• Start
  • Wiadomości
  • Unieszkodliwić napastnika. Ćwiczą funkcjonariusze (WIDEO)

Unieszkodliwić napastnika. Ćwiczą funkcjonariusze (WIDEO)

W więzieniach są narażeni na działania agresywnych osadzonych, na ulicy biorą udział w akcjach zagrażających życiu i zdrowiu. Funkcjonariusze różnych służb mundurowych muszę mieć dobrą kondycję i wiedzieć jak zachować się sytuacjach kryzysowych. Zobacz, jak ćwiczą.
06.02.2016
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Funkcjonariusze w trudnych momentach muszą polegać na stalowych nerwach i umiejętnościach m.in. z technik samoobrony, których wcześniej nauczyli się podczas kursów i szkoleń

Łączy ich jedno: muszę znakomicie radzić sobie w sytuacjach stresujących i wymagających podjęcia natychmiastowego działania. Codziennie, na swojej drodze zawodowej, spotykają nieprzychylnych sobie ludzi, po których można spodziewać się najgorszego.

W trudnych momentach muszą polegać na stalowych nerwach i umiejętnościach m.in. z technik samoobrony, których wcześniej nauczyli się podczas kursów i szkoleń.

- Wciąż musimy się doskonalić, by być o krok przed przestępcami i osadzonymi, którzy trafiają do polskich aresztów i więzień - mówi uczestnik seminarium młodszy inspektor Michał Sęczak, który pracuje w zakładzie karnym w Gdańsku-Przeróbce.

O wzrastającej liczbie agresywnych osadzonych w polskich więzieniach i zaatakowanych funkcjonariuszach świadczą niechlubne statystki.

- W 2012 roku osoby izolowane w zakładach karnych i aresztach śledczych w Polsce dokonały 49 napaści na funkcjonariuszy podczas pracy. Trzy lata później, tych napaści było już prawie 100 - zaznacza porucznik Agnieszka Szultka, która jest psychologiem w Zakładzie Karnym w Gdańsku-Przeróbce. - Oznacza to, że dwa razy w tygodniu funkcjonariusze Służby Więziennej muszą wykazywać się swoimi umiejętnościami, aby poradzić sobie z bezpośrednią agresją skierowaną w ich kierunku.

W trakcie seminarium, które odbyło się w piątek, 5 lutego 2016 r., w hali Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Gdańsku przy ul. Traugutta, wzięło udział ponad 120 funkcjonariuszy z różnych formacji mundurowych i żołnierzy.

- Wśród uczestników są pracownicy Służby Więziennej, Policji, Morskiego Oddziału Straży Granicznej, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego czy Służby Ochrony Kolei - wymienia major Robert Witkowski z Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Gdańsku. - W trakcie seminarium biorą oni udział w bardzo wymagającym kilkugodzinnym treningu.

Trening zawierał elementy Krav Maga, Unifight, Combat, MMA, kick-boxing, judo, aikido, karate oraz parkour - treningu funkcjonalnego na bazie sportów gimnastycznych.



Organizatorem seminarium są funkcjonariusze Służby Więziennej z Zakładu Karnego na Przeróbce, a wśród patronów jest m.in. Dyrektor Okręgowy Służby Więziennej w Gdańsku.

- To nie przypadek, że po raz kolejny organizujemy seminarium dla służb mundurowych. Wielu naszych funkcjonariuszy to pasjonaci i profesjonaliści, uprawiający bardzo różnorodne sporty walki - mówi mjr Witkowski. - Agresję osadzonych staramy się tonować na wiele różnych sposobów. Nie zmienia to jednak faktu, że strażnik czy psycholog musi umieć poradzić sobie z atakiem ze strony osadzonego.

- Seminarium jest okazją do doskonalenia swoich umiejętności - tłumaczy ppor. Andrzej Kurzawski, organizator seminarium. - Poznane tutaj techniki, uczestnicy będą mogli przekazać w swoich macierzystych jednostkach pozostałym funkcjonariuszom.
 

TV

W zoo zamieszkały dwa lemury