Warsztaty dla mieszkańców - 18 maja 2017 r.
W warsztatach udział wzięli przedstawiciele wydziałów Urzędu Miejskiego, jednostek organizacyjnych miasta, jak również delegacja Spółdzielni Mieszkaniowej „Młyniec” z jej Prezesem – Panem Piotrem Drews na czele, Radna Miasta Gdańska Pani Agnieszka Owczarczak oraz licznie przybyli Radni dzielnicy Zaspa - Młyniec.
PORUSZONE KWESTIE:
WIZYTA PREZYDENTA W DZIELNICY – w dniu 23.05.2017 r.
ZOBOWIĄZANIA:
1) Gdański Zarząd Dróg i Zieleni w Gdańsku:
- odmalowanie oznakowań poziomych jezdni (termin realizacji maj/czerwiec 2017)
W miesiącu maju br. zostało wykonane oznakowanie poziome na jezdni
ul. Hynka.
- niwelacja nierówności i dziur w jezdni
Wymieniono zdeformowaną nawierzchnię bitumiczną jezdni na fragmentach ul. Hynka. Aktualnie stan techniczny nawierzchni jezdni nie zagraża bezpieczeństwu użytkowników. W ramach bieżącego utrzymania ulic na bieżąco są wykonywane naprawy jezdni na ulicy Hynka.
- sprawdzenie możliwości uwzględnienia w planach remontu drogi postulatu dot. utworzenia zatoki autobusowej Zaspa SKM
Utworzenie zatoki autobusowej Zaspa SKM w ciągu ul. Hynka jest przewidziane
w ramach umowy z Budimexem, realizującym osiedle przy Jana Pawła II.
– budowa oświetlenia wraz z odwodnieniem – prace należy zsynchronizować z planowaną inwestycją dewelopera na terenie tzw. „pasa startowego”
W dniu 24.08.2016r. GZDiZ przesłał do BUDIMEXU Nieruchomości Sp. z o. o. warunki projektowania oświetlenia dla ul. Jana Pawła II na odcinku od wiaduktu
w ciągu al. Rzeczypospolitej do ul. Hynka. Budimex jest zobowiązany do budowy oświetlenia w ramach umowy drogowej zawieranej przez zarządcę dróg w trybie art. 16 ustawy o drogach publicznych.
- al. Jana Pawła II, przejście dla pieszych przy skrzyżowaniu z ul. Starową – należy pilnie obniżyć znajdujące się tam kręgi.
Kręgi betonowe na przejściu dla pieszych przez ul. Jana Pawła II przy skrzyżowaniu
z ul. Startową zostały obniżone.
Większy hałas jest spowodowany uszkodzeniami spoin termitowych łączących szyny.
Na skutek utwardzenia materiału na połączeniu szyn powstały zagłębienia
o wartości kilku dziesiętnych części milimetra (0,1 – 0,5 mm). Jest to zjawisko powszechne w całym układzie torów tramwajowych. GZDiZ sukcesywnie naprawia powstałe uszkodzenia, w miarę posiadanych środków finansowych na terenie całego miasta. Obecnie usunięto te wady na al. Zwycięstwa i Marynarki Polskiej, Armii Krajowej i sukcesywnie realizowane są naprawy w kolejnych lokalizacjach.
Modernizacja chodników na ulicach: Startowej i Pilotów (na fragmentach niezmodernizowanych) zostanie uwzględniona w wykazie zadań remontowych GZDiZ w 2018 roku.
- czyszczenie, odmalowanie i uzupełnienie zniszczonego ogrodzenia wokół szkoły.
- utworzenie oświetlenia wraz z monitoringiem
- uzupełnienie ogrodzenia bezpośrednio wokół boiska
W ramach posiadanych środków termin realizacji ww. zadań po roku 2017.
Utworzyć koncepcję i kosztorys budowy windy.
Budowa dźwigu wymaga sporządzenia dokumentacji projektowej i uregulowania spraw terenowo – prawnych ze względu na teren PKP. Szacunkowy koszt realizacji inwestycji wynosi 600 tys. zł. brutto.
W ramach posiadanych środków termin realizacji ww. zadań po roku 2017.
SPOTKANIE GŁÓWNE PREZYDENTA Z MIESZKAŃCAMI DZIELNICY ZASPA - MŁYNIEC
31maja 2017 r. w XV Liceum Ogólnokształcącym, ul. Pilotów 7
PORUSZONE KWESTIE:
Piotr Grzelak - Z-ca Prezydenta Miasta ds. Polityki Komunalnej:
Podczas spotkania zostały poruszone między innymi tematy: środków przeznaczonych na informatyzację miasta, likwidacji zatok autobusowych.
