• Start
  • Wiadomości
  • W weekend nareszcie wiosennie, ale zima nie powiedziała ostatniego słowa

W weekend nareszcie wiosennie, ale zima nie powiedziała ostatniego słowa

Szansa na wiosenną aurę to najbliższy weekend 24-25 marca. Nawet 12 stopni Celsjusza powyżej zera w sobotę i niedzielę - mówi Grzegorz Pietrucha dyżurny synoptyk z Instytutu Gospodarki i Meteorologii Wodnej w Gdyni. - Ale zanim wiosna rozgości się na dobre, zima wróci jeszcze nie raz.
21.03.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
W ubiegłym roku pracownicy GZDiZ posadzili od wiosny do jesieni prawie 67 tysięcy sztuk kwiatów, w 2018 roku ich liczba ma wzrosnąć do 73 tysiący


- To dobry czas na wiosenny spacer - zachęca Grzegorz Pietrucha. - Choć ostrzegam, że nad samym morzem temperatura będzie znacznie niższa niż w głębi lądu, około 1 stopnia Celsjusza. Bałtyk jest zimny i musi minąć trochę czasu, zanim woda się ogrzeje.

Warto w ten weekend nacieszyć się wiosenną pogodą, bo od przyszłego tygodnia znów nastąpi ochłodzenie. Szczególnie nocą odczuwalne będą minusowe temperatury. 

- Taka przeplatanka pogodowa będzie trwała do konca marca, ale i w kwietniu nie będzie lepiej - dodaje Grzegorz Pietrucha. - Będzie tak jak w naszym ludowym przysłowiu: kwiecień, plecień bo przeplata …Wiosna pojawi się na chwilę, żeby znów się wycofać. Czy w maju będzie ciepło? Rok temu, 9 maja spadł śnieg, to był krótki ale gwałtowny atak zimy, niestety trzeba brać pod uwagę, że taka sytuacja może się powtórzyć i w tym roku. Wiosna chce przyjść, ale to nie pójdzie gładko.

Jednak jej pierwsze ślady znajdą spacerowicze w Parku Oliwskim, w którym kwitną już oczary, w wielu miejscach Gdańska widać już przebiśniegi i krokusy. Pracownicy Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni szykują się też do corocznych nasadzeń bratków i stokrotek.

- Na razie czekamy, aż rozmrozi się ziemia - mówi Ewelina Latoszewska, kierownik Działu Utrzymania Zieleni GZDiZ. - Bratki i stokrotki nie boją się małych przymrozków, ale muszą być posadzone w ziemi w miarę ciepłej i wilgotnej, tymczasem jest ona cały czas skuta lodem. Potrzebujemy choć paru wiosennych cieplejszych dni.
W ubiegłym roku pracownicy GZDiZ posadzili od wiosny do jesieni prawie 67 tysięcy sztuk kwiatów począwszy od stokrotek i bratków, przez begonie, pelargonie, surfinie, szałwie, aksamitki, kapusty ozdobne, skończywszy na chryzantemach.

W 2018 roku miasto planuje posadzić więcej roślin - 73 tysiące sztuk, także w miejscach w których nie można założyć kwietnika. Kompozycje kwiatowe posadzone zostaną w stojących donicach i wieżach kwiatowych. 

Pracownicy GZDiZ czekają z nasadzeniami bratków i stokrotek na cieplejsze dni, dzięki którym ziemia odtaje


- Systematycznie odświeżamy wygląd kwietników i rabat - dodaje Ewelina Latoszewska. - Dzięki wiosennym nasadzeniom, do których wykorzystujemy głównie bratki i stokrotki, letnim - kiedy wśród gatunków dominują m.in.: begonie, aksamitki rozpierzchłe, kocanki i tegorocznym nowościom czyli m.in. daliom rabatowym, bluszczykom kurdybankom, tojeściom rozesłanym Gdańsk jest miastem kwiatów. 

W Gdańsku trwa pozimowe sprzątanie, które polega na odpiaszczaniu i myciu nawierzchni jezdni i krawężników, oczyszczaniu terenów zielonych z liści, chwastów, i innych zanieczyszczeń. W pierwszej kolejności sprzątnięte zostaną drogi należące do podstawowego układu komunikacyjnego. Na ostatnie dni marca zaplanowano oczyszczanie pozimowe ciągów pieszych, chodników, schodów, dróg rowerowych i parkingów.

Jak mówi Magdalena Kiljan rzecznik GZDiZ w ramach pozimowego sprzątania myte będą słupy oświetlenia ulicznego, znaki drogowe, sygnalizacja świetlna, wiaty na gdańskich przystankach tramwajowych i autobusowych.

Pozimowe oczyszczanie miasta - jeśli nie wystąpią złe warunki atmosferyczne - potrwa do końca kwietnia.

TV

120-letnia kamienica jak nowa