• Start
  • Wiadomości
  • Z problemami psychicznymi do PIKu w Gdańsku. Konsultacje, terapia, informacje

Z problemami psychicznymi do PIK-u w Gdańsku. Konsultacje, terapia, informacja o innych placówkach

Zaburzenia psychiczne, kryzys, nerwica, trudności wieku dojrzewania, problemy z dziećmi. A może brak sił do opieki nad osobą niepełnosprawną? Gdańszczanie z takimi problemami otrzymają pomoc w Punkcie Informacyjno Konsultacyjnym, który od roku działa w Gdańsku. Bez skierowania, bez płacenia, bez kolejki.
05.09.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Nz Punkt Informacyjno-Konsultacyjny w Gdańsku przy ul. Chopina 42. Działa tu też Punkt Wsparcia Środowiskowego i Kluby Samopomocy

W Gdańsku, podobnie jak w całej Polsce, na wizytę w poradni psychologicznej czeka się wiele miesięcy. Dlatego nowe miejsce powinien znać każdy mieszkaniec, żeby w razie kryzysu wiedzieć, gdzie szukać pomocy dla siebie, rodziny czy znajomych.

- Przychodzą do nas osoby z kłopotami psychicznymi, cierpiące na różnego rodzaju zaburzenia - mówi Martyna Majewska konsultant PIK w Gdańsku. - Rodzice martwiący się o uzależnienie swoich dzieci, które godzinami siedzą przy komórce czy komputerze; rodzice dzieci z ADHD, którzy nie wiedzą, gdzie szukać wsparcia i pomocy. Młodzież z problemami w szkole, z rodzicami, z pierwszą miłością, z pytaniem o sens życia. Ale mamy też wiele osób opiekujących się chorymi psychicznie, osobami z Alzheimerem. Pytają, jak żyć z takimi osobami, o to gdzie jest “granica normalności”, kiedy zachowania podopiecznych wymagają interwencji z zewnątrz. Też potrzebują wsparcia i je otrzymują. Nikt nie wychodzi od nas bez pomocy, jeśli nie możemy pomóc na miejscu, zawsze wskazujemy placówkę, gdzie tę pomoc osoba potrzebująca otrzyma.  


Konsultacje, terapia, warsztaty  

W budynku przy ulicy Chopina 42 dyżurują psychologowie, terapeuci posiadający informacje na temat wszystkich dostępnych w Gdańsku form pomocy dla osób z zaburzeniami psychicznymi, członków ich rodzin, znajomych.

Zgłosić się po pomoc może każdy - z ulicy, nie trzeba skierowań, a porady i ewentulana terpia są bezpłatne! Osoby potrzebujące mogą liczyć na wstępną konsultację psychologiczną i konkretne wskazania: czy iść do przychodni, szpitala, a może dołączyć do jednej z grup wsparcia działających na terenie miasta i gdzie takie grupy można znaleźć.

PIK działa od połowy czerwca 2016 roku, przez pierwsze pół roku porady uzyskało tu 154 osoby, część z nich zostały tu na dłużej - na terapii, warsztatach itp.

PIK to też strona i konsultacje telefoniczne 

PIK uzupełnia działający już wiele lat Punkt Wsparcia Środowiskowego i i Kluby Samopomocy. Przez pięć dni w tygodniu odbywają się tu zajęcia, treningi umiejętności społecznych, terapia lub wsparcie psychologiczne dla osób potrzebujących.

PIK to nie tylko zajęcia w siedzibie przy ul. Chopina 42 w Gdańsku, to też strona internetowa wsparciewgdansku.pl, na której każdy znajdzie bazę danych z aktualną ofertą wsparcia w obszarze zdrowia psychicznego. Baza jest tworzona na podstawie danych zebranych od podmiotów i innych organizacji działających na rzecz osób z zaburzeniami psychicznymi i regularnie aktualizowana przez pracownika PIK.

Dla osób, które nie mają czasu, wstydzą się lub mają opór przed bezpośrednim kontaktem z psychologiem, PIK oferuje konsultację telefoniczną - to tegoroczna nowość - od piątku od godz. 16 do soboty do godz. 22 dyżuruje konsultant, który też udzieli wstępnej konsultacji, podpowie co zrobić w razie kryzysu. Kolejną możliwością uzyskania informacji i porady, dla osób które z różnych przyczyn nie chcą zrobić tego osobiście, jest możliwość zadania pytania konsultantowi przez stronę wsparciewgdansku.pl

Punkt Informacyjno Konsultacyjny (PIK) to kolejna gdańska placówka na mapie świadczeń ochrony zdrowia psychicznego, stworzona w ramach „Gdańskiego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2016-2023”. Tę usługę dla gdańszczan realizuje Fundacja Oparcia Społecznego Aleksandry FOSA, a zleciło i finansuje miasto Gdańsk. 

Jak działa Punkt Informacyjno-Konsultacyjny:

- od poniedziałku do piątku w godzinach od 08:00 do 18:00 (konsultacje osobiste i infolinia)

- od piątku godz. 16.00 do soboty godz. 22.00  (dyżury telefoniczne)

Miejsce: Fundacja Fosa przy ulicy Chopina 42 na I piętrze (pokój numer 20).

Numer telefonu: Martyna Majewska konsultant PIK 787 960 860

TV

MEVO rozkręca wiosnę. Wsiadaj i jedź: do pracy, na uczelnię, na plażę