• Start
  • Wiadomości
  • Ból, gorączka i tak dalej… Opieka medyczna w wielką majówkę

Ból, gorączka i tak dalej… Opieka medyczna w wielką majówkę

W majowe wolne dni 1 i 3 maja 2016 roku przychodnie pracują tak jak w niedzielę i święta, poniedziałek 2 maja to dla nich normalny dzień pracy. W Gdańsku w wolne dni dyżur pełnią cztery przychodnie Podstawowej Opieki Zdrowotnej, z problemami stomatologicznymi musimy jechać do Gdyni.
30.04.2016
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Ze zdrowiem nie ma żartów. Gdy coś dolega, lepiej nie czekać z wizytą u lekarza, aż skończą się dni wolne.

Osoby, które zachorują w ciągu czterech najbliższych dni przedłużonego majowego weekendu mają do wyboru cztery dyżurujące w trybie nocno-świątecznym przychodnie w Gdańsku. Choć poniedziałek 2 maja jest normalnym dniem pracy, w wielu przychodniach może być mniejsza obsada.

- Długi weekend na początku maja to zwykle mniej pacjentów w przychodniach - mówi Mikołaj Ruciński, wicedyrektor Nadmorskiego Centrum Medycznego w Gdańsku.- Nie przewidujemy i w tym roku większych zmian. Mamy nieco zmniejszoną obsadę, bo część personelu też wzięła urlop, ale nie odczują tego pacjenci. Nasza przychodnia „Kilińskiego” w Gdańsku pełni dyżur opieki świątecznej i nocnej. Podczas wolnych dni dyżurować tu będą trzy zespoły lekarzy i pielęgniarek - jeden pediatra i dwóch internistów, w tym jeden dedykowany do wyjazdów do pacjentów.

Pamiętajmy, że świadczenia nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej w przychodniach POZ są udzielane przede wszystkim w sytuacji nagłego zachorowania lub nagłego pogorszenia stanu zdrowia - od godz. 8.00 rano do godziny 8.00 dnia następnego. Nie obowiązuje rejonizacja, można zgłaszać się po pomoc do dowolnego punktu nocnej opieki. Trzeba zabrać ze sobą aktualny dokumentu tożsamości, bez niego  zapłacimy za usługę medyczną i 100 procent za lekarstwa!

- Dokument tożsamości ze zdjęciem jest potrzebny przede wszystkim do identyfikacji pacjenta - tłumaczy Ruciński. - Czy osoba która dostanie określone leki, może zwolnienie jest rzeczywiście tą, za którą się podaje. No i równie ważna jest możliwość sprawdzenia, czy pacjent jest ubezpieczony.

Od 1 marca 2016 roku żadna przychodnia stomatologiczna w Gdańsku nie ma kontraktu z NFZ na nocną i świąteczną opiekę medyczną, gdańszczanie z nagłymi bólami zębów muszą jechać do Poradni Stomatologicznej NZOZ „Śródmieście” przy ul. Żwirki i Wigury 14.

- Proszę też pamiętać, że te dyżury są dla pacjentów, którzy potrzebują pomocy doraźnej, w nagłych sytuacjach - podkreśla Piotr Sibora, kierownik Centrum Stomatologicznego “Śródmieście” w Gdyni. - Podczas dyżuru nocnego i świątecznego dyżuruje jeden lekarz dentysta.

Dyżur świąteczny dla chorych okulistycznie pełni szpital studencki w Gdańsku. Ale z pomocy skorzystamy tam tylko od godziny 8 rano do 14. Po godzinie 14 z problemami okulistycznymi musimy jechać do szpitala na Zaspę lub do UCK, gdzie jest dyżur okulistyczny.

Przychodnie pełniące nocną i świąteczną opiekę medyczną w Gdańsku:

  • Przychodnia Lekarska „Jasień”, ul. Kartuska 404, tel. 58 322 11 51, tel. kom. 692 434 343
  • Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej „Przychodnia Aksamitna”, ul. Aksamitna 1, tel. 58 301 91 52
  • Centrum Medyczne POLMED, ul. Startowa 1, tel. 58 769 37 60, faks 58 769 37 40
  • Nadmorskie Centrum Medyczne Dom Medyczny „Kilińskiego”, ul. Kilińskiego 34, tel. 58 763 95 90, 58 763 95 91

Dyżur stomatologiczny:

Poradnia Stomatologiczna NZOZ „Śródmieście” przy ul. Żwirki i Wigury 14, Gdynia, tel. 58 660 88 69

Dyżur okulistyczny dla nagłych przypadków:

Szpital Studencki (UCK), al. Zwycięstwa 30


TV

MEVO rozkręca wiosnę. Wsiadaj i jedź: do pracy, na uczelnię, na plażę