• Start
  • Wiadomości
  • Wyjazdowe lekcje GAK o kulturze w szkołach - pierwszą poprowadzi Lipskee

Wyjazdowe lekcje GAK o kulturze w szkołach - pierwszą poprowadzi Lipskee

Ruszają lekcje kultury w gimnazjach organizowane przez Gdański Archipelag Kultury. Pierwsza, przygotowana przez jeden z oddziałów GAK - Scenę Muzyczną, odbędzie się w Gimnazjum nr 49 w poniedziałek, 24 kwietnia. Na spotkaniu z uczniami Adrian “Lipskee” Lipiński, instruktor zajęć poppingu w GAK, opowie o swojej pasji.
19.04.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na poniedziałkowym spotkaniu młodzi ludzie usłyszą opowieść Adriana “Lipskee” Lipińskiego, instruktora zajęć poppingu w Scenie Muzycznej GAK


Czym są lekcje o kulturze? Próbą przekonania młodych ludzi, że warto w szeroko pojętej kulturze uczestniczyć, warto rozwijać swoje pasję, szukać impulsu do rozwoju. Że takie miejsca jak Gdański Archipelag Kultury mogą pomóc w odlezieniu swojego sposóbu na życie.

Pierwsza z lekcji GAK odbędzie się w Gimnazjum nr 49 (Zespół Kształcenia Podstawowego i Gimnazjalnego nr 8) przy ulicy Szyprów 3 w Gdańsku w poniedziałek, 24 kwietnia, o godz. 13. Poprowadzi ją Paulina Chełmińska ze Sceny Muzycznej GAK, a towarzyszyć jej będzie Adrian “Lipskee” Lipiński, instruktor zajęć poppingu w Scenie Muzycznej GAK. 

- Chcemy gimnazjalistom wytłumaczyć, czym jest placówka kultury - mówi Paulina Chełmińska ze Sceny Muzycznej Gdańsk. - Nie zawsze to przecież teatr czy opera, ale też takie miejsca, jak nasze, które kształtują młodych ludzi. Proponujemy różne formy zajęć. Będziemy zachęcać, by przyjszli do nas, zobaczyli. Pomagamy dzieciakom uczestniczyć w kulturze, choć dla nich to na początku mogą być zwykłe pozalekcyjnie zajęcia dodatkowe.

Na poniedziałkowym spotkaniu "Lipskee" opowie o sobie i swojej pasji.

- Adrian pracuje z nami - opowiada Chełmińska. - Dorastał w trudnym środowisku i miał dwie drogi do wyboru: pozostać w nim lub przyjść do nas i spróbować swoich sił. Wybrał tę drugą. Stał się prekursorem poppingu, w swojej dziedzinie jest teraz znaną i szanowaną postacią. Obecnie uczy innych i daje im możliwość znalezienia swojego sposobu na życie. Wskazuje, że jest inny świat poza podwórkowym czy internetowym.

Historia z happy endem

Adrian pochodzi z Nowego Portu. Mogłoby się wydawać, że trudne dzieciństwo zamknie go w źle rokującym środowisku. Miał kłopoty w szkole, nie wierzył w siebie. Zafascynował się jednak robotami i postanowił, że nauczy się poruszać tak jak one.

- Kiedy miałem 14, 15 lat ważyłem prawie 100 kg - opowiada Adrian Lipiński. - Po roku trenowania poppingu schudłem 25 kg. Dziś reprezentuję Scenę Muzyczną GAK i uczę tańczyć. Jestem popperem.

Popping to forma tańca ulicznego, zaliczana do hiphopu. Polega na szybkim spinaniu i rozluźnianiu mięśni (tzw. pop) w rytm muzyki, w połączeniu z różnymi pozami i ruchami. To styl zróżnicowany, oznacza ponad 30 podstylów tanecznych: waving, strobing czy tutting.

Na spotkanie w Gimnazjum nr 49 Adrian Lipiński przybędzie ze swoim uczniem Damianem Murachem, który wraz z inną uczennicą Lipińskiego - Adą Nowakowską, w ostatniej edycji programu “Mam talent” dotarli do półfinału.

- W ciągu 45 minut opowiemy o swojej pasji, o sobie i może zrobimy mały pokaz tańca, to będzie zależało od nagłośnienia - dodaje Lipiński.

Na swoje lekcje, które prowadzi w Scenie Muzycznej GAK, “Lipskee” zaprasza każdego chętnego.

- Tańczyć może każdy, nie trzeba mieć przygotowania ani świetnej formy - tłumaczy. - Zajęcia przeznaczone są dla młodzieży do 25 roku życia.

Zajęcia odbywają się dwa razy w tygodniu, we wtorki i czwartki w godz. 17 - 19 w Scenie Muzycznej GAK (Powstańców Warszawskich 25). Kosztują 20 zł za godzinę. Na zajęcia przychodzi około 15 uczniów, którzy podzieleni są na grupę początkującą i zaawansowaną.

Zaproś GAK do swojej szkoły

Lekcje o kulturze GAK będą odbywać się w szkołach, które wyrażą taką chęć.

- Wysyłamy naszą ofertę do szkół i reagujemy na odzew - tłumaczy Chełmińska. - Mamy nadzieję, że nauczyciele kolejnych placówek będą nas zapraszać do siebie.

Następna lekcja planowana jest już w ZSO nr 5 w Nowym Porcie. Tematem przewodnim będzie „rockowe życie”, czyli jak założyć zespół rokowych, co trzeba zrobić, żeby osiągnąć sukces i czy może stać się to największym hobby młodego człowieka. Projekt przygotowała „Gama” GAK.

Gdański Archipelag Kultury obchodzi w tym roku 50 lat pracy. Instytucja skupia pod swoimi skrzydłami dziesięć mniejszych oddziałów:

 

Winda we Wrzeszczu - ul. Racławicka 17, tel. 58 344 90 53

Scena Muzyczna na Siedlcach - ul. Powstańców Warszawskich 25, tel. 58 300 00 32

Dom Sztuki na Stogach - ul. Stryjewskiego 25, tel. 58 307 31 44

Wyspa Skarbów na Wyspie Sobieszewskiej - ul. Turystyczna 3, tel. 58 323 91 15

Klub Plama na Zaspie - ul. Pilotów 11, 58 557 42 47

Projektornia w Brzeźnie - ul. Dworska 29a, tel. 58 343 46 91

Gama w Letnicy - ul. Starowiejska 15/16, tel. 58 346 41 05

Stacja Orunia na Oruni - ul. Dworcowa 9, tel. 58 306 66 76

Zespół Pieśni i Tańca Gdańsk na Oruni - ul. Dworcowa 9, tel. 58 306 66 76

Teatr na Oruni - ul. Dworcowa 9, tel. 58 306 66 76

 

 

 

 

TV

Obrona Westerplatte – pierwsze starcie II wojny. Rozmowa z dr. Janem Szkudlińskim