W sobotę ponowny pogrzeb Arkadiusza Rybickiego "Arama"

14 maja wbrew woli rodziny odbyła się ekshumacja szczątków Arkadiusza “Arama” Rybickiego, który zginął tragicznie w katastrofie smoleńskiej. Teraz zostanie ponownie pochowany w swoim grobie na Cmentarzy Srebrzysko.
08.06.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Grób Arkadiusza Arama Rybickiego na Cmentarzu Srebrzysko
Grób Arkadiusza Arama Rybickiego na Cmentarzu Srebrzysko
zdj. Jerzy Bartkowski/KFP

Ponowny pogrzeb Arkadiusz „Arama” Rybickiego odbędzie się w sobotę 9 czerwca o godz. 12.00 na gdańskim cmentarzu Srebrzysko. Wcześniej o godz. 9.00 w kaplicy Św. Jacka w kościele Św. Mikołaja przy ul. Świętojańskiej 72 odprawiona zostanie msza św.

Wszystkie ekshumacje zwłok ofiar katastrofy smoleńskiej prowadzone są w związku ze śledztwem Prokuratury Krajowej w Warszawie. Uznała ona, że wyjęcie zwłok jest niezbędne, aby ustalić, czy na pokładzie samolotu doszło do eksplozji materiałów wybuchowych, łatwopalnych lub innego gwałtownego wyzwolenia energii. Biegli mają też wnioskować, czy w chwili zderzenia z ziemią samolot był w pozycji odwróconej.

14 maja 2018 r. ekshumacji Arkadiusza Arama  Rybickiego towarzyszyły zwiększone siły porządkowe
14 maja 2018 r. ekshumacji Arkadiusza "Arama" Rybickiego towarzyszyły zwiększone siły porządkowe
zdj. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

 

Ekshumacji szczątków Arkadiusza „Arama” Rybickiego 14 maja towarzyszyły tłumy osób niezadowolnych z działań prokuratury. Na cmentarzu obecni byli przyjaciele rodziny Rybickich, dawni działacze opozycji demokratycznej a także pomorscy politycy, działacze KOD i mieszkańcy. Wcześniej w Polsce głośne protesty rodzin wywołały ekshumacje m.in. Jolanty Szymanek-Deresz, Joanny Agackiej-Indeckiej i Sebastiana Karpiniuka. 

Arkadiusz „Aram” Rybicki to osoba zasłużona dla Gdańska i mająca swój wkład w walce z komunizmem. To on jest współautorem słynnych tablic z 21 postulatami strajkujących załóg w sierpniu 1980 r. W wolnej Polsce był m.in. gdańskim radnym, dyrektorem Nadbałtyckiego Centrum Kultury, parlamentarzystą i wiceministrem kultury. Jest patronem Pozytywnej Szkoły Podstawowej w Gdańsku Kokoszkach. Jego imię nosi też jeden z gdańskich tramwajów.

TV

MEVO rozkręca wiosnę. Wsiadaj i jedź: do pracy, na uczelnię, na plażę