Link do opisu wydarzenia: Dni Nauki w Centrum Hewelianum

Dni Nauki w Centrum Hewelianum

Data: 19 - 20 września 2016 r.
Miejsce: Centrum Hewelianum, ul. Gradowa 6, Gdańsk
Organizator: Centrum Hewelianum

Szczegóły wydarzenia

Zapraszamy na Dni Nauki w Centrum Hewelianum. Przez dwa dni stypendyści Fahrenheita poprowadzą wykłady dotyczące ich zainteresowań naukowych i pasji.

Podczas tej edycji opowiedzą m.in. o tym, dlaczego skrzydła samolotu czasem zmieniają kształt w trakcie lotu, czy sztuczna inteligencja może doprowadzić do zagłady ludzkości oraz to, jaki trening fizyczny i umysłowy trzeba przejść, aby otrzymać bilet do przestrzeni kosmicznej?

Wszystkie wykłady i warsztaty w ramach Dni Nauki są bezpłatne. Liczba miejsc jest ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.

Zapisy pod numerem tel.: (58) 742 33 52.

Stypendium Naukowe Prezydenta Miasta Gdańska im. G. D. Fahrenheita umożliwia najzdolniejszym absolwentom szkół średnich, będących mieszkańcami Gdańska, podjęcie studiów na prestiżowych uczelniach zagranicznych.

 

PROGRAM:

Poniedziałek, 19 września 2016

08:30 - Zwykłe i niezwykłe skrzydła samolotu

Adam Małagowski, Imperial College London (Wielka Brytania)

Opis: Współczesne samoloty kryją w sobie wiele ciekawych rozwiązań technicznych, pozwalających im na ekonomiczny i szybki przelot. Przyjrzymy się ich skrzydłom, by dowiedzieć się, skąd bierze się siła nośna oraz opór powietrza. Dlaczego samolot ma dwie pary skrzydeł oraz dlaczego czasem zmieniają one kształt w trakcie lotu. Na koniec zastanowimy się, jak mogłyby wyglądać samoloty przyszłości.

10:00 - Sztuczna inteligencja

Paula Czarnowska, University of St Andrews (2012-2016), University of Cambridge (Wielka Brytania)

Opis: Czy sztuczna inteligencja może doprowadzić do zagłady ludzkości? Czy ta, jaką znamy z kinowych ekranów może stać się rzeczywistością? Podczas interaktywnego wykładu słuchacze dowiedzą się, czym na chwilę obecną jest sztuczna inteligencja oraz poznają jej współczesne zastosowania. Zastanowią się, co definiuje maszynę inteligentną, a także zostaną wprowadzeni w technologie takie, jak sieci neuronowe.

11:00 - Paradoksy probabilistyczne 

Samuel Kozłowski, University of Cambridge (Wielka Brytania)

Opis: Rachunek prawdopodobieństwa jest bardzo życiową dziedziną matematyki, wiele jego problemów ma swoje korzenie w ,,prawdziwym świecie". Mimo to, rozwiązania niektórych z nich są bardziej zaskakujące, niż moglibyśmy się spodziewać i nimi właśnie będziemy się zajmować. Punktem centralnym wykładu będzie problem Monty'ego Hall'a i paradoks chłopca lub dziewczynki, które uzupełnione będą, na tyle, na ile starczy czasu, kilkoma drobnymi łamigłówkami.

12:15 - Republiki separatystyczne, czyli dlaczego mapy nie odpowiadają rzeczywistości

Daniel Rucki, University of Cambridge (Wielka Brytania)
Opis: Wystąpienie poświęcone będzie problematyce nieokreślonego statusu państw nie uznawanych międzynarodowo oraz jego przyczynach historycznych i politycznych, na podstawie kilku przykładów w Europie i najbliższej okolicy.

 

Wtorek, 20 września 2016

08:30 - Poezja śpiewana – powrót do źródeł sztuki czy sztuczna hybryda? 

Zuzanna Wężyk; Universität Mozarteum Salzburg (Austria)

Opis: Na bazie dzieł Marka Grechuty dowiemy się, że poezja śpiewana to powrót do źródeł sztuki. Postulaty o poezji śpiewanej będą potwierdzane "Poetyką" Arystotelesa.

09:45 - Jak zostać astronautą?

Aleksandra Kozawska, Europejska Agencja Kosmiczna, The Glasgow School of Art, (Wielka Brytania)

Opis: Któż jako dziecko nie marzył o tym, żeby zostać astronautą? Jednak aby otrzymać bilet do przestrzeni kosmicznej, trzeba przejść rygorystyczną selekcję oraz kilkuletni trening fizyczny i umysłowy. W czasie wykładu zajrzymy za kulisy szkolenia astronautów w Europie i na Świecie, poznamy sylwetki obecnych europejskich astronautów, a także dowiemy się, jaka jest przyszłość podróży kosmicznych.

11:30 - Kobinatoryka i architektura parametryczna

Daniel Krajnik, Cardiff University (Wielka Brytania)

Opis: Na podstawie elementów autobiograficznych uczniowie zostaną zaznajomieni z najnowszymi trendami architektury parametrycznej oraz zmianami, jakie zaszły w tej dziedzinie w ciągu ostatnich dwudziestu lat. Dowiedzą się także dlaczego komputery kompletnie transformują rolę architektów i architektury w dzisiejszym świecie. W prezentację zostanie zawarty quiz dla uczniów na temat znanych budynków polskich i zagranicznych. 

 

Miejsce