• Start
  • Wiadomości
  • Zdigitalizowali historię Gdańska, w tym czasy nazistowskie! 1200 starych zdjęć miasta trafiło do sieci

Zdigitalizowali historię Gdańska, w tym czasy nazistowskie! 1200 starych zdjęć miasta trafiło do sieci

Muzeum Historyczne Miasta Gdańska uruchomiło portal dziedzictwo.pomorze.pl. Są tam zdjęcia ze zbiorów muzeum od XIX wieku po rok 1948, w tym wstrząsające zdjęcia z czasów III Rzeszy, wykonane przez nazistów.
21.01.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Fotografia czarno-biała ukazuje przejazd Adolfa Hitlera przez ulicę Długą w Gdańsku. Na pierwszym planie widoczna otwarta limuzyna, w której stoi Adolf Hitler. Za samochodem trzy kolejne limuzyny. Wokół wiwatujacy na cześć Hitlera ludzie. Na budynkach wzdłuż ulicy widnieją nazistowskie flagi

Muzeum Historyczne Miasta Gdańska pokazuje na portalu Dziedzictwo Pomorza zdjęcia Gdańska i okolic, w tym także Gdyni, Sopotu czy Malborka. 

Jak wyjaśnia Andrzej Gierszewski, rzecznik MHMG, zdjęcia pochodzą z okresu od XIX wieku, przez lata 30. i 40. - gdy Gdańsk okupowali naziści - aż po czasy polskie, do roku 1948.

Wśród 1200 zdjęć znajdziemy m.in. poruszające fotografie, wykonane przez żołnierzy i dokumentalistów nazistowskich w Gdańsku i Gdyni tuż po zdobyciu tych miast: atak na Pocztę Polską w Gdańsku, paradę Hitlera na ulicy Długiej, wizytę Hitlera w Gdyni, gauleitera Alberta Forstera (namiestnika Okręgu Rzeszy Gdańsk-Prusy Zachodnie) z Hitlerem, czy Hermanna Göringa przy Dworcu Głównym w Gdańsku.

Co ważne: na zasadzie tzw. Creative Commons z tego zasobu kopii cyfrowych może korzystać każdy, o ile użycie zdjęć nie będzie miało charakteru komercyjnego i użytkownik nie będzie modyfikował tych zdjęć. Ma to zapobiec po pierwsze zarabianiu na tych zdjęciach, a po drugie wykorzystywaniu fotografii przez np. współczesnych neonazistów w celach propagandowych. 

- Będziemy użycie tych zdjęć monitorować - mówi Andrzej Gierszewski z MHMG. - Udostępniamy je, bo to dobro wspólne wszystkich gdańszczan, a nam zależy na rozpowszechnianiu wiedzy wśród gdańszczanek i gdańszczan. Musimy znać historię miasta. Ale oczywiście zawsze znajdzie się ktoś nieodpowiedzialny, kto może użyć tych zdjęć - na przykład propagandówki nazistowskiej - w nieodpowiedni sposób. Będziemy tego pilnować. 

Na pewno zdjęcia są świetną lekcją historii: powinni po nie sięgać nauczyciele czy studenci, chcący zgłębić dzieje miasta. Przeszłość dosłownie staje nad przed oczyma dzięki pokazaniu zbiorów archiwalnych na powszechnie dostępnym portalu.

Gierszewski poleca wszystkie zdjęcia, m.in. portrety dawnych gdańszczan czy sopocian. Mówi, że robią wrażenie. Każdy może sprawdzić, jak wyglądało miasto i jego mieszkańcy przed wiekami.  

Fotografia czarno-biała ukazuje usuwanie polskich skrzynek pocztowych z ulic w Gdańsku przez oddziały niemieckie

Poza 1200 zdjęciami miasta jest jeszcze 200 zdjęć bursztynu z archiwum muzeum. 

Digitalizacji dokonano w ramach programu Kultura Cyfrowa, dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2016 roku.

- Na przełomie 2017/2018 roku chcemy oddać kolejne 2500 wizerunków, więc złożyliśmy kolejny wniosek do ministerstwa – mówi Waldemar Ossowski, dyrektor MHMG.

Projekt wykonano w znacznej mierze także dzięki dotacji Gminy Miasta Gdańsk. Dokumentację realizowano w trzech zespołach: dwa przygotowywały muzealia i wykonywały fotografie cyfrowe, natomiast trzeci opracowywał dane opisowe. Portal ma być prosty i przejrzysty w obsłudze.

- W najbliższych tygodniach dodamy wyszukiwarkę wzbogaconą o kategorie wyszukiwania - zapowiada Marcin Kłos, kierownik Działu Digitalizacji.

MHMG prowadzi dalsze prace nad udoskonaleniem portalu. W sumie Dziedzictwo Pomorze ma zamiar opublikować pięć tysięcy zdjęć.

Jeśli ktoś chce te fotografie publikować na swoim portalu, na swoim blogu, czy w gazecie, musi podać dane właściciela (MHMG) oraz link do zdjęcia i ewentulanie autora, jeśli jest podany w podpisie pod zdjęciem. 

Fotografia czarno-biała ukazuje widok na przemarsz wojsk niemieckich przez ulicę Stągiewną w Gdańsku w 1939. Na rewersie nazwa papieru fotograficznego: Leonard

TV

Uniwersytet WSB Merito ma nowy kampus