• Start
  • Wiadomości
  • Wsparcie psychologiczne dla osób po próbie samobójczej. Miejski program w Pomorskim Centrum Toksykologii

Wsparcie psychologiczne dla osób po próbie samobójczej. Miejski program w Pomorskim Centrum Toksykologii

- Mamy tylko trzy, cztery dni, aby osobę która trafia do nas na leczenie po próbie samobójczej, zmotywować do życia - mówi Daniel Cejrowski wiceprezes zarządu Pomorskiego Centrum Toksykologii w Gdańsku. Wsparcie psychologiczne i terapeutyczne dla osób w głębokim kryzysie psychicznym to jeden z programów zdrowotnych dla mieszkańców Gdańska realizowany od kwietnia 2017 roku przez Centrum we współpracy z miastem.
07.11.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

 

Sala Intensywnego Nadzoru Medycznego w Pomorskim Centrum Toksykologii w Gdańsku. Tu trafiają także pacjenci po zatruciach lekami w wyniku prób samobójczych

Pomorskie Centrum Toksykologii realizuje obecnie trzy programy zdrowotne Gminy Miasta Gdańska, dzięki którym można efektywniej leczyć pacjentów potrzebujących terapii uzależnień, terapii psychologicznej, konsultacji psychiatrycznej. To program profilaktyki i leczenia uzależnienia od alkoholu, narkotyków i program wsparcia osób w kryzysie. Każdy z nich umożliwia wczesną interwencję i dopasowaną do potrzeb danego pacjenta opiekę psychologiczną. To konieczne bo ciężko zatruci (alkoholem, narkotykami, lekami) chorzy znajdują się w dramatycznej dla siebie sytuacji, po ustabilizowaniu stanu fizycznego, bez profesjonalnej pomocy psychiatrycznej czy psychologicznej nie są w stanie sobie poradzić.

- Pomorskie Centrum Toksykologii to bardzo szczególne miejsce - mówi Daniel Cejrowski wiceprezes zarządu gdańskiego PCT. - Trafiają do nas osoby bezpośrednio po próbie samobójczej, ze Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych, pogotowia lub na skutek powiadomień osób prywatnych. Są u nas tylko kilka dni i to jest czas, w którym możemy je “złapać” i zmotywować do życia i wskazać gdzie można szukać pomocy po wyjściu ze szpitala. Mamy świadomość, że leczenie to jedno a przez ten krótki czas trzeba też coś zrobić z ich głową.

Program wsparcia psychologicznego i terapeutycznego dla osób dotkniętych kryzysem psychicznym hospitalizowanych w PCT ze względu na podjętą próbę samobójczą trwa od kwietnia  do końca 2017 roku. Do końca października br z pomocy szpitala skorzystało 53 mieszkańców Gdańska, wśród nich najwięcej pacjentów po próbach samobójczych to osoby 32-letnie, wielu jest też nastolatków, nawet 13 i 14-latków, jedna osoba powyżej 60 roku życia. 

 - Trafiają do nas ciężko zatruci pacjenci i pierwszym naszym zadaniem jest te osoby z zatrucia wyciągnąć - mówi Michał Patok lekarz z Pomorskiego Centrum Toksykologii. - Kiedy tylko wyjdą z ostrego zatrucia, kiedy zaczną rozmawiać, to jest czas na interwencję kryzysową, na rozmowy motywujące, także na konsultację psychiatryczną, psychologiczną i terapeuty uzależnień, słowem na wsparcie diagnostyczne i terapeutyczne. Część pacjentów po diagnozie trafia od razu do szpitala psychiatrycznego ale część idzie do domu i musi mieć jakąś bazę, żeby sobie radzić z rzeczywistością.

Pomorskie Centrum Toksykologii realizuje programy Gminy Miasta Gdańska w ramach zadań z zakresu:

1. Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych

Program zdrowotny skierowanego do osób uzależnionych od alkoholu: "Wsparcie psychologiczne i motywowanie do podjęcia terapii dorosłych osób pijących ryzykownie, szkodliwie oraz uzależnionych od alkoholu, które ze względu na stan bezpośredniego zagrożenia życia wymagały leczenia w regionalnym ośrodku toksykologicznym”, realizacja 2016 - 2018 r.

2. Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii

Rozwój wieloletnich programów z zakresu lecznictwa ambulatoryjnego i stacjonarnego "Pomoc psychologiczna dla pacjentów zagrożonych i uzależnionych od środków psychoaktywnych (narkotyków, NPS tzw. dopalaczy – legalnych środków zastępczych, leków używanych jako środki rekreacyjne) w Pomorskim Centrum Toksykologii", realizacja 2017 r.

3. Program Ochrony Zdrowia Psychicznego

Inicjowanie i wspieranie specjalistycznych usług z zakresu pomocy psychologicznej i terapeutycznej dla osób dotkniętych kryzysem psychicznym "Interwencyjny program wsparcia psychologicznego i terapeutycznego dla osób dotkniętych kryzysem psychicznym hospitalizowanych w Pomorskim Centrum Toksykologii z powodu podjętej próby samobójczej", realizacja 2017 r.

TV

Żywie Biełaruś! Białoruski Dzień Wolności w Gdańsku