• Start
  • Wiadomości
  • W Noc Wrzeszcza poznaj jego tajemnice. Spacer, dyskusja, wernisaż, koncert i spektakl

W Noc Wrzeszcza poznaj jego tajemnice. Spacer, dyskusja, wernisaż, koncert i spektakl

- Architekturę można poznawać, ale też jej doświadczać - zapewniają organizatorzy drugiej edycji Nocy Wrzeszcza, Natalia Koralewska i Jakub Knera z Fundacji Palma. Wydarzenie odbędzie się na terenie Garnizonu z soboty na niedzielę, 19 na 20 maja 2018. Na zainteresowanych czekają artystyczne wzruszenia, dyskusje i wędrówki po dzielnicy prowokowane historią i otoczeniem miejsca. Na wszystkie atrakcje wstęp jest wolny..
19.05.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Ul. Wajdeloty nocą
Ul. Wajdeloty nocą
Andrzej J. Gojke/KFP

Po raz pierwszy nazwę Wrzeszcz odnotowano w XIII wieku. Do Gdańska wieś Wrzeszcz przyłączono na początku wieku XIX. Rozbudowującą się dzielnicę koniec wojny oszczędził. Podczas walk zniszczono niewiele budynków, a dziś na miejscu szwadronu huzarów i ich koszar czy nieczynnego browaru zbudowano nowoczesne osiedla mieszkaniowe, a dzięki rewitalizacji kolejnych obszarów i powstawaniu nowych instytucji kultury, Wrzeszcz jest nie tylko jedną z najstarszych części miasta - w 2018 roku obchodzi 755 lat istnienia, ale też jedną z najbardziej reprezentacyjnych.

Zachowana tu tkanka miasta stała się impulsem dla założycieli Fundacji Palma - Jakuba Knery i Natalii Koralewskiej, aby zaprosić tutejszych mieszkańców do obserwowania własnego otoczenia i przerabiania tych wrażeń na artystyczne działanie. Stąd pomysł na warsztaty reporterskie i z cyjanotypii budzące świadomość historii i tożsamości miejsca.  

Teraz czas na obejrzenie efektów tych prac. Okazją do tego będzie kolejna inicjatywa Palmy - Noc Wrzeszcza, która odbędzie się z soboty na niedzielę, 19 na 20 maja 2018 r.

Stary Maneż
Stary Maneż
Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Noc Wrzeszcza to warsztaty, spacer, zwiedzanie, wernisaż, koncert, spektakl taneczny i dyskusja - a wszystko krąży wokół tematu architektury.

Wieczór można rozpocząć ok. dwugodzinnym spacerem po dzielnicy śladami najciekawszych tego typu obiektów.

- Ruszamy o godz. 17.30 z placu przy pomniku ks. Bronisława Komorowskiego a zatrzymamy się przy Garnizonie - tłumaczy Knera. - Obejrzymy po drodze budynek liceum przy ul. Pestalozziego, Dworek i Park Kuźniczki, budynki “dolarowca” i “Cristalu”, synagogę i cerkiew oraz gdańską dzielnicę mieszkaniową przy al. Grunwaldzkiej od Miszewskiego do Waryńskiego. Przewodnikiem po dzielnicy będzie Arkadiusz Zygmunt.

Jeśli jednak ktoś nie zdąży lub woli zwiedzać teren sam, otrzyma od organizatorów mapkę z zaznaczonymi ciekawymi punktami, opracowaną przez Katarzynę i Jakuba Szczepańskich, a zilustrowaną przez znaną gdańską rysowniczkę Magdę Danaj.

Na wracających ze spaceru czekać będzie... browar i jego tajemnice. Browar Vrest zwiedzać i porozmawiać z piwowarem o technikach warzenia piwa można będzie od godz. 18 do 23, ale na to wydarzenie obowiązywały zapisy i nie ma już miejsc.

