Link do opisu wydarzenia: Wyspa w Lesie

Wyspa w Lesie

Data: 24 czerwca 2017 r.
Godzina: 10.30-15.30
Miejsce: Teatr Leśny, ul Jaśkowa Dolina 45, Gdańsk
Wstęp: wolny
Organizator: Winda – Gdański Archipelag Kultury
Wspieramy to!

Szczegóły wydarzenia

W czerwcu na odwiedzających Teatr Leśny przy Jaśkowej Dolinie czeka wiele atrakcyjnych wydarzeń. 24 czerwca podczas Wyspy w Lesie świętować będziemy 13. urodzinach Wyspy Skarbów GAK-u!

W programie:

godz. 10:30- 12:30
- Wyspa vs Dolina – Kolażowe wariacje
prowadzenie: Paweł Jarczewski - opiekun Izby Pamięci Wincentego Pola.

- Czy ptaki czują bluesa?
warsztaty edukacyjne Stacji Ornitologicznej MiIZ PAN.

- NATURAlnie do ujścia Wisły
warsztaty edukacyjne Grupy Badawczej Ptaków Wodnych KULING.

- Leśny naSŁUCH
Stowarzyszenie Sztuka Cię Szuka
warsztaty tworzenia wianków świętojańskich z kwiatów polnych i leśnych (animatorzy „Wyspy Skarbów” GAK).

godz. 12:30
- Tymoteusz wśród ptaków

spektakl Teatru Barnaby

godz. 13:15- 14.30
- Dotknij natury - spotkanie z książką sensoryczną

warsztaty Darii Mach, WiMBP w Gdańsku

godz. 14:30-15:30
- Gaja Grzegorzewska – spotkanie z autorką kryminałów

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku

W tle:
Daniela Bourne`a wiersze o Wyspie
„Wyspa Sobieszewska, mapa zjaw, tropów i innych okoliczności
- Wojciech Kołyszko, Jovanka Tomaszewska
 

Opis warsztatów:

godz. 10:30- 12:30
Wyspa vs Dolina – Kolażowe wariacje

warsztaty historyczno-plastyczne, prowadzenie: animatorzy „Wyspa Skarbów” GAK

Paweł Jarczewski oraz Daria Sycz

Zapraszamy w niezwykłą podróż w czasie, do czasów kiedy Jaśkowa Dolina oraz Wyspa Sobieszewska były uroczymi zakątkami Gdańska. Bajkowe wille ukryte wśród lasów, urocze kawiarnie i restauracje kuszące klientów wystrojem i położeniem, skłoniły nas by na nowo odkryć te dwa urocze zakątki.

Na przykładzie archiwalnych fotografii przedstawiających piękno i czar tych dwóch terenów uczestnicy zajęć zamienią się w prawdziwych architektów i za pomocą przygotowanych materiałów stworzą własne, nieskrępowane formy, czarodziejskie „kolażowe” pałace ukryte wśród toni lasu.

Paweł Jarczewski - Od 2007 r. odpowiedzialny za historyczno–edukacyjną sferę działań „Wyspy Skarbów” Gdańskiego Archipelagu Kultury. Kustosz Izby Pamięci Wincentego Pola, jedynej placówki muzealnej na Wyspie Sobieszewskiej. Kurator wystaw czasowych poświęconych delcie Wisły, życiu i twórczości patrona muzeum oraz historii Wyspy. W „Wyspie Skarbów” GAK organizuje również warsztaty dla dzieci i młodzieży poświęcone tematyce marynistycznej. Dla dorosłych proponuje cykle prezentacji multimedialnych poświęconych historii Wyspy Sobieszewskiej, Żuław Wiślanych, historii budowy Przekopu Wisły. Realizator „Spotkań z historią i przyrodą Wyspy Sobieszewskiej”, Europejskiej Nocy Muzeów, Europejskich dni Dziedzictwa w „Wyspie Skarbów” GAK.
 

godz. 10:30- 12:30
Czy ptaki czują bluesa?
warsztaty edukacyjne Stacji Ornitologicznej MiIZ PAN /

