Umeblujmy Gdańsk. Los dwóch inwestycji w naszych rękach [GŁOSUJ CODZIENNIE DO 8 MAJA]

Targ Rybny i ul. Stągiewna mają szansę stać się wygodnymi przestrzeniami wypoczynku dla mieszkańców. Pieniądze na odpowiednie “umeblowanie” tych miejsc czekają w konkursie Lechstarter. Żeby je wygrać, potrzebne jest zaangażowanie gdańszczanek i gdańszczan w internetowe głosowanie. Codziennie do 8 maja.

Umeblujmy Gdańsk. Los dwóch inwestycji w naszych rękach [GŁOSUJ CODZIENNIE DO 8 MAJA]
A
A
data publikacji: 07 kwietnia 2017 r.

Zagospodarowany skwer na Targu Rybnym może stać się widownią wielu ciekawych wydarzeń
Zagospodarowany skwer na Targu Rybnym może stać się widownią wielu ciekawych wydarzeń
Forum Rozwoju Aglomeracji Gdańskiej

Program Lechstarter funduje granty na realizację ciekawych projektów w przestrzeni polskich miast. Swoje pomysły zgłaszać mogły m.in. organizacje pozarządowe, ruchy miejskie, wspólnoty mieszkańców. Spośród 300 nadesłanych propozycji jury konkursu wybrało 45 najciekawszych, w tym m.in. z Gdańska: “Przestrzeń przyjazna ludziom - Targ Rybny” - zgłoszoną przez Forum Rozwoju Aglomeracji Gdańskiej, “Umeblujmy ul. Stągiewną” Fundacji Gdańskiej oraz Internetowe Centrum Rewitalizacji Instytutu Metropolitalnego.

Teraz los gdańskich finalistów leży w rękach mieszkańców. Na stronie internetowej Lechstartera trwa głosowanie. Pieniądze na realizację otrzymają projekty z największą liczbą głosów: dziesięć w kategorii “Mikrogranty po 50 tys. zł” i pięć w kategorii “Granty po 100 tys. zł”. Każdy internauta może głosować codziennie do 8 maja (do godz. 14), przyznając po jednym głosie w każdej z kategorii. Ważne! Pomysły z naszego miasta nie rywalizują ze sobą, każdy z nich startuje w innej kategorii konkursowej - zatem można codziennie popierać wszystkie inicjatywy (o tym, jak głosować piszemy pod koniec artykułu).

Za plecami przedstawicieli FRAG i Fundacji Gdańskiej  - skwer na Targu Rybnym
Za plecami przedstawicieli FRAG i Fundacji Gdańskiej - skwer na Targu Rybnym
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Targ Rybny - wykorzystanie potencjału

Projekt z kategorii "Nowa przestrzeń miejska" - grant wysokości 100 tys. zł,  zakłada przemianę zielonego skweru na Targu Rybnym w przestrzeń wypoczynkową dla mieszkańców i turystów, która służyłaby jednocześnie jako punkt integracji dla tych pierwszych. Na skwerze zamontowanych zostanie kilkanaście trwałych, drewnianych leżaków na wygodnych podestach, a sam teren zyska dodatkową roślinność. Estetyczna przestrzeń zostanie też zwiększona o ok. 1/3 powierzchni znajdującego się na targu parkingu - powstanie tu tzw. parklet (wytyczony obszar z małą architekturą wypoczynkową).

Wizja Targu Rybnego po przebudowie skweru
Wizja Targu Rybnego po przebudowie skweru
Forum Rozwoju Aglomeracji Gdańskiej

- Zajmowaliśmy się już w przeszłości Targiem Rybnym zwracając uwagę na atrakcyjność tego nasłonecznionego miejsca położonego w sercu miasta, tuż nad wodą - mówi Paweł Mrozek, wiceprezes Forum Rozwoju Aglomeracji Gdańskiej. - Miejskie grillowanie, które zorganizowaliśmy tam kilkakrotnie, spodobało się okolicznym mieszkańcom, a targ zaistniał tymczasowo jako miejsce spotkań. Teraz dzięki grantowi Lechstartera mamy szansę ożywić ten punkt przez cały sezon.

W założeniu autorów, odświeżona przestrzeń targu ma pulsować życiem. Od początku wakacji do końca września skwer będzie sceną dla wydarzeń artystycznych, targów śniadaniowych, spotkań wielbiciel planszówek itp. Nowa aranżacja będzie również doskonałą widownią dla plenerowej sceny Filharmonii Bałtyckiej na Ołowiance, a także dla wielbicieli żeglarstwa oglądających paradę Baltic Sail na Motławie.

- Myślę, że jeśli uda nam się wykreować tę przestrzeń jako przyjazną dla ludzi, nie zabraknie pomysłów na jej zagospodarowanie - dodaje Paweł Mrozek. 