Dom plomba z lat 60. XX wieku na zapleczu ul. Waryńskiego
Dom plomba z lat 60. XX wieku na zapleczu ul. Waryńskiego
Maciej Kosycarz / KFP

Aby odpocząć po trudach wędrówki można wybrać się na dyskusyjny panel, o godz. 19:30 w Sztuce Wyboru, które poprowadzi Joanna Wiśniowska z Gazety Wyborczej. Prof. Jacek Dominiczak (Akademia Sztuk Pięknych) opowie o swojej idei miasta dialogicznego, którą rozwija od niemal dwóch dekad, w kontekście Wrzeszcza; Tomasz Janiszewski (Forum Rozwoju Aglomeracji Gdańskiej) skupi się na tkance społecznej Wrzeszcza przez pryzmat zmian urbanizacyjnych i rewitalizacyjnych, a architekt Marcin Woyciechowski (szef pracowni projektowej Grupy Inwestycyjnej Hossa) opowie o procesie rewitalizacji Garnizonu we Wrzeszczu. Będzie można zadawać pytania panelistom.

Po dyskusji - czas na sztukę. Na wernisażu w Sztuce Wyboru, który rozpocznie się o godz. 21 obejrzymy prace fotograficzne z wcześniejszych warsztatów.

- Efekty są bardzo interesujące - zapewnia Jakub Knera. - Warto zwrócić tu uwagę na dwa elementy: wybór tematu zdjęcia - czasem są na nich bardzo drobne detale architektoniczne, a czasem całe budynki, oraz na przetworzenie tego materiału fotograficznego w procesie cyjanotypii. Pracowaliśmy na dwie tury - przy sztucznym oświetleniu i przy ładnej  pogodzie w świetle dziennym. W cyjanotypii bardzo ciekawe jest to, że za każdym razem powstaje inne zdjęcie.

Cyjanotypia to technika wywoływania odbitek wykorzystującą światłoczułość soli żelaza a nie srebra, jak w przypadku fotografii klasycznej. Powstaje w ten sposób charakterystyczny kolor odbitki - obraz jest monochromatyczny i niebieski.

CZYTAJ TAKŻE: Kulturalny Budżet Obywatelski. Tajemnice Wrzeszcza: jaki był, jaki jest?

Stara i nowa architektura Wrzeszcza. Okolice ul. Romana Dmowskiego i dworca PKP.
Stara i nowa architektura Wrzeszcza. Okolice ul. Romana Dmowskiego i dworca PKP.
Maciej Kosycarz / KFP

O godz. 22 zobaczymy w Klubie Garnizonowym “Reality disappears after walk” - występ grupy tanecznejDzikistyl Company” (obowiązują zapisy).

- Tancerze przygotowując spektakl specjalnie na tę okazję również inspirowali się miejscem, przemianami jakie zaszły we Wrzeszczu od XIX wieku po czasy współczesność, ale też przestrzenią Klubu, w którym wystąpią - dawnego Kasyna 1. Pułku Przybocznego Czarnych Huzarów - zapewnia Knera.

Dzikistyl tworzą Wiola Fiuk i Patryk Gacki.

Nocne atrakcje zakończy koncert zespołu Marsebo (godz. 23 w Starym Maneżu).

- Projekt jest nowy, to będzie ich pierwszy koncert - mówi Knera. - Zagrają premierowo, ale zespół tworzą artyści działający już na rynku muzycznym: Marsija - wokalistka, współtworzy zespół Loco Star i współpracowała już m.in. ze Smolikiem, Foxem, Danielem Bloomem czy Silver Rocket a Ebola Ape to producent muzyki, poruszający się gatunkach trip-hopu i dubu.

Na wszystkie wydarzenia wstęp jest wolny. Organizatorzy: Fundacja Palma, Garnizon Kultury. Wydarzenie dofinansowane ze środków Miasta Gdańska.

Program
Garnizon Kultury

  • 15:00 Warsztaty szycia dla seniorów (Koty na płoty)
  • 17:30-19:30 Spacer architektoniczny po Wrzeszczu (Start: pomnik ks. Bronisława Komorowskiego)
  • 18:00-23:00 Zwiedzanie browaru (Vrest, obowiązują zapisy)
  • 19:30 „Wrzeszcz przemian. O architekturze i społeczeństwie” - panel dyskusyjny (Sztuka Wyboru, sala kolumnowa)
  • 21:00 „Detale architektoniczne Wrzeszcza” - wernisaż wystawy (Sztuka Wyboru)
  • 22:00 “Reality disappears after walk” - występ Dzikistyl Company (Klub Garnizonowy, obowiązują zapisy)
  • 23:00 Marsebo - koncert (Stary Maneż).

TV

Bajpas kartuski działa