Link do opisu wydarzenia: KIOPORT | KinoPasja | Happy end

KIOPORT | KinoPasja | Happy end

Data: 27 marca 2018 r.
Godzina: 18.00
Miejsce: Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA 2 w Nowym Porcie ul. Strajku Dokerów 5, Gdańsk
Wstęp: Wstęp: 10 zł
Organizator: Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA 2

Szczegóły wydarzenia

Cykl KinoPasja jest serią projekcji filmowych połączonych z dyskusją prowadzoną przez najlepszych trójmiejskich filmoznawców. 27 marca 2018 roku (wtorek) o godzinie 18.00 serdecznie zapraszamy na projekcję najnowszego filmu Michaela Haneke – "Happy end".

Produkcja otrzymała nominacje do Złotej Palmy na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes (2017) oraz do Europejskiej Nagrody Filmowej (2017) w kategoriach najlepszy europejski aktor roku oraz najlepsza europejska aktorka roku. Przed rozpoczęciem seansu wykład wygłosi oraz po zakończeniu projekcji poprowadzi dyskusję prof. UG, dr hab. Krzysztof Kornacki, kierownik Katedry Wiedzy o Filmie i Kulturze Audiowizualnej na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Gdańskiego.

HAPPY END
2017 | 107’ | Francja, Austria, Niemcy | reż. Michael Haneke
Najnowszy film Michaela Hanekego przedstawia kilka dni z życia bogatej mieszczańskiej rodziny. Dni, podczas których wyjdą na jaw długo skrywane sekrety. Pod najbardziej ironicznym z tytułów w dorobku Hanekego kryje się jeden z najbardziej intrygujących filmów twórcy – szokujący, a jednocześnie zaskakująco zabawny. Michael Haneke bierze pod lupę najgłębiej skrywane emocje i to, jak Internet, którego używamy do komunikacji ze światem, niepostrzeżenie zmienia nasze życie intymne i relacje z najbliższymi. Z jednej strony „Happy End” to zbiór ikonicznych motywów pojawiających się w filmach Hanekego (międzypokoleniowy konflikt, dysfunkcyjna rodzina, przemoc, władza technologii). Z drugiej zaś – diagnoza stanu społeczeństwa. „Happy End” to wybitne kino, na które składają się zarówno reżyseria jednego z największych mistrzów, jak i kreacje gwiazd francuskiego kina: Isabelle Huppert („Elle”, „Pianistka”), Matthieu Kassovitza („Amelia”) i Jean – Louisa Trintignanta („Miłość”).
 
Głosy o filmie:
,,Tradycyjnie już reżyser splata fabułę z warstwą symboliczną dzięki wspaniałej formie. Całość, rozegraną na styku czarnej komedii i thrillera, ogląda się z zimnym potem na plecach” (Filmweb.pl)
,,Demoniczny klimat podkreślany jest przez nawiązania gatunkowe. Haneke kręci dramat obyczajowo-psychologiczny, a jednocześnie wytrawnie balansuje na granicy między thrillerem a horrorem. To gatunkowe uwikłanie wydatnie podnosi atrakcyjność seansu” (Onet.pl).
,,Piekielnie inteligentna, mroczna i skłaniająca do przemyśleń refleksja o życiu, śmierci i rodzinie” (Globe and Mail).

Miejsce