Wybierz meble! Przyszłość Długiej w rękach gdańszczan

Jak ma wyglądać Długa i Długi Targ? Jakie ławki i lampy mają stanąć na głównych ulicach Gdańska? Studenci z PG biorą się do roboty i przy okazji proszą o wparcie mieszkańców. Przez trzy dni w mieście odbywać się będzie akcja prototypowania mebli, dzięki niej centrum miasta będzie takie, jak chcemy.
15.04.2016
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Długa i Długi Targ zachwycają na co dzień i od święta. Są wizytówką Gdańska - to tutaj ma miejsce wiele ważnych dla miasta wydarzeń. Nz. Orszak Trzech Króli 2016.

- Można nie trafić do Oliwy czy Wrzeszcza, ale na Długą i Długi Targ trafią wszyscy, nie tylko niemieckie wycieczki - tak na temat wizytówki miasta mówi jeden z najbardziej rozpoznawanych gdańskich artystów, Krzysztof Skiba, satyryk i członek zespołu Big Cyc.

Problem w tym, że Długa i Długi Targ wymagają remontu kapitalnego. Przekonuje się o tym każdy, kto w czasie spaceru uważnie spojrzał pod nogi.

- Niezbędna jest zarówno poprawa stanu infrastruktury podziemnej, jak i posadzki - mówi prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.

Wtóruje mu Małgorzata Kolesińska, szefowa Działu Rozwoju Przestrzeni Publicznej Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku, która uważa, że na głównych ulicach miasta od lat niewiele się robiło.

- W ciągu ostatnich 15 lat na ulicy Długiej i Długim Targu wykonywano jedynie drobne remonty sieci podziemnych. Powodowały one jedynie kolejne ubytki w nawierzchni z lat 70-tych. (…) Obecnie około 75 procent nawierzchni Długiego Targu jest zniszczona - zaznacza.


Dogłębnie przemyśleć i przedystkutować

Władze samorządowe miasta nie chcą biernie przyglądać się niszczejącej wizytówce Gdańska - tym bardziej, że wszystkie zabytkowe rynki dużych polskich miast były w ostatnich latach gruntownie odnawiane. Dlatego zapadła decyzja, że na Długiej i Długim Targu przeprowadzony będzie remont kapitalny. Przebudowa obejmować ma m.in. wymianę nawierzchni, wprowadzenie małej architektury, zieleni, ale także, tego co dla oka niewidoczne - infrastruktury podziemnej.

Gorzej to wygląda, gdy przechodnie uważnie spoglądają pod nogi...

Koncepcja przebudowy, która zlecona zostanie po zakończeniu procesu konsultacyjnego, powstać ma do stycznia 2017 roku. Planowany termin sporządzenia dokumentacji projektowej to grudzień 2017 roku. To oznacza, że roboty budowlane ruszyć mogą nie wcześniej, niż w pierwszym kwartale 2018 roku. Prace potrwałyby do końca 2019 roku. Zanim jednak w ziemię zostanie wbita pierwsza łopata postanowiono o zdanie zapytać mieszkańców.

Najpierw na Długiej i Długim Targu postawiono tablice informacyjne. Później pojawiły się tajemnicze żółte kręgi, które wzbudziły wśród mieszkańców i turystów zainteresowanie i - co zrozumiałe - niepokój. Po akcji happeningowej, utworzono Radę Programową w skład której weszli historycy sztuki, architekci, urbaniści, konserwatorzy zabytków i dzieł sztuki.

- Przestrzeń tak ważna dla miasta i jego mieszkańców zasługuje na kompleksowy projekt uwzględniający wiele czynników i uwarunkowań - mówił powołując Radę prezydent Adamowicz. - Decyzje o kształcie przemian miejsca z tak bogatą historią i o takiej randze wymagają dogłębnego przemyślenia i dyskusji. Dlatego w ramach prac przedinwestycyjnych przygotowany został program działań angażujący użytkowników tego obszaru, czyli mieszkańców oraz ekspertów związanych z kształtowaniem przestrzeni.


Studenci z meblami pytają przechodniów

Teraz czas na głos mieszkańców i turystów w sprawie mebli, które w przyszłości (po remoncie) staną na Długiej i Długim Targu. W mieście rozpoczyna się się tzw. prototypowanie mebli. Na ulicy, między Złotą a Zieloną Bramą, przez trzy dni będą ustawione prototypy mebli, a studenci Politechniki Gdańskiej będą pytali przechodniów o opinie.  

- Startujemy w piątek o godz. 10.00 na ul. Długiej - mówi Małgorzata Kolesińska z Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku. - Rano grupa studentów ustawi w okolicach Poczty Polskiej meble miejskie, a potem pytać będzie przechodzących tamtędy mieszkańców i turystów, jak odbierają taką aranżację przestrzeni. Odpowiedzi będą zapisywane, a po zakończeniu projektu będą ważnymi wskazówkami wykorzystanymi podczas prac projektowych wielowariantowej koncepcji nowego zagospodarowania Długiej i Długiego Targu.

7 kwietnia br. odbyły się zorganizowane specjalnie dla mieszkańców pierwsze warsztaty w sprawie rewitalizacji Długiej i Długiego Targu. Uczestniczyło w nich 50 osób.

Koncepcję - jak czytamy w komunikacie przesłanym przez ZDiZ - tworzyć będą studenci Wydziału Architektury PG oraz Pracowni Podstaw Projektowania Wnętrz Miejskich Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku pod okiem wykładowców Moniki Arczyńskiej i Łukasza Pancewicza.

Aranżacje mebli mają zostać zmieniane trzy razy: w piątek, sobotę oraz w niedzielę rano. Przez trzy dni (15, 16 i 17 kwietnia) będą również zbierane opinie i sugestie przechodniów. Później ich uwagi przekazane zostaną Radzie Programowej projektu.

Przez cały czas prowadzona jest również ankieta w Internecie, która pozwoli na poznanie oczekiwań gdańszczan i turystów wobec przyszłego kształtu Długiej i Długiego Targu. Ankieta, a także szczegółowe informacje na temat projektu dostępne są na stronie www.dluga.gdansk.pl


TV

W zoo zamieszkały dwa lemury