• Start
  • Wiadomości
  • Wirtualne muzeum coraz większe. Zobacz zdjęcia Gdańska sprzed 130 lat

Wirtualne muzeum coraz większe. Zobacz zdjęcia Gdańska sprzed 130 lat

Zdjęcia Gdańska i Pomorza sprzed dwóch stuleci obejrzeć można na ogólnodostępnym portalu założonym przez Muzeum Historyczne Miasta Gdańska. Dygitalizacja starych fotografii to część projektu, w ramach którego muzeum udostępni zdjęcia 2,5 tysiąca muzealnych obiektów związanych z dziedzictwem historycznym Pomorza, w tym także bursztynu. Będzie to możliwe dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
24.05.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

1881 rok, Fontanna Neptuna, w tle fasady dwóch kamienic przy Długim Targu i ośmiu kamienic południowej pierzei ul. Długiej

Aby zrealizować to założenie przebudowany zostanie również przygotowany w 2016 r. portal ww.dziedzictwo.pomorze.pl, który wzbudził zainteresowanie pasjonatów lokalnej historii. Muzeum Historyczne Miasta Gdańska otrzymało z ministerstwa 272 tys. zł dofinansowania na projekt „Cyfrowe Dziedzictwo Pomorza – digitalizacja i udostępnianie zbiorów MHMG – etap II”. W jego ramach gdańskie muzeum do końca 2017 roku wykona i udostępni internautom fotografie 2,5 tysięcy obiektów muzealnych związanych z dziedzictwem historycznym Pomorza i Gdańska, w tym także związanych z bursztynem bałtyckim.

Najpierw, w październiku 2016 roku, powstała pracownia digitalizacji zbiorów, czwarta pracownia dokumentacji cyfrowej zbiorów wśród gdańskich muzeów, a druga wyposażona w średnioobrazkowy aparat cyfrowy. Stworzenie pracowni było możliwe dzięki dotacji celowej przekazanej przez miasto Gdańsk i środkom własnym muzeum.

Przedproża ul. Długiej, koniec XIX wieku - dziś już ich nie zobaczymy

Dotacja umożliwiła zakup nowoczesnej infrastruktury IT, m.in. średnioobrazkowego aparatu cyfrowego z zestawem obiektywów stałoogniskowych, komputerowych stacji graficznych i systemu oświetlenia studyjnego. Każdy z obiektów, którego zdjęcie trafiło na stronę portalu, po opuszczeniu magazynu muzealnego został dokładnie opisany. Konserwator udokumentował jego autentyczność, do każdego zdjęcia powstała dokumentacja. Potem każdy obiekt został sfotografowany, dziś na portalu można zobaczyć 1,4 tysiąca zdjęć. 

- Portal powstał przede wszystkim dla tych, którzy chcą zobaczyć pełne zbiory naszego muzeum - mówi Marcin Kłos, kierownik Działu Digitalizacji Muzeum Historycznego Miasta Gdańska - Bo w muzeach "w realu" widzimy zwykle 30 procent wszystkich zbiorów. Strona jest też dla tych osób, które dostęp do muzeum mają utrudniony, czyli niepełnosprawnych, na wózkach. Tutaj będzie można każdy obiekt na spokojnie pooglądać, przypatrzeć się szczegółom, na co często nie ma czasu podczas wizyty w muzeum.

Jak dodaje Marcin Kłos muzeum chce, aby portal stał się również miejscem udostępniania fotografii historycznych przez gdańszczan, którzy dotychczas nie posiadają takiej platformy online utrzymywanej ze środków publicznych. W tym celu muzeum będzie starało się uruchomić w 2018 roku usługę digitalizacji prywatnych zbiorów, w zamian za licencję do udostępniania online.

Romantyczny widok na Żurawia od strony ul. Motławy, rok 1881

Wielka Zbrojownia od strony Targu Węglowego, 1881 r.

Widok na dwór Bractwa św. Jerzego i Złotą Bramę, 1881 r.

Fontanna Wintera na Targu Maślanym, 1882 r.

Wnętrze Bazyliki Mariackiej - widok na organy i ambonę XIX w.

Widok na dworzec i port w Nowym Porcie, 1879 r.


Panorama Oliwy we wzgórza Pachołek, w tle katedra

Portal kamienicy przy Długim Targu

Widok na dworek nad Stawem Młyńskim, 1881 r.

Latarnia na głowicy falochronu wschodniego w Nowym Porcie

Kościół Św. Trójcy, 1881 r.

Kanał portowy w Nowym Porcie, 1879 rok, po lewej latarnia morska

Statki w Nowym Porcie, 1881 r.

Fragment kaplicy Jana III Sobieskiego na Głównym Mieście, 1891 r.

Więcej na ten temat:

Muzealne zbiory na zdjęciach. Już pod koniec 2016 r.

TV

Pracownicy magistratu oddali krew