. Rozpoczęła się dyskusja.
Dawid Sześciło, główny autor raportu think tanku forumIdei Fundacji Batorego: - Punktem wyjścia do prac nad raportem było 25-lecie polskiego samorządu. Przeprowadzając ankietę na potrzebę naszych prac, dosłownie 1 proc. ankietowanych był za wzmocnieniem roli władzy centralnej, takie wyniki to kapitał do budowania jeszcze bardziej zdecentralizowanego państwa. Prezentujemy konkretne 21 pomysłów na więcej bardziej samodzielnego samorządu, które pozwolą mu odnosić sukcesy i popełniać błędy na własną odpowiedzialność.

Jerzy Buzek, eurodeputowany, były premier RP, współautor reform samorządowych w Polsce: - Jak powiedział de Tocqueville, demokracja umiera przede wszystkim z powodu bierności obywateli, jej upadek to zamykanie się w domach i egoizm ludzi, to on tworzy furtkę dla działań antydemokratycznych. Gdyby w taki sposób definiować, to "Solidarność" była sama w sobie odrodzeniem demokracji, a tytuł programu wyborczego kandydatów wywodzących się z "Solidarności" brzmiał Samorządna Rzeczpospolita.

11:09

Polska Samorządów - raport Fundacji Batorego, rozmowa o przyszłości samorządów

Trwa spotkanie na temat przyszłości polskich samorządów w bibliotece ECS z udziałem m.in. Jerzego Buzka i prof. Jerzego Stępnia.

Punktem wyjścia do rozmowy o polskich samorządach będzie projekt wzmocnienia państwa poprzez decentralizację i wykorzystanie potencjału drzemiącego w społecznościach lokalnych przedstawiony w nowym raporcie forumIdei Fundacji Batorego.

Spotkanie otworzył i prowadzi Paweł Marczewski, socjolog, historyk idei, publicysta, szef działu Obywatele forumIdei Fundacji Batorego.

Raport zaprezentuje jego główny autor dr hab. Dawid Sześciło (Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego). W dyskusji udział wezmą:

Jerzy Buzek / eurodeputowany, Prezes Rady Ministrów w latach 1997–2001
Beata Klimek / prezydentka Ostrowa Wielkopolskiego
Ewa Lieder / posłanka Nowoczesnej
prof. Jerzy Stępień / były prezes Trybunały Konstytucyjnego, współtwórca polskiego samorządu

 

TV

MEVO rozkręca wiosnę. Wsiadaj i jedź: do pracy, na uczelnię, na plażę