Ekipa Fundacji Gdańskiej i Forum Rozwoju Aglomeracji Gdańskiej na ul. Stągiewnej - w miejscu, które może się zmienić na lepsze, jeśli projekt wygra w głosowaniu
Ekipa Fundacji Gdańskiej i Forum Rozwoju Aglomeracji Gdańskiej na ul. Stągiewnej - w miejscu, które może się zmienić na lepsze, jeśli projekt wygra w głosowaniu
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl


Stągiewna aż się prosi o zagospodarowanie

Drugi gdański projekt (kategoria "Nowa przestrzeń miejska", grant wys. 50 tys. zł) zakłada umeblowanie ul. Stągiewnej, która w zeszłym roku zyskała brukowaną nawierzchnię i strefę dla pieszych z charakterystycznym kamiennym stopniem ciągnącym się wzdłuż całego ciągu. I właśnie ten stopień postanowiła wykorzystać Fundacja Gdańska, by zakomponować w nim siedem solidnych, całorocznych ławek. W planach jest także wprowadzenie zieleni w surową przestrzeń Stągiewnej w postaci donic z drzewami.

Wizualizacja całorocznych ławek przy ul. Stągiewnej z projektu zgłoszonego do konkursu Lechstarter
Wizualizacja całorocznych ławek przy ul. Stągiewnej z projektu zgłoszonego do konkursu Lechstarter
Fundacja Gdańska

- Aż się prosi o zagospodarowanie tego miejsca, które położone jest tuż przy głównych szlakach turystycznych, a jednocześnie trochę na uboczu, z dala od zgiełku Długiego Targu - mówi Paweł Buczyński, dyrektor biura zarządu Fundacji Gdańskiej. - Obie propozycje umeblowania przestrzeni, i Stągiewną, i Targ Rybny zaplanowaliśmy w miejscach, które już wkrótce, po oddaniu do użytku kładki przez Motławę, znajdą się na nowym szlaku turystycznym Gdańska. Kładka zwraca nas w stronę Motławy i Wyspy Spichrzów. Ona jest wielkim projektem infrastrukturalnym, a nasze - małymi, które doskonale ją uzupełniają.

Projekt “meblowania” Stągiewnej przygotowany został we współpracy z Gdańskim Zarządem Dróg i Zieleni, który - jeśli pomysł otrzyma wsparcie - będzie także realizatorem prac. Ławki na Stągiewnej pojawić się mogą już w wakacje.

Jest i trzeci projekt - w kategorii "Innowacje dla miasta i ludzi", grant wys. 50 tys zł, startuje Instytut Metropolitalny, który - jak piszą pomysłodawcy: "proponuje innowację społeczną w postaci Internetowego Centrum Rewitalizacji - ogólnokrajowego portalu internetowego stanowiącego źródło wiedzy i doświadczenia o instrumentach i procedurach rewitalizacyjnych, z których nieodpłatnie mogliby korzystać pracownicy urzędów gminnych, a także organizacje pozarządowe i wszystkie podmioty uczestniczące w rewitalizacji. Takie narzędzie - powszechnie dostępne, łatwe w użyciu i nieodpłatne - stanowiłoby ważną pomoc".

Żeby wygrać w głosowaniu internautów, potrzebna jest duża mobilizacja wśród gdańszczanek i gdańszczan i - codzienna systematyka w oddawaniu głosów.

Paweł Burzyński: - Patrząc na wyniki zwycięskich projektów z lat ubiegłych, wystarczyłoby żeby dziennie tysiąc mieszkańców naszego miasta oddało głos.

- Liczymy na zaangażowanie społeczności Gdańska, bo to właśnie ona korzystać będzie z nowych przestrzeni - dodaje Paweł Mrozek.

JAK GŁOSOWAĆ


Wystarczy kliknąć “głosuj” pod nazwą projektu:

podać swój adres e-mail i datę urodzenia (chodzi o weryfikację wieku internauty - głosować mogą tylko dorośli). Na adres e-mail przyjdą dwa linki (dla dwóch oddanych głosów), w które trzeba kliknąć potwierdzając swój udział.

Fundacja Gdańska i FRAG wspólnie promują udział w głosowaniu na swoje projekty. Jeśli ktoś ma pomysł na ciekawą akcję zachęcającą gdańszczan do aktywności w tym zakresie, opowie o tym, w jaki sposób zaangażował swoją społeczność w “internetowe pospolite ruszenie” lub stworzył grupę, która zobowiąże się do codziennego głosowania - proszony jest o kontakt z Mileną Mieczkowską z Fundacji Gdańskiej (mmieczkowska@fundacjagdanska.pl).

Izabela Biała (0)
www.gdansk.pl