„Jaś i Małgosia”. Oni też stracili mamę

Wicemarszałek województwa pomorskiego Hanna Zych-Cisoń i prezydent Gdańska Paweł Adamowicz jako pierwsi zaprezentowali umiejętności czytania bajek i baśni w ramach akcji „Dzieci radzą sobie tylko w bajkach. Pomóż osieroconym dzieciom”. W kolejce czekają następni: parlamentarzyści, pisarze, aktorzy... Zobaczcie film z pierwszego czytania.
19.11.2015
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

 

„Co pół godziny ktoś poniżej 20. roku życia staje się w Polsce sierotą! Najczęściej osierocone dziecko ze swoją żałobą pozostaje samo. Dlatego tak ważna jest pomoc okazana w sposób profesjonalny i na czas” - informują na swojej stronie internetowej organizatorzy XII ogólnopolskiej kampanii społecznej Fundacji Hospicyjnej „Hospicjum to też Życie” prowadzonej pod hasłem „Dzieci radzą sobie same tylko w bajkach. Pomóż osieroconym dzieciom”.

- Celem kampanii jest zwiększenie świadomości społecznej na temat problemów związanych z żałobą dzieci i młodzieży oraz sposobów ich rozwiązywania - mówi portalowi gdansk.pl Aneta Rojek z Fundacji Hospicyjnej. - Musimy uświadomić społeczeństwo, że w Polsce jest co najmniej 16 tysięcy dzieci, które straciły kogoś bliskiego. Potrzebne jest im wsparcie psychologiczne i finansowe.

Dzieci, które tracą kogoś bliskiego, tracą przede wszystkim poczucie bezpieczeństwa. 

Bajki potrafią ukoić, zaciekawić, rozmarzyć. Tak było w Bibliotece Manhattan we Wrzeszczu

 

Osieroceni bohaterowie

Organizatorzy kampanii „Dzieci radzą sobie same tylko w bajkach. Pomóż osieroconym dzieciom” chcą odwołać się do bohaterów znanych bajek, którzy zostali pozbawieni przynajmniej jednego z rodziców.

W ramach akcji w bibliotekach w całej Polsce odbywają się spotkania, podczas których znane lokalnie osoby czytają dzieciom bajki nawiązujące do problemu osierocenia.

- Wykorzystane zostaną dobrze znane dorosłym bajki: „Kopciuszek”, „Jaś i Małgosia”, „Sierotka Marysia”, „Dziewczynka z zapałkami” czy „Królewna Śnieżka”. Losy tych postaci były często dramatyczne. Miały obniżony status materialny, często usunięte były poza nawias lokalnej społeczności, co w sposób znaczący zaważyło na kształtowaniu się ich osobowości. Na przykład bajkę o „Jasiu i Małgosi” wybraliśmy dlatego, że jej bohaterowie stracili mamę i byli wychowywani przez ojca i macochę. Zostali wysłani do lasu, bo ich opiekunowie mieli nadzieję, że się zgubią i nie będą wiedziały, jak wrócić do domu - tłumaczy Aneta Rojek. 

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz nie miał problemów z odnalezieniem się w bajkowej scenerii

 

Cztery gdańskie czytania

Do akcji bardzo chętnie włączył się także Gdańsk. W filiach Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz w centrach handlowych w listopadzie i grudniu odbędą się edukacyjny cykl „Spotkanie z bajką” oraz warsztaty plastyczne prowadzone przez doświadczonego terapeutę zajęciowego, stanowiące artystyczny komentarz do wysłuchanej opowieści. 

Pierwsze czytanie bajki „Jaś i Małgosia” miało miejsce w piątek, 20 listopada 2015 r., w Bibliotece Manhattan. Bajkę przeczytała pisarka Magdalena Witkiewicz. Godzinę później usłyszeliśmy wicemarszałek województwa pomorskiego Hannę Zych-Cisoń, a o 15.00 swoją interpretację bajki przedstawił prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. 

Kolejne spotkania odbędą się:

- 27 listopada 2015 r. (piątek) w budynku głównym Biblioteki Wojewódzkiej przy Targu Rakowym 5/6 od godziny 11.00 do 13.00;

- 5 grudnia (sobota) w Galerii Bałtyckiej przy ul. Grunwaldzkiej 141 (na poziomie -1, w okolicy sceny przy sklepie Smyk) w ramach corocznego wydarzenia „Gwiazdy malują gwiazdy”;

- 12 grudnia (sobota) w IKEA Gdańsk, podczas fundacyjnych warsztatów świątecznych.

Zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki społecznej Piotr Kowalczuk oraz aktorka teatru Wybrzeże Marzena Nieczuja-Urbańska zapowiedzieli swój udział, ale jeszcze nie potwierdzili terminu. Organizatorzy na razie nie zdradzają nazwisk pozostałych zaproszonych gości.

W bibliotekach bajek słuchać będą dzieci z zaproszonych przez organizatorów szkół i przedszkoli, natomiast do IKEA oraz do Galerii Bałtyckiej mogą przyjść wszystkie dzieci. 

Aktor Mirosław Baka czytał dzieciom. W tym roku swój udział zapowiedziała jego koleżanka z teatru - Marzena Nieczuja-Urbańska

 

Jak jeszcze można pomóc?

Poza aspektem psychologicznym i edukacyjnym, w pomocy dzieciom, które utraciły najbliższych, ważna jest również pomoc materialna.

Średni koszt rocznych zajęć pozalekcyjnych oraz wyjazdów wakacyjnych i pomocy socjalnej dla dziecka, będącego pod opieką Funduszu Dzieci Osieroconych - działa on przy Fundacji Hospicyjnej od 2006 roku - wynosi około tysiąca złotych.

Do tej pory z pomocy funduszu skorzystało około 7500 dzieci z całej Polski.

Jednym z elementów kampanii jest prowadzenie zbiórek na rzecz jej beneficjentów. Można to robić za pośrednictwem:

  • charytatywnego numeru 7279, na który można wysłać SMS o treści POMAGAM, numer będzie aktywny do grudnia 2015 r.,
  • przelewem na konto bankowe: 93 1540 1098 2001 5562 4727 0011,
  • wrzucając pieniądze do specjalnych skarbonek, które firmy lub szkoły mogą zamówić w Fundacji Hospicyjnej.

TV

MEVO rozkręca wiosnę. Wsiadaj i jedź: do pracy, na uczelnię, na plażę