Zrobisz zakupy, porozmawiasz z radnym...

Spotkaj się ze swoim radnym... w centrum handlowym. – Każde miejsce jest dobre na spotkanie z mieszkańcami – uważa Marian Menczykowski, przewodniczący zarządu Rady Dzielnicy Chełm, który wraz z kilkoma radnymi dyżurował w piątkowe popołudnie w Galerii Chełm. – Ludzie są zabiegani, chcemy wyjść im naprzeciw.
11.10.2015
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Czy centrum handlowe to dobre miejsce na rozmowę o budżecie dzielnicy? Każde jest dobre! – mówi radny Chełmu Marian Menczykowski.

Dyżur radnych w tak nietypowym miejscu to element... kampanii marketingowej polskich centrów handlowych Tesco pod hasłem „Pasaż Tesco. Poznaj swojego sąsiada”. W gdańskim obiekcie zorganizowano punkt konsultacji społecznych budżetu Rady Dzielnicy Chełm.

– Do udziału w akcji zaprosiła nas agencja kulturalna, która realizuje projekt dla centrum handlowego. Uznaliśmy, że to dobry pomysł, by wyjść do ludzi i wśród nich przeprowadzić dyżur i porozmawiać o budżecie na 2016 rok – przyznaje Agnieszka Rezmer, członek zarządu Rady Dzielnicy Chełm.

Z okazji skorzystało kilkunastu mieszkańców

Niektórzy podchodzili z zakupami, inni dopiero wybierali się do sklepów. Pojawiła się też pani, która w trakcie spotkania z radnymi... przez mikrofon złożyła życzenia urodzinowe swojej córce.

– Rozmawialiśmy z zainteresowanymi o problemach dzielnicy. Pytaliśmy, co im się tutaj podoba, a co nie. Rozważaliśmy też, czy jesteśmy w stanie pomóc w konkretnych sprawach. Wszystkie zgłoszone problemy spisaliśmy – podkreśla radna Rezmer.

Radni nie wszystko mogą

Marian Menczykowski przyznaje, że mieszkańcy często nie wiedzą, jakie kompetencje mają radni dzielnicowi. Radni wielokrotnie muszą tłumaczyć (tak samo było w miniony piątek), że nie mogą zająć się, na przykład, terenem należącym do spółdzielni mieszkaniowej bądź do któregoś z deweloperów. W ich gestii znajdują się jedynie tereny miejskie. Często sami gdańszczanie nie wiedzą, do kogo należy dany grunt.

Co zgłaszali mieszkańcy?

– Między innymi problemy z komunikacją miejską – zdradza przewodniczący zarządu. – Tramwaje w godzinach szczytu kursują u nas co pięć minut, ale zdaniem niektórych osób to i tak zbyt rzadko. Pojazdy są często przepełnione w tym czasie przez uczniów. Stąd prośba mieszkańców, by dzielnicowi radni zwrócili się do Zarządu Transportu Miejskiego o zwiększenie częstotliwości kursów tramwajów.

Mieszkańcy Chełmu wspominali też o potrzebie zagospodarowania Jaru Wilanowskiego. – Rada Dzielnicy nie ma takiego budżetu, który pozwoliłby stworzyć miejsce na wzór Parku im. Prezydenta Reagana na Przymorzu. Według szacunków, potrzeba na to około 15 milionów złotych. To zadanie na siły budżetu miasta. Chcemy za to przygotować koncepcję dla parku przy ul. Sikorskiego, między kościołem a pętlą – tłumaczy Menczykowski.

Stałe dyżury na Chełmie

Kto nie miał okazji spotkać radnych w centrum handlowym, może odwiedzić ich w siedzibie przy ul. Cebertowicza 3-5, we wtorki w godz. 17-19. Dyżury organizowane są także w szkołach i spółdzielni mieszkaniowej. Gdzie i kiedy, można sprawdzić na stronie radadzielnicychelm.pl.

Radni, których spotkaliśmy w centrum handlowym, mają nadzieję na nawiązanie dłuższej współpracy z Galerią Chełm i powtórzenie akcji. Podkreślają też, że mieszkańcy wciąż mogą zgłaszać propozycje do budżetu Rady Dzielnicy na rok 2016.

Wydatki z budżetu dzielnicy

Chełm rocznie dysponuje kwotą w wysokości 190 tys. zł. Dotąd pieniądze przeznaczono m.in. na wyposażenie szkół: Zespołu Kształcenia Podstawowego i Gimnazjalnego nr 6, Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 7, a także szkół podstawowych nr 47 i nr 8. Poza tym kupiono szafki dla najmłodszych uczniów w podstawówce nr 86 w ramach projektu „Ciężki plecak”. Kolejny wydatek miał na celu zwiększenie bezpieczeństwa na drodze: zainstalowano monitoring wzdłuż trasy tramwajowej, na odcinku od pętli Świętokrzyska do ul. Sikorskiego, głównie przy skrzyżowaniach.

Inwestycje były realizowane przy współudziale Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

Aktywni mile widziani

W ramach projektu „Poznaj swojego sąsiada” w Galerii Chełm swoją działalność mogą zaprezentować stowarzyszenia, organizacje, fundacje i jednostki działające na rzecz lokalnej społeczności. Zainteresowani powinni skontaktować się, mailowo, z lokalną koordynatorką programu Małgorzatą Mach: gosia@malaagencjakulturalna.pl.

Honorowy patronat nad projektem objął prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.

TV

Alia - nowa żyrafa w gdańskim zoo