• Start
  • Wiadomości
  • Zaspa-Rozstaje. 22 chętnych do Rady Dzielnicy [LISTA KANDYDATÓW]

Zaspa-Rozstaje. 22 chętnych do Rady Dzielnicy [LISTA KANDYDATÓW]

To obecnie jedyna dzielnica w Gdańsku, która nie posiada jeszcze swoich lokalnych przedstawicieli. Sytuacja ta może się zmienić już 1 października. Tego dnia odbędą się bowiem, pierwsze w historii, wybory do Rady Dzielnicy Zaspa-Rozstaje. Najbliższe cztery tygodnie to czas kampanii wyborczej poszczególnych kandydatów. Kto chce zostać radnym?
08.09.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Zaspa-Rozstaje to jedyna dzielnica w Gdańsku, która nie posiada swojej Rady

Na 34 dzielnice Gdańska, obecnie już 33 posiadają swoje Rady. Te "najmłodsze", bo wybrane w ubiegłym roku, działają w Matarni, na Przymorzu Wielkim i Suchaninie. Zyskują na tym przede wszystkim sami mieszkańcy, bo dzięki Radzie, ich głos jest mocniej słyszalny w mieście, a sama dzielnica zyskuje gospodarza.

Na Zaspie - Rozstajach lokalnymi radnymi chcą być i młodsi i starsi (najmłodszy kandydat ma 21 lat, a najstarszy – 74), zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Co ciekawe, jeszcze pod koniec sierpnia nie było wiadomo, czy w ogóle wybory się odbędą. A to dlatego, że zgłosić musiało się minimum 16 chętnych, z których mieszkańcy wybiorą 15 radnych. Tymczasem zarejestrowanych było zaledwie kilka osób. Dynamiczna zmiana nastąpiła w zasadzie ostatniego dnia (1 września), w którym można było zgłosić się jako kandydat na radnego.

Taka sytuacja powtarza się niemal przy każdych wyborach do Rad Dzielnic: kiedy wydaje się, że głosowanie wisi na włosku, w ostatnim momencie rejestruje się kilka, czasem kilkanaście osób.

- To specyfika naszego społeczeństwa. Do podobnych sytuacji dochodzi też w innych miastach – przyznaje Wioleta Gaczoł, sekretarz Miejskiej Komisji ds. Wyborów w Jednostkach Pomocniczych w Gdańsku. - Ostatniego dnia, do kiedy można się zarejestrować m.in. jako kandydat na radnego dzielnicy, zawsze mamy dyżur do północy. Jeżeli chodzi o wybory na Zaspie – Rozstajach, to 1 września ostatnie zgłoszenie przyjęliśmy około godz. 20. - dodaje, przypominając, że zgłosić trzeba się osobiście, w urzędzie.

KANDYDATAMI DO RADY DZIELNICY ZASPA - ROZSTAJE SĄ (W KOLEJNOŚCI ALFABETYCZNEJ):

1. AMERSKI WŁODZIMIERZ (lat 68)

2. BALEWSKI RYSZARD PIOTR (74)

3. CIEŚNIEWSKA MAŁGORZATA EWA (47)

4, DERENGOWSKA BOŻENA ANNA (55)

5. GAŁĘZIOWSKA-MODZELEWSKA JOLANTA (31)

6. GĄSIOROWSKA JOLANTA MARIA (45)

7. GUZIŃSKI ZBIGNIEW STANISŁAW (67)

8. JAKUSZYK ANNA MATYLDA (22)

9. KASPRZAK EWA GRAŻYNA (67)

10. LIS JAROSŁAW (43)

11. MAKOWSKI MARCIN (21)

12. MARCINKOWSKA ZOFIA MARIA (71)

13. MOSKWA HALINA (64)

14. NADOLNA KRYSTYNA (69)

15. NOWIŃSKA STANISŁAWA (69)

16. PUSZKARSKI JAKUB (28)

17. ROLCZYŃSKI WOJCIECH (30)

18. RÓŻYŃSKA WALBURGA (68)

19. SIKOROWSKI ROMAN WOJCIECH (69)

20. SKIBA PIOTR ANDRZEJ (44)

21. WIŚNIEWSKI STANISŁAW (68)

22. WYSOCKI PIOTR JAN (48) 

Wszyscy kandydaci deklarują się jako niezależni.

O ile do 1 września trzeba było zgłosić do Miejskiej Komisji ds. Wyborów w Jednostkach Pomocniczych ( to formalna nazwa Rad Dzielnic – red.) kandydatów na radnych, to do 6 września należało zgłosić kandydatów na członków obwodowych komisji ds. wyborów do rad dzielnic.

Powołanie komisji i podanie do publicznej wiadomości o zarejestrowaniu kandydatów na radnych nastąpi do 11 września. Natomiast 29 września, o północy, zakończy się kampania wyborcza.

Co warto podkreślić, w wyborach do Rad Dzielnic nie jest najważniejsze to, kto je wygra, ale to jaka będzie frekwencja podczas głosowania. Większość radnych, z wyjątkiem osób zasiadających w zarządzie Rady, nie otrzymuje żadnego wynagrodzenia. Pracują społecznie na rzecz dzielnicy. Jednak od tego ilu mieszkańców weźmie udział w wyborach zależy wysokość budżetu Rady Dzielnicy. Oczywiście, im więcej tym lepiej.

By Rada powstała, w głosowaniu musi wziąć udział minimum 5 proc. mieszkańców tej dzielnicy, znajdujących się w rejestrze wyborców.

Jeżeli w wyborach weźmie udział mniej niż 14 proc. to Rada otrzyma do wykorzystania na rzecz dzielnicy 4 złote na jednego mieszkańca. Jeżeli frekwencja wyniesie od 14 do 16 proc. - wówczas będzie to 5 zł na głowę. Jeżeli w wyborach w danej dzielnicy weźmie udział ponad 16 proc. mieszkańców do budżetu Rady Dzielnicy trafia 6 zł na każdego mieszkańca.

Głosowanie odbędzie się 1 października 2017 r. w godz. 7 - 21.

TV

Światowa stolica bursztynu