Czy ptaki czują bluesa? Na to pytanie pozytywnie odpowie każdy, kto choć raz usłyszał wspaniale trele słowika, solowe występy śpiewaka, popisy naszego ogrodowego kosa, świergot wróbli czy nawet skrzeczenie trzciniaka… Talenty muzyczne ptaków, bogactwo ich melodii, różnorodność głosów zadziwia od zawsze, a zwłaszcza świat muzyki i muzyków, stanowiąc dla nich wciąż aktualną inspirację. Czyż nie usłyszymy znajomych dźwięków V Symfonii Beethovena wsłuchując się w śpiew trznadla? A czy nie przypominają rytmu typowego dla rapu powtarzające się frazy zaganiacza?

Ptaki czują bluesa w każdym znaczeniu tego słowa. Pytanie tylko, co ich do tego predysponuje, dlaczego śpiewają, gdzie tkwi tajemnica ich muzycznego sukcesu? Może w sukcesie… lęgowym? Na te i podobne pytania, wraz z prezentacją wspaniałych ptasich głosów odpowiedzą ornitolodzy na stoisku edukacyjnym Stacji Ornitologicznej MiIZ PAN.

Stacja Ornitologiczna MiIZ PAN położona w Gdańsku – Wyspa Sobieszewska należy do Muzeum i Instytutu Zoologii PAN z siedzibą w Warszawie. Zajmuje się badaniami z zakresu ornitologii, w tym ekologii,  wędrówek,  rozmieszczenia,  liczebności i rozrodu ptaków – ze szczególnym uwzględnieniem ochrony ptaków jako zasobu bioróżnorodności. Ponadto realizuje państwowy monitoring środowiska – monitoring ptaków, prowadzi konsulting ekologiczny oraz działalność edukacyjną z zakresu ornitologii, ekologii i ochrony przyrody. W Stacji działa Centrala Obrączkowania Ptaków, reprezentująca Polskę w Europejskiej Unii Obrączkowania Ptaków (EURING).

Stacja Ornitologiczna Muzeum i Instytutu Zoologii PAN, ul. Nadwiślańska 108, 80-680 Gdańsk

godz. 10.30- 12.30
NATURAlnie do ujścia Wisły
warsztaty edukacyjne Grupy Badawczej Ptaków Wodnych KULING

Grupa Badawcza Ptaków Wodnych KULING opowie o dzikiej przyrodzie i skarbach wyjątkowego miejsca, jakim jest rezerwat przyrody „Mewia Łacha” w ujściu Wisły. Edukatorki pokażą, co jest „ptasim rarytasem” i przybliżą, co jeszcze można zobaczyć spacerując wzdłuż ścieżki edukacyjnej. Wyjaśnią, co jest największym problemem w rezerwacie oraz dlaczego należy zapewnić ptakom spokój - zarówno tym lęgowym jak i wędrownym. 

Bohaterką stoiska będzie SIEWECZKA OBROŻNA. Gniazduje bezpośrednio na piasku, w małym dołku. Jaja oraz pisklęta mają ubarwienie maskujące - są prawie niedostrzegalne. W obliczu zagrożenia ze strony drapieżników ma bardzo ciekawą strategię obrony lęgu. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej to zapraszamy na stoisko i profil Chronimy Naturę na Wyspie Sobieszewskiej.

Grupa Badawcza Ptaków Wodnych KULING istnieje od 34 lat, a jako zarejestrowane stowarzyszenie od 1996 r. Nazwa wywodzi się z kaszubskiej gwary, w której słowo "Kuling" było określeniem części ptaków siewkowatych, tych o długich dziobach i nogach. Od początku istnienia, w ramach liczeń ptaków zimujących nad Zatoką Gdańską, monitorujemy, m.in. populacje ptaków wodnych przebywających na Wyspie Sobieszewskiej. Od 10 lat podejmujemy działania z zakresu czynnej ochrony przyrody na tym terenie. Koncentrujmy się przede wszystkim na ochronie najcenniejszych przyrodniczo miejsc, m.in. rezerwatów przyrody Mewia Łacha i Ptasi Raj. KULING to nie tylko poważna nauka, ale również edukacja – zapraszamy na profil „Chronimy NATURĘ na Wyspie Sobieszewskiej” na facebooku.

