• Start
  • Wiadomości
  • Zeszyty do przyrody jak marzenie. Wszystko to zrobiły dzieci

Zeszyty do przyrody jak marzenie. Wszystko to zrobiły dzieci

Czy marzyliście kiedyś o tym, aby Wasze rysunki znalazły się na okładce zeszytu szkolnego? Dzięki konkursowi „Dlaczego sieci nie lubią śmieci?” marzenie to mogli spełnić uczniowie klas IV, V i VI szkół podstawowych z Gdańska. Jury wybrało 14 najlepszych spośród 144 nadesłanych projektów okładek zeszytów do lekcji przyrody.
16.11.2015
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Najlepsze prace znajdą się na okładkach specjalnej, ekologicznej serii zeszytów do przyrody. Wybór nie był łatwy: wiele prac stało na bardzo wysokim poziomie, zarówno pod kątem artystycznym, jak i merytorycznym.

Na konkurs wpłynęły 144 projekty uczniów z 18 gdańskich szkół podstawowych. Uczestnicy zostali podzieleni na trzy kategorie: 10-latków (28 prac), 11-latków (65 prac) oraz 12-latków (51 prac). Dla wielu z nich temat plastycznego konkursu okazał się bardzo interesujący i ważny.

– Cieszymy się, że uczniowie mają całkiem sporą wiedzę na temat konsekwencji, jakie może mieć pozostawianie śmieci w miejscach na ten cel nieprzeznaczonych bądź ich wyrzucanie do toalety, czy odpływu zlewozmywaka – mówi Monika Piotrowska-Szypryt, specjalista ds. edukacji ekologicznej z Gdańskiej Infrastruktury Wodociągowo-Kanalizacyjnej, organizatora konkursu w ramach programu edukacyjnego „Bliżej źródeł”.

Najważniejszym kryterium poddanym ocenie była zgodność z tematem konkursu. Punktowano także estetykę prac oraz pomysł i kreatywność. Jury konkursowe, złożone ze specjalisty ds. ochrony środowiska, inżynierów sanitarnych oraz grafika, postanowiło nagrodzić 12 prac z podziałem na kategorie wiekowe.


WYNIKI KONKURSU:


Kategoria 10 lat:

I miejsce w kategorii 10-latków: Jakub Zembrzuski z klasy Vc Szkoły Podstawowej nr 48

I miejsce: Jakub Zembrzuski z klasy Vc Szkoły Podstawowej nr 48

II miejsce: Emilia Iwicka z klasy Vb Szkoły Podstawowej im. Św. Jana de la Salle

III miejsce: Weronika Wiśniewska z klasy Vc Szkoły Podstawowej nr 50

wyróżnienie: Helena Jaguszewska z klasy IV Naszej Szkoły z Przedszkolem

wyróżnienie: Maksymilian Dobrowolski z klasy Vb ze Szkoły Podstawowej nr 7


Kategoria 11 lat:

I miejsce w kategorii 11-latków: Oliwier Jędraszek z klasy Vg Szkoły Podstawowej nr 38

I miejsce: Oliwier Jędraszek z klasy Vg Szkoły Podstawowej nr 38

II miejsce: Aleksandra Szultka z klasy VIa Szkoły Podstawowej nr 17

III miejsce: Martyna Stawicka z klasy Vc Szkoły Podstawowej nr 48

wyróżnienie: Klara Hinc z klasy Vb Szkoły Podstawowej nr 48


Kategoria 12 lat:

I miejsce w kategorii 12-latków: Agata Bednarska z klasy VIb Szkoły Podstawowej nr 65

I miejsce: Agata Bednarska z klasy VIb Szkoły Podstawowej nr 65

II miejsce: Roksana Zielińska z klasy VIb Szkoły Podstawowej nr 20

III miejsce: Zuzanna Bernaciak z klasy VIb Szkoły Podstawowej nr 20

wyróżnienie: Aleksander Czeszkiewicz z klasy VIc Szkoły Podstawowej nr 1


Przyznano także nagrodę specjalną dla pracy Otylii Kostki z klasy Vc Szkoły Podstawowej nr 50.

– To bardzo dobra praca pod względem graficznym: jednorodnie potraktowana, trudna technika, sieć rur, która wypełnia cały niemalże obszar i artystyczna nieprecyzyjność to cechy, które dają tej okładce wiele uroku – twierdzi Kamila Schinwelska, członek jury, projektantka grafiki użytkowej.

Nagroda specjalna dla pracy Otylii Kostki z klasy Vc Szkoły Podstawowej nr 50


Nagrodę dla najaktywniejszej klasy otrzymała klasa Va ze Szkoły Podstawowej nr 48 w ZKPiG nr 12 w Gdańsku.

Doceniono także podstawówkę, której uczniowie stworzyli najwięcej projektów. W tej kategorii nagrodę zdobyła również Szkoła Podstawowa nr 48 w ZKPiG nr 12 w Gdańsku.

– Szacunek najmłodszego pokolenia gdańszczan dla środowiska naturalnego, to najlepsza gwarancja tego, że Gdańsk nadal będzie miejscem przyjaznym i zdrowym. Dlatego cieszy niezmiernie, że nasi gdańscy uczniowie wykazali się nie tylko talentem, kreatywnością, ale i wysokim poziomem świadomości na temat zasad obowiązujących w strefach ochronnych ujęć wody czy w pobliżu akwenów. Serdecznie gratuluję wszystkim uczestnikom konkursu – podsumował Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki społecznej.


Organizatorzy dziękują uczestnikom konkursu za trud włożony w przygotowanie pięknych okładek. Wszystkich autorów zapraszają na uroczystą galę, podczas której zostaną rozdane nagrody i wręczone upominki.

Spotkanie odbędzie się 27 listopada (piątek) o godz. 12.00 na Dużej Scenie Teatru Miniatura w Gdańsku. Poprowadzi ją aktor Teatru Muzycznego w Gdyni i miłośnik wodnej ekologii - Rafał Ostrowski.

TV

Warzywa od rolników przy pętli Łostowice - Świętokrzyska