Link do opisu wydarzenia: FESTIWAL SOLIDARITY OF ARTS 2017

FESTIWAL SOLIDARITY OF ARTS 2017

Data: 13 - 30 sierpnia 2017 r.
Miejsce: Europejskie Centrum Solidarności pl. Solidarności 1, Gdańsk
Wstęp: Bilety w sprzedaży od 1 lipca: ▪ EVETIM.PL ▪ system online ECS ▪ kasy biletowe ECS, pl. Solidarności 1 w Gdańsku (7 dni w tygodniu, godz. 10.00–19.30
Organizator: Europejskie Centrum Solidarności

Szczegóły wydarzenia

Od dub techno przez muzykę elektroniczną, jazz, klasyczne formy orkiestrowe aż po fortepianową kameralistykę – 4 sceny, 20 godzin muzyki. A oprócz tego – projekcje filmowe, spotkania z twórcami i znawcami kina, instalacje artystyczne, strefa chillout, warsztaty, strefa dzieci i wiele innych atrakcji. Zapraszamy na dziewiątą już edycję festiwalu SOLIDARITY OF ARTS (13–30 sierpnia 2017).

W sierpniu 2017 roku festiwal wraca do korzeni, znów goszcząc na terenach postoczniowych. Przypomnijmy, że pierwsza edycja odbyła się w sierpniu 2009 roku, kontynuując cykl koncertów Przestrzeń Wolności, organizowanych w Stoczni Gdańskiej (2005–2009). Wśród wykonawców były już takie gwiazdy, jak m.in.: Bobby McFerrin, Urszula Dudziak, Esperanza Spalding, Marcus Miller, Leszek Możdżer czy Jimek.

Centrum festiwalowe będzie się znajdować w Europejskim Centrum Solidarności.

– SofA to interdyscyplinarny festiwal artystyczny szukający przez sztukę aktualnych odniesień do idei solidarności, która wybuchła w Gdańsku w sierpniu 1980 roku – mówi Basil Kerski, dyrektor ECS, współorganizator imprezy. – Nowością jest to, że co roku impreza dedykowana będzie innemu wymiarowi solidarności, w 2017 roku jest to POKÓJ.

Tradycją poprzednich lat wstęp na większość wydarzeń jest bezpłatny. Oferta koncertów biletowanych przewiduje zakup np. karnetów w promocyjnej cenie.

Muzyka

Wzorem ubiegłych lat głównym elementem festiwalu jest muzyka – 17 podmiotów wykonawczych, od orkiestry po solistów i 4 sceny. 20 godzin wypełni różnorodna muzyka, od fortepianowej kameralistyki przez klasyczne, orkiestrowe formy, jazz, muzykę elektroniczną po dub techno. Zagrają soliści, tria, kwartety, septet, a także orkiestry i chór. Wśród wykonawców są uznane nazwiska, ale i artyści, którzy dotąd nie zaprezentowali się szerokiej polskiej publiczności lub gdański występ będzie dla nich pierwszym koncertem w Polsce, m.in. Jóhann Jóhannsson, Echo Collective z reinterpretacją płyty Amnesiac (Radiohead), Forest Swords, Penguin Cafe, Kaitlyn Aurelia Smith. Powstał także projekt specjalny – Jacaszek/Wesołowski.

Festiwal otworzą i zamkną dwie realizacje filharmoniczne. Na początek – orkiestra Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod batutą Pawła Przytockiego, z wyśmienitym skrzypkiem Januszem Wawrowskim, laureatem nagrody Akademii Fonograficznej Fryderyk 2017 w kategorii muzyka poważna – album roku, w roli solisty. W repertuarze m.in. Andrzej Panufnik, Dmitrij Szostakowicz i Jan Sebastian Bach. Na finał 70 instrumentalistów, 60 dorosłych chórzystów i chór dziecięcy, 7 solistów wykona operę Ludwiga van Beethovena FIDELIO. Zagra Expat Philharmonic Orchestra – orkiestra migrantów i uchodźców z krajów ogarniętych konfliktami – w twórczym duecie z polskimi muzykami i wybitnymi solistami z całego świata. Za pulpitem dyrygenckim – Julien Salemkour.

Koncerty będą się odbywać w audytorium ECS, ogrodzie zimowym oraz w strefie chillout przy fontannach, a także w Sali BHP.

Film

Projekcje oraz spotkania z ich twórcami i znawcami tematu – wszystkie wokół hasła (Nie)Pokój. Moralny. Zaprezentujemy filmy z nurtu kina moralnego niepokoju, fabuły i dokumenty. Uroczystym dniem przeglądu będzie ceremonia wręczenia Nagród Prezydenta Gdańska NEPTUN dla tych twórców, których artystyczna działalność nawiązuje do gdańskiej tradycji bądź współczesności, zaś ich dorobek pozostawią trwały ślad w historii miasta, wpisując się w wartości wolności i solidarności. W gronie laureatów: Krzysztof Czyżewski, Danuta Stenka i Krzysztof Zanussi.

Instalacje artystyczne

Z ideą pokoju zmierzą się artyści wizualni. W programie: instalacje audio i wideo – Lucyna Kolendo i Kamila Chomicz, wielkoformatowe projekcje – Robert Sochacki i instalacja artystyczna – Paper Heroes, czyli Karolina Pawłowska i Magdalena Major. Przygotowaliśmy też wystawę PAPIER ze zbiorów ECS, aby pokazać rolę papieru dla przemian demokratycznych w Polsce, gdy ulotki i książki niedopuszczone przez cenzurę do publicznego obiegu stawały się papierową amunicją.

Wydarzenia

Sierpień, gdy odbywa się festiwal, to tradycyjnie czas, gdy przypada rocznica wielkiego strajku z Sierpnia ’80. W ramach festiwalu zapraszamy więc na spacery po stoczni i wystawie stałej ECS z uczestnikami i świadkami wydarzeń sprzed 37 lat. Oprowadzać będą: Bogdan Borusewicz, Zbigniew Bujak, Zbigniew Janas, Bożena Rybicka-Grzywaczewska i Wojciech Milewski. W przeddzień roczni podpisania Porozumienia Gdańskiego tradycyjnie zapraszamy na wykład ETYKA SOLIDARNOŚCI, który w tym roku wygłosi prof. Michael J. Sandel – znany amerykański filozof polityki z Uniwersytetu Harvarda, autor bestsellerów „Sprawiedliwość” i „Czego nie można kupić za pieniądze”. Jego pisma – dotyczące sprawiedliwości, etyki, demokracji i rynków – przetłumaczono na 27 języków, a wykłady oglądnęły online już dziesiątki milionów ludzi na całym świecie.

Zwracamy też uwagę na warsztaty dla rodzin PAPIER. ERA SPRZED KOMPUTERA oraz wiele innych atrakcji.

Organizatorami festiwalu SOLIDARITY OF ARTS są miasto Gdańsk i Europejskie Centrum Solidarności.

Więcej informacji: solidarityofarts.pl ▪ facebook/solidarityofarts

Bilety

W sprzedaży od 1 lipca: ▪ EVETIM.PL ▪ system online ECS ▪ kasy biletowe ECS, pl. Solidarności 1 w Gdańsku (7 dni w tygodniu, godz. 10.00–19.30)

Miejsce