 

godz. 10:30- 12:30
Leśny naSŁUCH
warsztaty dźwiękowe Stowarzyszenia Sztuka Cię Szuka

Zapraszamy małych i dużych na trening ucha. Skupimy się na dźwiękowych fenomenach, będziemy tropić zagadkowe dźwięki i sami je wydobywać przy użyciu niecodziennej aparatury para-dźwiękowej. Stworzymy gry muzyczne dla małych i dużych słuchaczy, a także proste instrumenty. Specjaliści będą opowiadali o tym co, jak, kiedy słuchać i po co? Stworzymy też plebiscyt na najciekawszy dźwięk Wyspy Sobieszewskiej. Zapraszamy. Nasłuch trwa…

Prowadzenie:

Krzysztof Topolski – kurator projektu „Ucho w wodzie…”

Perkusista, improwizator, twórca instalacji dźwiękowych. Grał w zespołach Ludzie, Kobiety, Night Come, Red Rooster, Dzieci Kapitana Klossa. Występuje solo jako Arszyn. Interesują go poszukiwania w sferze perkusji oraz live electronics, muzyka improwizowana i elektroakustyczna. Organizuje prezentacje, wykłady i warsztaty poświęcone muzyce współczesnej, akustycznej ekologii i sztuce dźwięku. Jest kuratorem festiwalu Soundplay/Dźwiękowiska w CSW Łaźnia w Gdańsku. Publikował swoją muzykę w takich wytwórniach jak Sangoplasmo, Post_Post, Nefryt, Monotype, Audiotong, Sqrt, Lado Abc, Pawlacz Perski, Plg.

Marta Karalus – koordynatorka projektu „Ucho w wodzie…”

Kuratorka edukacji, edukatorka, koordynatorka projektów. Posiada wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu projektów artystycznych dla dzieci i młodzieży. Absolwentka etnologii i antroologii kulturowej UMK w Toruniu; Prezeska Stowarzyszenia SZTUKA CIĘ SZUKA oraz członkini Fundacji Fabryka UTU. W latach 2009-2011 pracowała na stanowisku specjalistka do spraw edukacji dla dzieci i młodzieży w Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu. Edukatorka do/poprzez sztukę współczesną; autorka wielu koncepcji warsztatów, skierowanych do najmłodszych odbiorców kultury. Twórczyni parudziesięciu autorskich warsztatów dla dzieci, koordynowała kilkanaście projektów edukacyjno ­artystycznych. Prowadziła warsztaty dla wszystkich grup wiekowych między innymi z takich dziedzin jak: design, sztuka dźwięku, architektura, sztuka współczesna. Obecnie mieszka i pracuje w Gdańsku, jest menedżerką domu sąsiedzkiego, współpracuje w Gdańską Galerią Miejską.

Warsztaty przeprowadzone w ramach projektu: „Ucho w wodzie, czyli działania dźwiękowe na Wyspie Sobieszewskiej” realizowanego dzięki wsparciu finansowym Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Miasta Gdańsk.


godz. 12:30
Tymoteusz wśród ptaków
spektakl dla dzieci Teatru Barnaby

Reżyseria: Jan Marcov
Scenografia: Karolina Michałek
Muzyka: Michał Makulski
Występuje: Marcin Marzec
Teatr Barnaby

„Tymoteusz wśród ptaków” jest jedną z sześciu utworów teatralnych napisanych przez Jana Wilkowskiego, w których głównym bohaterem jest mały miś Tymoteusz. Miś z Rymcimcimowa jest jeszcze malutkim zwierzakiem, ale pomimo młodego wieku może pochwalić się mnóstwem przygód.

Tym razem Tymek znajduje w lecie porzucone kukułcze jajo i postanawia je wysiedzieć. Tacie Tymoteusza bardzo się to nie podoba, ponieważ to nie zadanie dla misia. A poza tym misie nie robią takich rzeczy „To wstyd”. Tymoteusz nie daje za wygraną i stawia na swoim. Co dalej stanie się z jajeczkiem? Może wpadnie w ręce zgłodniałego lisa?, a może się coś z niego wykluje? Żeby się o tym dowiedzie, trzeba koniecznie zobaczyć przedstawienie!

