• Start
  • Wiadomości
  • Jesteś osobą starszą lub z niepełnosprawnością! Studenci za darmo zaprojektują mieszkanie według Twoich potrzeb!

Jesteś osobą starszą lub z niepełnosprawnością! Studenci za darmo zaprojektują mieszkanie według Twoich potrzeb!

„Projektowanie Uniwersalne - jak żyć razem, nie obok siebie” to wyjątkowe, bezpłatne warsztaty dla osób z niepełnosprawnością i osób starszych (65+), w trakcie których studenci Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej zaprojektują mieszkania uczestników dostosowując je do specjalnych potrzeb. Warto się pospieszyć - zapisy trwają do czwartku, 13 kwietnia!
10.04.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Projektowanie Uniwersalne - jak żyć razem nie obok siebie to cykliczny projekt bezpłatnych warsztatów dla mieszkańców Gdańska i innych miast województwa pomorskiego

- Niepełnosprawność i podeszły wiek wymagają często przeprojektowania mieszkania bądź domu, tak aby można było w nim funkcjonować pomimo ograniczonych możliwości poruszania się lub zmian w percepcji zmysłów, wzroku i słuchu - tłumaczą architekci z Centrum Projektowania Uniwersalnego w Gdańsku, które zostało powołane przez Rektora Politechniki Gdańskiej w celu rozwoju i wdrażania idei związanych z projektowaniem przestrzeni, produktów i usług dostępnych dla wszystkich użytkowników.

Z myślą o takich osobach, już po raz czwarty organizują cieszące się sukcesem bezpłatne warsztaty (w dniach 19 kwiecień - 24 maja 2017 roku), podczas których studenci architektury z Międzywydziałowego Koła Naukowego „Projektowanie Uniwersalne” wskażą możliwości aranżacji mieszkania, domu czy wejścia do budynku, tak aby spełniały wymogi dostępności.

- Hasło warsztatów: „jak żyć razem, nie obok siebie” ma być motywem wprowadzenia zmian w swoim otoczeniu, wyjścia z izolacji i samotności do pełnej aktywności i integracji w lokalnej społeczności - zachęcają organizatorzy.

Podkreślają, że celem warsztatów jest przede wszystkim pomoc osobom z niepełnosprawnością i seniorom, ale również podniesienie wśród studentów architektury świadomości o znaczeniu idei projektowania uniwersalnego - czyli takiego, które uwzględnia potrzeby różnych użytkowników w tym osób, które mają określone ograniczenia funkcjonalne w mobilności i percepcji.

Więcej o projektowaniu uniwersalnym przeczytasz tutaj: Jak stworzyć miasto bardziej przyjazne mieszkańcom? Rozmowa z ekspertem

Jak wziąć udział w projekcie? To proste!

Zgłaszać się mogą wszyscy zainteresowani seniorzy (65+) i osoby z niepełnosprawnością, którzy chcą zmienić swoje mieszkanie czy dom, przy pomocy młodych adeptów architektury w pozyskaniu dla siebie koncepcji dostosowanej do swoich potrzeb.

W tym celu należy do czwartku 13 kwietnia 2017 r., do godz. 15, zgłosić chęć udziału w przedsięwzięciu mailowo: universaldesign@pg.gda.pl, lub telefonicznie pod nr tel. +48 58 347 14 13 lub +48 58 347 23 15. W zgłoszeniu należy podać jakiej przestrzeni dotyczyć będą zmiany (mieszkania, domu lub najbliższego otoczenia) i podać dane kontaktowe: imię i nazwisko oraz mail lub telefon. Na podany w zgłoszeniu kontakt odpowiedzą studenci i umówią się na spotkanie w miejscu dogodnym dla uczestnika. Jeśli uczestnik wyrazi zgodę, architekci odwiedzą go w mieszkaniu i zrobią dokumentację zdjęciową przydatną podczas późniejszego projektowania (nie jest to jednak wymagane).

Zgłoszenia można nadsyłać indywidualnie lub poprzez organizacje pozarządowe, które działają w imieniu zainteresowanych.

Ze względu na ograniczoną ilość miejsc, obowiązuje kolejność zgłoszeń.

Zakończenie warsztatów odbędzie się w 24 maja, o godz. 9, na terenie Politechniki Gdańskiej podczas trwania Bałtyckiego Festiwalu Nauki. Projekty studentów zaprezentowane będą na wystawie zorganizowanej na PG w dniach 22-26 maja, tak aby wszyscy mieszkańcy Trójmiasta i okolic mogli zapoznać się z ideami projektowania uniwersalnego i propozycjami zmian w mieszkaniach osób z niepełnosprawnościami. Wtedy też wszyscy uczestnicy warsztatów otrzymają projekt aranżacji mieszkania. Najlepsze prace zostaną również zaprezentowane na wystawie w InfoBoxie w Gdyni w dniach 29 maja - 4 czerwca 2017 r.

Uwaga: na pierwsze spotkanie z architektami należy przygotować plan (szkic) i ewentualnie zdjęcia swojego mieszkania (domu) lub najbliższego otoczenia, które należałoby zmienić i przeprojektować do swoich potrzeb związanych z niepełnosprawnością.

Organizatorzy: Centrum Projektowania Uniwersalnego, Międzywydziałowe Koło Naukowe Projektowania Uniwersalnego, Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku oraz Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Gdyni.

TV

Gdański zegar spełnia życzenia?