Link do opisu wydarzenia: DyploMy 2017

DyploMy 2017

Data: 22 czerwca - 31 sierpnia 2018 r.
Miejsce: Galeria MSB, ul. Warzywnicza 1, Gdańsk
Organizator: Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników, Katedra Biżuterii Akademii Sztuk Pięknych im. Wł. Strzemińskiego w Łodzi
Wspieramy to!

Szczegóły wydarzenia

Wystawa "DyploMy 2017" to przegląd zrealizowanych kolekcji z Pracowni Biżuterii dr Sergiusza Kuchczyńskiego i Pracowni Form Złotniczych prowadzonych przez prof. Andrzeja Bossa i dr hab. Ewę Effenberg.

Galeria Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników jest miejscem prezentowania dobrego wzornictwa. Stowarzyszenie jest otwarte na współpracę z innymi galeriami oraz placówkami artystyczno-edukacyjnymi, dlatego odbywają się tu również wystawy gościnne. Jedną z nich są „DyploMy 2017” - wystawa prac dyplomowych Katedry Biżuterii Akademii Sztuk Pięknych im. Wł. Strzemińskiego w Łodzi zrealizowanych w 2017 roku (wernisaż 22.06.2018). Jednym z celów statutowych Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników jest prowadzenie działalności edukacyjnej oraz wspieranie młodych artystów: wiedzą, kontaktami i promocją. W zeszłym roku wybrani studenci Katedry Biżuterii, na zaproszenie MSB, odbyli praktyki w kilku pomorskich firmach bursztynniczych, dzięki, którym z bliska mogli zobaczyć jak wygląda proces produkcji biżuterii: od pomysłu do komercyjnego produktu oraz czym różnią się poszczególne pracownie.

Tak, o wystawie, mówi kierownik Katedry Biżuterii Olga Podfilipska-Krysińska:

Tematyka prac, rodzaj użytych materiałów i technologii jest bardzo różnorodny. Indywidualnie dobierane przez studentów źródła inspiracji i sposoby wyrażania siebie poprzez sztukę projektową powodują, że wystawa pozwala przyjrzeć się niezwykle zróżnicowanym dziełom z dziedziny biżuterii artystycznej. Wynika to z indywidualnych predyspozycji dyplomantów i wykorzystania właściwych środków plastycznych adekwatnych do prezentowanych problemów. Część z nich to gotowe oferty do wdrożenia na rynek, część to bardzo osobiste wypowiedzi artystyczne. Poprzez prezentowane prace widać osobowości dyplomantów, ich różnorodne obszary zainteresowań i fascynacji. Wśród kolekcji znajdziemy niezwykle poetyckie prace, mogące odgrywać rolę rekwizytów teatralnych, symboliczne obiekty odnoszące się do dawnych legend poszukiwaczy złota, biżuteryjne maski będące odzwierciedleniem chorób psychicznych, ale także inspirowane rokokowym stylem naszyjniki, gotowe do założenia przez współczesne kobiety.

Na wystawie prezentowane są prace Kingi Bagnowskiej, Magdaleny Kowalczyk, Joanny Mach, Katarzyny Ratajczyk, Patrycji Sieńkowskiej, Doroty Staniec i Yulii Stoliarchuk. Są to kolekcje dyplomowe na poziomie licencjackim i magisterskim.”

Miejsce