• Start
  • Wiadomości
  • Solidarity of Arts 2021. W sobotę „Śnieg” Pamuka premierowo w Teatrze Szekspirowskim

Solidarity of Arts 2021. W sobotę „Śnieg” Pamuka premierowo w Teatrze Szekspirowskim

W ramach tegorocznej edycji festiwalu Solidairity of Arts nagradzany reżyser Bartosz Szydłowski zaprezentuje premierowo swój najnowszy spektakl na podstawie książki Orhana Pamuka „Śnieg”. To pierwsza polska adaptacja powieści tureckiego pisarza, laureata Nagrody Nobla z dziedziny literatury.
27.08.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Premiera na Solidarity of Arts: „Śnieg” w reżyserii Bartosza Szydłowskiego na scenie Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. Po weekendzie spektakl prezentowany będzie w innych miastach Polski
Premiera na Solidarity of Arts: „Śnieg” w reżyserii Bartosza Szydłowskiego na scenie Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. Po weekendzie spektakl prezentowany będzie w innych miastach Polski
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

 

- To powieść polityczna i poetycka zarazem. Dystopijne marzenie o lepszym życiu, wyrwaniu się z piekła politycznych i obyczajowych uzależnień - mówi Bartosz Szydłowski, reżyser, który dokonuje pierwszej polskiej adaptacji powieści Orhana Pamuka „Śnieg” (tytuł oryginalny: „Kar”), premierowo prezentowanej podczas festiwalu Solidarity of Arts.

Spektakl zobaczymy w sobotę i niedzielę, 28-29 sierpnia, w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim (ul. Bogusławskiego 1), gdzie niedawno, podczas 25. Festiwalu Szekspirowskiego, mogliśmy oglądać „Hamleta” Williama Szekspira w reżyserii Szydłowskiego - inscenizacja przyniosła mu Złotego Yoricka w Konkursie na Najlepszą Polską Inscenizacją Dzieł Dramatycznych Williama Szekspira oraz Utworów Inspirowanych Dziełami Williama Szekspira w sezonach 2019/2020 oraz 2020/2021. Reżyser został doceniony m.in. za umiejętne czerpanie z tekstów szekspirowskich oraz witkacowskich, a także za celne odniesienia do sytuacji, w jakiej znalazła się Polska. Tych odniesień spodziewać się możemy także po najnowszym spektaklu.

 

W spektaklu występują m.in. Paweł Charyton, Juliusz Chrząstowski, Szymon Czacki, Daniel Dobosz, Dominik Stroka i Krzysztof Zarzecki
W spektaklu występują m.in. Paweł Charyton, Juliusz Chrząstowski, Szymon Czacki, Daniel Dobosz, Dominik Stroka i Krzysztof Zarzecki
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

- Małe prowincjonalne miasteczko Kars jest zwierciadlanym odbiciem polskiego pejzażu. Potrzeba wolności ściera się w nim z autorytarną wizją świata, fanatyzmem religijnym i zwykłym życiem, które pogrąża się w niespełnieniu, topniejąc jak płatek śniegu na dłoni - tłumaczy Bartosz Szydłowski. - Gdzie może przetrwać to, co jest dla nas najważniejsze, to kim jesteśmy, to o czym marzymy? Skoro nie realizujemy się w konkretnym życiu, to może zrealizujemy się w poezji?

Turecki pisarz Orhan Pamuk, laureat Nagrody Nobla 2006 z dziedziny literatury, w swojej ojczyźnie uchodzi za komentatora społecznego, jednak sam uważa się za autora fikcji literackiej, bez politycznych skłonności. Jest jednym z tureckich intelektualistów, o nieortodoksyjnych poglądach religijnych, otwartych na integrację Turcji z Unią Europejską. Był pierwszym pisarzem świata muzułmańskiego, który publicznie potępił fatwę skazującą na śmierć Salmana Rushdiego.

W swoich książkach opisuje często kontakt kultur Wschodu i Zachodu. Wydana w 2002 roku powieść „Śnieg” (Wydawnictwo Literackie w Krakowie, tłum. Anny Polat) to niezwykła historia poety Ka, który po kilkunastu latach pobytu na Zachodzie, wraca do rodzinnego miasteczka Kars. Oficjalnym powodem przyjazdu jest pogrzeb matki, nieoficjalnie - prowadzi śledztwo dziennikarskie dotyczące rzekomych samobójstw młodych kobiet. Gdy tuż po jego przyjeździe rozpętuje się śnieżyca, która odcina Kars od reszty świata, nadchodzi rewolucja. Ka zostaje wciągnięty w sieć intryg konstruowanych przez wojskowych, nacjonalistów, fanatyków religijnych i terrorystów, którzy targają nim jak płatkiem śniegu. Musi się też zmierzyć z fake newsami, tworzonymi przez lokalne media na zlecenie służb specjalnych i polityków. Tym, co może go ocalić, wydają się poezja i miłość.

 

Reżyser podkreśla, że powieść noblisty Orhana Pamuka jest bardzo aktualnym tekstem, znajdującym odniesienia w polskich realiach i pozostawiającym pole do refleksji
Reżyser podkreśla, że powieść noblisty Orhana Pamuka jest bardzo aktualnym tekstem, znajdującym odniesienia w polskich realiach i pozostawiającym pole do refleksji
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

Adaptację sceniczną powieści i dramaturgię spektaklu przygotował Mateusz Pakuła, choreografię - Dominika Knapik, muzykę - Dominik Strycharski, scenografię i kostiumy - Małgorzata Szydłowska, wideo - Maciej Szczęśniak, Przemysław Czepurko. Występują: Anna Paruszyńska-Czacka, Aleksandra Przybył, Marta Zięba, Paweł Charyton, Juliusz Chrząstowski, Szymon Czacki, Daniel Dobosz, Dominik Stroka, Artur Święs, Krzysztof Zarzecki.

Premierowo spektakl - zrealizowany przez Teatr Łaźnia Nowa w Krakowie, w koprodukcji z Gdańskim Teatrem Szekspirowskim, Teatrem Studio im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Warszawie i Teatrem Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach - na scenie Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego zobaczymy 28 i 29 sierpnia o godzinie 19:00. Bilety: 40-50 zł, do kupienia w kasach i online: bilety.teatrszekspirowski.pl.

Po pokazach premierowych w ramach Solidarity of Arts w Gdańsku, spektakl prezentowany będzie w Teatrze Łaźnia Nowa w Krakowie (3-5 września), Teatrze Studio im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Warszawie (28-30 października) i Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach (19-21 listopada).

Zobacz zdjęcia z próby spektaklu tuż przed premierą:

TV

Nowi mieszkańcy na Ujeścisku