• Start
  • Wiadomości
  • W Gdańsku mamy tysiące dzikich zwierząt. Jak im pomagać zimą?

W Gdańsku mamy tysiące dzikich zwierząt. Jak im pomagać zimą?

Zima to często śnieg, niskie temperatury, trudne warunki bytowe. Dotykają one także zwierząt, których w Gdańsku nie brakuje. W czwartek, 7 grudnia, w programie "Wszystkie Strony Miasta" rozmawialiśmy o tym, jak pomagać i chronić dzikie zwierzęta w tym trudnym czasie. Dla Czytelników do wygrania karmnik oraz "kiełbasy" dla ptaków.
07.12.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

 

Goście naszego programu (od lewej): Maciej Lorek - dyrektor Wydziału Środowiska Urzędu Miejskiego w Gdańsku, Eliza Fludra - kierownik Referatu Przyrody i Rolnictwa w Wydziale Środowiska UMG oraz Mirosław Marjański - funkcjonariusz Straży Miejskiej w Gdańsku

 

 

Karmnik dla ptaków oraz 'kiełbasy' ze słonicy i wtopionych w nich ziaren

 

Gośćmi redaktora naczelnego portalu gdansk.pl Romana Daszczyńskiego byli Eliza Fludra - kierownik Referatu Przyrody i Rolnictwa w Wydziale Środowiska UMG, Maciej Lorek - dyrektor Wydziału Środowiska Urzędu Miejskiego w Gdańsku oraz Mirosław Marjański - funkcjonariusz Straży Miejskiej w Gdańsku, odpowiedzialny m.in. za alarmowy numer 986.

Jak karmić łabędzie i ptaki?

- Ważne jest, by nie przesadzać z dokarmianiem. Chleb jest popularny, ale nie jest najlepszym rozwiązaniem, często się psuje. Warto dawać na przykład gotowane warzywa, ale bez soli - mówi Eliza Fludra. - Jeśli zaczniemy dokarmiać, to musimy to robić przez cały okres zimy. 

Mieszkańcy często dzwonią do Straży Miejskiej w sprawie pomocy dla zwierząt. 

- Mamy bardzo dużo telefonów dotyczących dzikich zwierząt, ptaszków, czy małych ssaków. W takich sytuacjach współpracujemy z kilkoma instytucjami - wyjaśnia Mirosław Marjański. - Jeśli jesteśmy pierwsi na miejscu, to oceniamy stan zwierzęcia. Jeśli mamy jakiekolwiek problemy prosimy o pomoc i przekazujemy sprawę do fachowej instytucji. W tamtym roku mieliśmy około 500 interwencji, które zostały zgłoszone na alarmowy numer 986.  

Co możemy zrobić dla ptaków?

- Zachęcamy do robienia albo kupienia karmnika i powieszenia na swoim balkonie. Ważne, by karmnik myć i czyścić raz w tygodniu i regularnie w tym samym miejscu karmić - zaznacza Maciej Lorek, kóry dostudia przyniósł specjalnie zrobioną dla ptaków kiełbasę ze słoniny oraz ziaren m.in. nasion pszenicy, prosa, gryki. - Tak samo można powiesić pokrojone jabłka, które są przysmakiem.


Dla Czytelników do wygrania karmnik oraz "kiełbasy" dla ptaków. Szczegóły na wideoczacie. 

ZOBACZ CAŁY WIDEOCZAT

 

TV

Warzywa od rolników przy pętli Łostowice - Świętokrzyska