Uwaga! Powiększona strefa parkowania na gdańskich Aniołkach [SPRAWDŹ LISTĘ NOWYCH ULIC]

Od 5 grudnia 2016 roku zapłacimy za parkowanie samochodów na jedenastu dodatkowych ulicach Aniołków. Na ulicach stoją już nowe parkometry - wandaloodporne, z zabezpieczeniem antygraffiti i antyplakatowym.

Uwaga! Powiększona strefa parkowania na gdańskich Aniołkach [SPRAWDŹ LISTĘ NOWYCH ULIC]
A
A
data publikacji: 30 listopada 2016 r.

Stary i nowy parkometr. W nowych można płacić kartą, monetami lub za pomocą aplikacji mobilnej
Stary i nowy parkometr. W nowych można płacić kartą, monetami lub za pomocą aplikacji mobilnej
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Trwająca od października 2016 roku wymiana parkomatów w Gdańsku jest pierwszą na tak dużą skalę – demontowane są wszystkie stare maszyny. Ich miejsce zajmie 166 nowych parkometrów, a 30 starych - po remoncie kapitalnym – trafi znów na miejskie ulice. Rozszerzenie Stref Płatnego Parkowania jest konieczne - jak tłumaczy Zarząd Dróg i Zieleni - dla zapewnienia rotacji na miejscach postojowych w najbardziej uczęszczanych częściach miasta.
Na Aniołkach do tej pory płacić trzeba było tylko za parkowanie na ulicach: Dębinki (od ul. Smoluchowskiego do głównego wjazdu do szpitala), Fahrenheita, Skłodowskiej–Curie i Smoluchowskiego. Od najbliższego poniedziałku (5 grudnia 2016 roku) to się zmieni.

Mieszkańcy za, biznesmeni zmartwieni
- Parkowanie samochodów na terenie dzielnicy doprowadziło do sytuacji patowej - mówi Anna Golędzinowska przewodnicząca zarządu Rady Dzielnicy Aniołki. - Codziennym problemem jest tam wywóz odpadów komunalnych, bo śmieciarki nie mogą dojechać do niektórych budynków ze względu na zastawione autami ulice. Z tego powodu mieszkańcy muszą czekać na wywóz śmieci nawet i trzy tygodnie. Podobne trudności ma straż pożarna czy karetki pogotowia. Te zmiany, choć nikt się z nich na pewno nie cieszy, są po prostu konieczne, żeby dzielnica mogła normanie funkcjonować.

Jak dodaje Anna Golędzinowska za rozszerzeniem strefy płatnego parkowania w dzielnicy oprócz mieszkańców optowali pracownicy mieszczącego się przy ul. Kopernika Hospicjum im. ks. Dutkiewicza, którym odwiedzający hospicjum skarżyli sie, że zastawionym chodnikiem nie sposób poruszać się z wózkiem, starsze osoby mają kłopot nawet z przemieszczaniem się z laską.

Jednak dla wielu osób, które prowadzą działalność gospodarczą w tej części miasta to spory wysiłek finansowy.
- Przy ulicy Chodowieckiego na Aniołkach wynajmuję pomieszczenie na biuro, dojeżdżam spoza Gdańska i parkuję tu od poniedziałku do piątku - mówi pani Ewa z Matarni. - Konieczność opłaty 500 zł miesiecznie za parkowanie jest dla mnie na tyle obciążająca, że rozważam przeniesienie działalności w inne miejsce Gdańska.


Parkometry już czekają, wandali się nie boją
W Aniołkach mieszka ok. 2,5 tys. mieszkańców, ale przez pięć dni w tygodniu zjeżdżają tu studenci i pracownicy GUMedu, pracownicy Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego. To - nie licząc chorych, ich rodzin i znajomych - dodatkowe 5 tys. osób przemieszczających się po dzielnicy.

- Szpital powstał na terenie zielonym, wtedy z dala od centrum, nie przewidziano że miasto rozbuduje się tak na zachód i południe i charakter dzielnicy się zmieni - tłumaczy radna. - Te małe urokliwe kiedyś uliczki dziś nie wytrzymują takiego natężenia ruchu. Rozwiązaniem jest na pewno wzmocnienie przez Zakład Transportu Miejskiego wewnętrznej komunikacji dzielnicy, szczególnie ważna jest tu ulica Smoluchowskiego.
Na razie na nowych ulicach objętych strefą parkowania stoją już wandaloodporne parkometry, nie poddające się działaniu czynników atmosferycznych, posiadające zabezpieczenie antygraffiti i antyplakatowe. We wszystkich można płacić kartami, monetami oraz za pomocą aplikacji mobilnej.

Nowe ulice na Aniołkach, na których płacimy za parkowanie od 5 grudnia 2016 roku:

- Dantyszka,
- Dębinki (do Hoene-Wrońskiego),
- Dębowa (numery od 1 do 22),
- Hoene-Wrońskiego,
- Kopernika,
- Orzeszkowej,
- Śniadeckich,
- Tuwima,
- Wronia,
- Chodowieckiego - al. Zwycięstwa (numery od 40 do 56)

Alicja Katarzyńska (0)
www.gdansk.pl
alicja.katarzynska@gdansk.pl
więcej tekstów autora
Alicja Katarzyńska (0)
www.gdansk.pl
alicja.katarzynska@gdansk.pl
więcej tekstów autora