• Start
  • Wiadomości
  • Zakłócony wykład Michnika. Prezydent Adamowicz: "Nie ma na to zgody"

Zakłócony wykład Michnika. Prezydent Adamowicz: "Nie ma na to zgody"

Czym zakończy się sprawa prywatnego oskarżenia, które wniósł działacz Młodzieży Wszechpolskiej przeciwko prezydentowi Gdańska? Chodzi o incydent z listopada, kiedy to prawicowi działacze zakłócili spotkanie z Adamem Michnikiem. Na razie strony zgodziły się na mediację.
09.03.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz po wyjściu z sali sądowej.

Sprawa dotyczy incydentu, który miał miejsce 7 listopada 2017 r., w Wielkiej Sali Wety. Rozpoczynał się cykl Gdańskich Debat Obywatelskiej. Pierwszym zaproszonym gościem, który miał wygłosić wykład, a potem odpowiadać na pytania publiczności był Adam Michnik. Publiczność liczyła blisko 300 osób.

Zanim Michnik zdążył powiedzieć kilka słów z boku sali rozległa się komenda: “Wszyscy Wszechpolacy do mnie!”. Działacze Młodzieży Wszechpolskiej wkroczyli na środek zakłócając spotkanie i skierowali się w stronę Michnika. Incydent spotkał się ze zbiorową dezaprobatą sali i głośną reakcją.

Dzień później aktywista Młodzieży Wszechpolskiej - Aleksander Jankowski - jeden z uczestników zajścia, w piśmie do Prokuratury Okręgowej w Gdańsku prywatnie oskarżył prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, że ten miał uderzyć go w rękę i pierś oraz nazwać „faszystą”.

Przed posiedzeniem sądu podczas spotkania z dziennikarzami prezydent Paweł Adamowicz wyjaśniał:

- Broniłem dostępu do Adama Michnika i tyle. Stroną agresywną była Młodzież Wszechpolska. Myśmy byli ofiarą tego zachowania. Dzisiaj to aktywiści nacjonalistycznej organizacji próbują z siebie czynić ofiary. Na tego typu zachowania nie ma zgody i nie będzie zgody. Nawet, gdy trzeba będzie pójść do Sądu Najwyższego, to pójdę do Sądu Najwyższego. 

Co ciekawe, Jankowski wyjaśniał dziennikarzom, że jego reakcja podczas spotkania z Adamem Michnikiem wynikała z tego, że Michnik powiedział, iż rewolucja bolszewicka znacząco przyczyniła się do odzyskania przez Polskę niepodległości.

- Ja uważam jako patriota, jako Polak takie słowa za karygodne. I dlatego zareagowałem, tak jak zareagowałem w tamtym miejscu wtedy – powiedział.

Aleksander Jankowski, aktywista Młodzieży Wszechpolskiej, który wystąpił z prywatnym aktem oskarżenia

Pomijając kwestie historyczne, czy rewolucja bolszewicka i zamieszanie w Rosji pomogło nam w 1918 r. odzyskać suwerenność, przedstawionego przebiegu wydarzeń w Wielkiej Sali Wety nie potwierdza nasza relacja z debaty i zarejestrowany materiał wideo.

Młodzież Wszechpolska zakłóciła spotkanie już na samym początku, zanim Adam Michnik w ogóle zdążył rozpocząć merytoryczną część wykładu. Na happening przyszli też z przygotowanym wcześniej wiaderkiem podpisanym „smoła”.

Relacja z debaty:

Adam Michnik o Polsce. Emocjonujący początek gdańskiej serii debat na 100-lecie niepodległości [WIDEO i ZDJĘCIA] 

Po wyjściu z sali sądowej prezydent Gdańska stwierdził, że sąd zauważył, iż sprawa w ogóle nie powinna znaleźć się na wokandzie i namawiał strony do mediacji. Paweł Adamowicz zgodził się na rozmowy i dialog. Jankowski też zgodził się na mediacje.

Sąd wyznaczył więc mediatora, który będzie rozmawiał ze stronami. Jeśli mediacje nie przyniosą rezultatu kolejna rozprawa odbędzie się 25 kwietnia.

TV

Kaszubi – tożsamość obroniona. Rozmowa z prof. Cezarym Obrachtem-Prondzyńskim