Lalki zaskakują na scenie, a muzyka energicznie napędza akcję!

Jan Wilkowski (1921-1997) bez wątpienia jeden z najwybitniejszych twórców teatru lalkowego w Polsce. Był reżyserem, dramatopisarzem, aktorem, i pedagogiem. Założył w 1974 Wydział Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Białymstoku Wydział Lalkarski. Współtworzył również telewizyjny teatr lalkowy pt. „Ula z Ib”. Przedstawienie zostało wykonane w klasycznej technice pacynkowej. Aranżacja sceny i scenografia nawiązuje do legendarnej sceny pacynkowej w stylu angielskim Punch & Judy Show!!!

Marcin Marzec - aktor - lalkarz, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego we Wrocławiu. Przez 5 lat związany z Łódzkim Teatrem lalek Arlekin w Łodzi, gdzie grał w blisko w dziesięciu produkcjach dla dzieci i dorosłych. Dwa z tych przedstawień zostały nagrodzone Złotą maską: „Kot w butach” w reż. Anny Nowickiej oraz „Złota różdżka” w reż. Jerzego Bielunasa. Od grudnia 2014 r. obywatel Miasta Gdańsk, gdzie prowadzi własną mobilną scenę marionetkową - Teatr Barnaby. Gra również w Teatrze Miejskim Miniatura w Gdańsku, w przedstawieniu pt. „Zostań Przyjacielem” w reż. Tomasza Mana.

Teatr Barnaby - Autorska scena marionetkowa, oraz pracownia marionetek założona w czerwcu 2014 r. W ramach projektu powstało sześć przedstawień lalkowych: „Czerwony Kapturek”, „Kot w butach”, „Bałwanek i gorący piecyk”, „Baśń o Piecuchu Najwspanialszym na Świecie”, „Rockandrollowy kot w butach”, „Zielona woda” Teatr Barnaby współpracuje z wieloma instytucjami kultury w Polsce. Cała koncepcja teatru mobilnego jest autorska i oryginalna. Scena, lalki oraz scenografia jest w dziewięćdziesięciu procentach wykonana przez Marcina Marca. Jedynie głowy w marionetkach są wykonane nowatorską techniką druku 3d.

 

godz.13:15- 14:30
Dotknij natury
spotkanie z książką sensoryczną, warsztaty Darii Mach, WiMBP w Gdańsku

Książka, której się nie czyta? Nie ma w niej liter? Tak! Poczuj pod palcami filcowe liście, cekinowe zwierzęta, kosmate drzewa i dotknij natury. Zabawa z książeczką sensoryczną polega na przypinani, odpinaniu i kreowaniu stron zgodnie z własną wyobraźnią. Podczas spotkania dzieci będą mogły rozwiązywać różne zadania na kartach książki, ćwicząc paluszki, a także kreatywność i logiczne myślenie.

Daria Mach - z wykształcenia polonistka, zawodowo-bibliotekarka, z zamiłowania plastyk-rzemieślnik. Od jakiegoś czasu zgłębia tajniki tworzenia książek sensorycznych, manipulacyjnych i dotykowych.
 

godz. 14:30-15:30
Gaja Grzegorzewska
spotkanie z autorką kryminałów, WiMBP w Gdańsku

Gaja Grzegorzewska – ur. w 1980 r., filmoznawczyni, jedna z najpopularniejszych pisarek kryminalnych. Wydała sześć powieści. Cztery kryminały o prywatnej detektyw Julii Dobrowolskiej. Za trzecią powieść cyklu - "Topielicę" otrzymała nagrodę Wielkiego Kalibru dla najlepszej kryminalnej powieści roku. "Betonowym pałacem" otworzyła nowy cykl psychologicznych thrillerów z Krakowem w roli głównej. Nakładem Wydawnictwa Literackiego ukazał się też drugi tom - "Kamienna noc". Jest również współautorką wraz z Irkiem Grinem i Marcinem Świetlickim powieści "Orchidea", będącej pastiszem gatunku kryminalnego. Zajmuje się też dziennikarstwem. Pisała do "Portalu kryminalnego", "Polityki", "Wprost", "Gazety Wyborczej", "Bluszcza", "Chimery" i "Men's Health".

