• Start
  • Wiadomości
  • Zmiana w Radiu Gdańsk: prezesem zamiast Parella - Liberadzki

Zmiana w Radiu Gdańsk: prezesem zamiast Parella - Liberadzki

Lech Parell, prezes Radia Gdańsk od 2011 roku, został odwołany ze stanowiska. Jego miejsce zajmie 69-letni dziennikarz i działacz solidarnościowy Andrzej Liberadzki. Powołano także nową radę nadzorczą gdańskiej rozgłośni.
24.03.2016
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Jak podaje Radio Gdańsk, minister skarbu państwa Dawid Jackiewicz dokonał kolejnej zmiany na stanowisku szefa mediów publicznych, którą umożliwia wejście w życie tzw. małej ustawy medialnej.

Lecha Parella, zgodnie z przewidywaniami, zastąpi 69-letni Andrzej Liberadzki. O takim wyborze nieoficjalnie mówiło się już w lutym tego roku. Na szefa rozgłośni typowano także Dariusza Wasielewskiego - prezesa Radia Gdańsk za czasów poprzednich rządów PiS, oraz Adama Hlebowicza, dyrektora gdańskiego Radia Plus.

Andrzej Liberadzki urodził się 1947 roku w Warszawie. Jest absolwentem Wydziału Mechaniczno-Technologicznego Politechniki Gdańskiej. Na studiach rozpoczął współpracę z tygodnikiem studenckim „Politechnik”, a w latach 1971-1973 kierował gdańskim oddziałem tygodnika.

Od jesieni 1980 roku był działaczem tzw. struktur poziomych PZPR i członkiem Rady Krajowej Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Działał w podziemnej „Solidarności”. Po wprowadzeniu stanu wojennego został zwolniony z pracy w wyniku weryfikacji dziennikarzy i objęty zakazem wykonywania zawodu. Wraz z Maciejem Łopińskim - obecnym sekretarzem stanu w Kancelarii Prezydenta RP Andrzeja Dudy - organizował współpracę środowiska dziennikarzy z wydawnictwami podziemnymi w Gdańsku. Był m.in zastępcą redaktora naczelnego tygodnika „Czas”, współtwórcą podziemnego pisma „Solidarność” oraz wydawcą i redaktorem podziemnego „Przekazu”.

W późniejszych latach Andrzej Liberadzki był zastępcą redaktora naczelnego „Tygodnika Gdańskiego”, redaktorem naczelnym „Dziennika Bałtyckiego” oraz doradcą ds. mediów w gabinecie premiera Jerzego Buzka. W latach 2002-2007 był prezesem zarządu Agencji Rozwoju Pomorza SA, a w latach 2006-2008 przewodniczącym rady nadzorczej Presspublica sp. z o.o. - wydawcy m.in. „Rzeczpospolitej”.

Od 2000 roku kilkakrotnie wchodził w skład rad nadzorczych mediów publicznych: Radia Gdańsk SA (lata 2000-2001), TVP SA (lata 2001-2003) i Polskiego Radia SA (lata 2009-2011).

W 2005 roku został odznaczony Medalem Miasta Gdańska na 25-lecie Solidarności, „w uznaniu zasług dla idei Wolnej i Solidarnej Polski”.

Powołana została także nowa rada nadzorcza Radia Gdańsk. W jej skład wejdą: psycholog Krystyna Kmiecik-Baran, gdański radny PiS Piotr Gierszewski oraz prof. Jan Kreft, medioznawca.

 


TV

Czwarty mikrolas już rośnie - zobacz, jak powstawał na Oruni Górnej