• Start
  • Wiadomości
  • W sierpniu otwarcie basenu na Oruni, w planach budowa kolejnych czterech

W sierpniu otwarcie basenu na Oruni, w planach budowa kolejnych czterech pływalni

Jeszcze w tym roku rozpocznie się postępowanie w formule partnerstwa publiczno-prywatnego na budowę basenów w kilku lokalizacjach, m.in. we Wrzeszczu (przy ul. Legionów), Śródmieściu lub na Siedlcach, w dzielnicach południowych oraz w Nowym Porcie. W czwartek, 12 lipca, poinformował o tym prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.
12.07.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
W sierpniu otwarta zostanie kolejna miejska pływalnia - na Oruni
W sierpniu otwarta zostanie kolejna miejska pływalnia - na Oruni
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

W najbliższym czasie miasto będzie się przygotowywało do budowy kolejnych czterech basenów. Zgodnie z założeniem będą one realizowane w formule partnerstwa publiczno-prywatnego.

- Dla prywatnego inwestora liczy się skala. Inaczej rozkładają się koszty budowy jednego basenu, a inaczej wyglądają koszty jednostkowe budowy kilku basenów - tłumaczy prezydent Paweł Adamowicz.

Formuła partnerstwa przewiduje współpracę z inwestorem prywatnym.
- W takim systemie miasto przekazuje grunt, część wkładu finansowego i gwarantuje wykupienie co roku usługi basenowej np. dla dzieci ze szkół, dla seniorów lub innych grup społecznych. Jednak koszty budowy i eksploatacji ponosi inwestor prywatny, w związku z czym rozkładają się one inaczej - zaznacza Paweł Adamowicz. - Należy podkreślić, że sam basen generuje dużo większe koszty niż przychody.
Przy pływalniach planowane są więc działania komercyjne, takie jak fitness, masaże czy usługi gastronomiczne.


Trzynasty basen w mieście - powstaje na Oruni

Obecnie w Gdańsku działa 12 basenów zarządzanych przez miasto. Oruński obiekt będzie trzynastą tego typu placówką. Właśnie trwają odbiory techniczne budynku. Dzielnicowy basen powstał przy ul. Smoleńskiej 5/7, przy gmachu Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2. Zaprojektowano w nim wydzieloną 4-torową częścią pływacką o długości 25 metrów, z podziałem na strefę rekreacyjną i pływacką. W strefie rekreacyjnej będzie można korzystać z takich atrakcji, jak masaż karku, gejzer, ławeczka podwodna oraz jacuzzi. Obiekt przy ul. Smoleńskiej został wykonany na podstawie tego samego projektu, który posłużył do budowy pływalni przy ul. Azaliowej w Gdańsku Kokoszkach. W obiekcie zaplanowano także brodzik dla najmłodszych dzieci.

Koszt tej inwestycji to 13,4 mln złotych. Wykonawcą prac jest firma EBUD – Przemysłówka.

W obiekcie przy ul. Smoleńskiej trwają procedury odbiorowe
W obiekcie przy ul. Smoleńskiej trwają procedury odbiorowe
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Gdańszczanie lubią pływać i to przez cały rok. W naszym mieście na jeden basen przypada aktualnie około 30 tysięcy mieszkańców. O tym, że są to popularne miejsca rekreacji mieszkańców, świadczą statystyki. Według danych Gdańskiego Ośrodku Sportu w okresie od stycznia do czerwca 2018 r. pływalnię na Chełmie odwiedziło 130 036 osób, w Osowej - 25 636, a na otwartym w styczniu br. obiekcie na Stogach kąpało się aż 40 409 osób.

Na stronie www.plywalniegdansk.pl można znaleźć informacje m.in. dotyczące godzin pracy czy lokalizacji obiektów. Przez tę stronę internetową można również kupić bilet wstępu na poszczególne pływalnie (w przyszłości będzie można kupić bilet również za pomocą smartfona). Przypominamy też, że jednorazowa wizyta na basenie jest jedną z bezpłatnych atrakcji w ramach Karty Mieszkańca.

TV

Czwarty mikrolas już rośnie - zobacz, jak powstawał na Oruni Górnej