Jedna z mieszkanek wnioskowała o zwiększenie częstotliwości kursowania autobusu nr 188 z Zaspy do Nowego Portu w godzinach 5-6 i 17-18
Poza tym w ramach bieżącego utrzymania obiektów inżynierskich na terenie Miasta Gdańska obecnie wykonywana jest naprawa schodów prowadzących do tuneli dla pieszych pod al. Rzeczypospolitej przy ul. Startowej.
Zakres naprawy obejmuje :
Spotkanie z mieszkańcem odbyło się 2.06.2017 – tunel dla pieszych pod Al. Rzeczypospolitej
przy ul. Startowej.
Wiesław Bielawski – Z-ca Prezydenta Miasta ds. Polityki Przestrzennej:
Poruszone kwestie:
Do obsługi komunikacyjnej nowego osiedla nie będzie potrzebna ul. Dywizjonu 303 i nie było dotąd takich planów. Tę funkcję będzie pełnić al. Jana Pawła II.
Ciąg komunikacyjny dla pieszych zostanie zachowany. Miasto weźmie go pod uwagę przygotowując plan miejscowy. Deweloper deklarował, że utrzyma to przejście.
Nie ma takich planów, tym bardziej, że na terenie inwestycji znajdować się będą ogólnodostępne lokale usługowe.
Zgodnie z obowiązującymi wskaźnikami przewiduje się tam 1,2 miejsca parkingowego na mieszkanie.
Nie ma możliwości zapewnienia bezpośredniego dojazdu do ww. garaży i zjazdu do drogi publicznej z uwagi na zagrożenie bezpieczeństwa ruchu drogowego i niezgodność z przepisami (rejon skrzyżowania). Należy zwrócić uwagę, że przed przebudową układu drogowego ul. Hynka związanego z budową al. Żołnierzy Wyklętych, dostęp ten był realizowany pośrednio przez teren będący własnością Energa Operator S.A. do dawnego przebiegu ulicy Hynka. Po przebudowie ul. Hynka wyjazd z ww. garaży może być nadal pośrednio realizowany przez teren Energa Operator S.A.
Remont Startowej i zagospodarowanie kompleksu sportowego przy Startowej - etap III.
Nawierzchnia ul. Startowej- 6 grudnia 2016 DRMG podpisała umowę na opracowanie dokumentacji przetargowej na remont nawierzchni ul. Startowej. Wykonawca na wykonanie projektu miał czas do 10 marca. Następnie w trybie poza ustawą do 30 tys. euro przeprowadzono zamówienie publiczne. mające na celu wyłonienie wykonawcy robót. Niestety oferty przewyższały 30 tys. euro, dlatego obecnie przygotowywane jest drugie postępowanie tym razem w formie przetargu nieograniczonego. Planowany termin zakończenia robót 30.10.2017 r. Zagospodarowanie terenu kompleksu sportowego przy ul. Startowej - etap III - trwa przygotowanie postępowania na realizację zagospodarowania terenu. Wartość projektu 150 tys. zł. Planowany termin realizacji III - IV kw. br.
Ulica znajduje się w programie pn. „Modernizacja ulic na terenie Gdańska” na poz. 178 na ogólną liczbę 519 ulic w tym programie. Realizacja poszczególnych zadań (ulic) rekomendowanych w tym programie zależna jest od inwestycyjnych limitów finansowych w poszczególnych latach budżetowych. Do czasu modernizacji będą wykonywane tylko miejscowe naprawy miejsc potencjalnie zagrażających bezpieczeństwu ruchu drogowego.
Piotr Kowalczuk – Z-ca Prezydenta Miasta ds. Polityki Społecznej:
Spółdzielnia Zaspa-Młyniec złożyła do WUiA wniosek o pozwolenie na budowę windy do budynku, w którym jest siedziba biblioteki - Filia Nr 6 Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej
Aleksandra Dulkiewicz – Z-ca Prezydenta Miasta ds. Polityki Gospodarczej:
ZKPiG Nr 13 jest w trakcie zakupu kosiarki i ma na etacie konserwatora, zatem może przejąć to zadanie - w przypadku innych szkół zawsze jest to indywidualne, i uzależnione od tego czy szkoła posiada na etacie osobę z obsługi i czy ma taki sprzęt - czasem może to być kwestia dodatku dla osoby lub zatrudnienia nowego pracownika + zakup sprzętu + uregulowanie prawne, aby teren był w zarządzie dyrektora szkoły.
Trybuny są środkiem trwałym będącym elementem inwestycji dofinansowanej ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej. W okresie trwałości nie ma możliwości dekompletowania obiektu, ponieważ wiązałoby się to z cofnięciem dotacji na inwestycję.