Link do opisu wydarzenia: Koncert "Miłość w muzyce i poezji"

Koncert "Miłość w muzyce i poezji"

Data: 24 kwietnia 2018 r.
Godzina: 18.00
Miejsce: Klub "Bolek i Lolek" ul. Kołobrzeska 57, Gdańsk
Wstęp: wolny
Organizator: Gdański Klub Poetów przy WiMBP
Wspieramy to!

Szczegóły wydarzenia

Gościem Gdańskiego klubu Poetów będzie DUO SOPOT. W programie: Bach, Faure, Saint Saens, Cassado, Massenet, Wiłkomirski, Kilar, Piazzolla.

DUO SOPOT tworzą absolwentki Akademii Muzycznej w Gdańsku: wiolonczelistka Anna Sawicka i akordeonistka Elżbieta Rosińska. Zespół istnieje od 1991 roku. Posiada szeroki repertuar obejmujący utwory z różnych epok. Artystki koncertowały na wielu festiwalach i cyklach koncertowych w Polsce (m.in. Gniewskie Spotkania Kameralne, Wieczory Muzyczne u św. Andrzeja Boboli w Sopocie, Od solisty do orkiestry w Mławie, Musica Moderna w Łodzi, Koncerty Pałacowe w Lubostroniu, Czwartkowe Wieczory Muzyczne w Sopocie, Bydgoskie Wtorki Muzyczne, Muzyka na wodzie w Gdańsku, Kartuskie Letnie Koncerty Organowe, Zamkowe Spotkania z Muzyką, Muzyka w Zabytkach Starego Gdańska, Festiwal Conversatorium w Legnicy, Z muzyką przez wieki w Kielcach, Koncerty Organowe z okazji Jarmarku św. Dominika w Gdańsku, Międzynarodowy Festiwal Muzyczny w Świnoujściu), w Niemczech i Szwajcarii. Dokonały prawykonań utworów im dedykowanych przez Mariana Gordiejuka, Krzysztofa Naklickiego, Kamila Cieślika, Piotr Słopeckiego, Jerzego Mądrawskiego, Krzysztofa Olczaka. Ich nagrania ukazały się na płytach Duo Sopot (2007), Trigonos (2007), Nowe Konstelacje (2011), Koncert Gdański (2012), Akordeonowe Impresje (2014).

Anna Sawicka - absolwentka Akademii Muzycznej Gdańsku w klasie wiolonczeli Romana Sucheckiego oraz Szkoły Muzyki Dawnej w Genewie w klasie wiolonczeli barokowej Phillippe Mermoude`a i violi da gamba Roberto Gini. Swoje umiejętności z zakresu wykonawstwa muzyki dawnej poszerzała na wielu kursach w Polsce, we Włoszech i Szwajcarii u takich mistrzów jak Wieland Kuijken, Andrew Manze, Rinaldo Alessandrini, Enrico Gatti, Chiara Banchini, Richte van der Meer. Ma w swoim repertuarze najdawniejsze utwory (XVII i XVIII – wieczne) na wiolonczelę solo. Jest członkiem założycielem Polskiego Towarzystwa Przyjaciół Muzyki Dawnej. Prowadzi ożywioną działalność jako solistka i kameralistka – koncerty w Polsce, Francji, Szwajcarii, Niemczech, we Włoszech i USA, a także zajmuje się pedagogiką i pracą naukową dotyczącą historii wiolonczeli. W latach 1992 – 93 była koncertmistrzem Państwowej Orkiestry Kameralnej w Toruniu, w 1996 objęła stanowisko koncertmistrza orkiestry Państwowej Opery Bałtyckiej w Gdańsku. Współpracuje z wydawnictwem Eufonium, przygotowując do druku zapomniane utwory wiolonczelowe. Jest animatorką życia muzycznego w Sopocie – cykle Świętojerskie Spotkania Muzyczne, Muzyczne Wieczory u Św.Andrzeja Boboli (odbyło się 7 edycji festiwalu).

Elżbieta Rosińska - absolwentka Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku w klasie akordeonu Józefa Madanowskiego.Uczestniczyła w wielu kursach mistrzowskich w kraju i zagranicą, doskonaląc swoje umiejętności pod kierunkiem tak znakomitych artystów jak Mogens Ellegaard, Stefan Hussong, Mie Miki, Friedrich Lips, Matti Rantanen.

Jako solistka i kameralistka koncertowała w Polsce, Niemczech, Finlandii, Słowacji, Austrii, Iranie, Szwajcarii. Prowadzi kursy i seminaria dla nauczycieli gry na akordeonie. Jest zapraszana do jury konkursów krajowych i międzynarodowych (m.in. Wilno – Litwa, Poprad – Slowacja, Pula - Chorwacja). Jest autorką artykułów poświęconych muzyce akordeonowej i jej wirtuozom, zamieszczonych na łamach ,,Ruchu Muzycznego'', ,,Przeglądu Muzycznego'', ,,Twojej Muzy'' oraz czasopism zagranicznych. Opublikowała książkę Polska literatura akordeonowa 1955-1996. Prowadzi internetowy Katalog Polskiej Muzyki Akordeonowej. Od 20 lat organizuje letnie kursy dla młodych akordeonistów w Wejherowie - Kaszubskie Warsztaty Akordeonowe. Pracuje w Akademii Muzycznej w Gdańsku na stanowisku profesora, pełni funkcję dziekana Wydziału Instrumentalnego.


 

Miejsce