Spotkanie z Gają Grzegorzewską będzie prowadzić Izabela Nowak.

W tle:
Daniela Bourne'a wiersze o Wyspie
Wyspa Sobieszewska, mapa zjaw, tropów i innych okoliczności”

Obrazy Wyspy: fotograficzne, malowane oraz stworzone elektronicznie. Projekt Wojciecha Kołyszko i Jovanki Tomaszewskiej. Pomysłodawcą projektu „Wyspa Sobieszewska, mapa zjaw, tropów i innych okoliczności” był Daniel Bourne, który po pierwszym pobycie na Wyspie, osiem lat temu, wymyślił ideę stworzenia „głębokiej mapy” Wyspy Sobieszewskiej – mapy w sensie nie geograficznym lecz historycznym, kulturowym i przyrodniczym.

Latem 2013 roku Daniel wspólnie z Wojciechem Kołyszko i Jovanką Tomaszewską przemierzali Wyspę w poszukiwaniu obrazów, miejsc, wszelkiego rodzaju żywych stworzeń, inspiracji dla słów i myśli. Rozmawiali z napotkanymi ludźmi, fotografowali, oddychali klimatem Wyspy. Efektem wszystkich tych doświadczeń były prace, które było można oglądać na wystawie w styczniu w 2014 roku w Galerii „Wyspy Skarbów” GAK. Podczas wernisażu odbył się wieczór autorski Daniela Bourne czytającego autorskie wiersze powstałe z inspiracji Wyspą.

Wojciech Tomaszewski – Kołyszko– malarz, grafik, rysownik, ilustrator, autor bądź współautor (z żoną, Joanną Tomaszewską-Kołyszko) 20 książek dla dzieci. Współautor multimedialnych programów psychoedukacyjnych dla dzieci. Współautor koncepcji i współrealizator wielu projektów edukacyjnych z zakresu m. in. ekspresji artystycznej, ekologii, psychoedukacji.

Jovanka Tomaszewska - doktor socjologii, autorka książek dla dzieci oraz publikacji z zakresu socjologii i edukacji. Uczyła w gimnazjum, liceum i na uniwersytecie. Od lat prowadzi warsztaty literacko-plastyczne dla dzieci i dorosłych.

Daniel Bourne - jest autorem wielu książek, między innymi tomików poetyckich "Where No One Spoke the Language" i "The Household Gods." Przetłumaczył na język angielski poezję i eseje Tomasza Jastruna. W Polsce jego twórczość kilkakrotnie ukazywała się w polskich czasopismach takich, jak "Odra," "Topos," "Protokół kulturalny" i "Nieobecność. W Stanach Zjednoczonych Daniel Bourne jest profesorem współczesnej literatury amerykańskiej i "creative writing" w The College of Wooster w stanie Ohio, i redaktorem naczelnym magazynu literackiego "Artful Dodge.

Tłumaczenie wierszy Daniela Bourne´a

Tadeusz Dziewanowski – poeta i tłumacz. Swoje wiersze, tłumaczenia, recenzje i aforyzmy publikował w Toposie i Protokole Kulturalnym. Jego utwory w tłumaczeniu Daniela Bourne’a ukazały się w przeglądzie poezji światowej International Poetry Review oraz artystyczno-literackim magazynie Cerise Press. Jest współzałożycielem Wrzeszczańskiej Konfraterni Twórców „Tawerna Psychonautów”. Od urodzenia mieszka we Wrzeszczu.


Wydarzenie współtworzone z Wyspą Skarbów GAK

Wydarzenie w ramach JUBILEUSZU 50-lecia Gdańskiego Archipelagu Kultury

Patronat Honorowy Prezydenta Miasta Gdańska

Miejsce