Tysiąc niebieskich flag zdobi miasto. Na Dzień Europy

Dzień Europy obchodzony jest 9 maja - tego dnia świętujemy pokój i jedność na Starym Kontynencie. Z tej okazji w poniedziałek, od wczesnego ranka, m.in przy głównych szlakach komunikacyjnych pojawiły się flagi Unii Europejskiej.

Tysiąc niebieskich flag zdobi miasto. Na Dzień Europy
A
A
data publikacji: 09 maja 2016 r.

Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

Flagi państwowe pojawiają się w Gdańsku ponad czterdzieści dni w roku. Są wywieszane zawsze podczas najważniejszych świąt państwowych, ale i przy innych wydarzeniach, np. lokalnych, jak rocznica powrotu Gdańska do Macierzy (29 marca) czy meczów piłkarskich Lechii. Niebieskie flagi z charakterystycznymi dwunastoma gwiazdkami widzimy rzadziej, głównie podczas świąt związanych z Unią Europejską.

W poniedziałek, 9 maja, z okazji Dnia Europy w całej Europie organizowane są koncerty, festyny, dni otwarte w unijnych instytucjach. W Gdańsku m.in. przy głównych szlakach komunikacyjnych wywieszono flagi Unii Europejskiej.

W zależności od rodzaju i rangi wydarzenia wiesza się różną ilość flag. W Gdańsku, w dniu 9 maja 2016 roku, jest ich aż tysiąc.

- Wywieszeniem flag Unii Europejskiej zajmuje się firma, której wykonanie tej pracy zajmie kilka nocnych godzin z 8 na 9 maja. Robią to zawsze nocą, żeby nie tamować ruchu podnośnikiem - mówiła kilka dni temu Katarzyna Kaczmarek, rzecznik Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku.


Dzień Europy to dzień, w którym członkowie UE świętują pokój i jedność w Europie. Na 9 maja przypada rocznica podpisania historycznej Deklaracji Schumana, francuskiego ministra spraw zagranicznych, który w przemówieniu wygłoszonym w Paryżu w 1950 roku, zaproponował nową formę współpracy politycznej w Europie, która uniemożliwiłaby wybuch nowej wojny.

“Jego pomysł polegał na utworzeniu ponadnarodowej instytucji europejskiej sprawującej zarząd nad całą produkcją węgla i stali. Traktat powołujący do życia tę instytucję podpisano już w rok później. Plan Schumana uważa się za zalążek tego, czym dzisiaj jest Unia Europejska” - czytamy na stronach UE.


W 2015 roku na flagowanie Gdańska z okazji wszystkich świąt i uroczystości ZDiZ wydał 70 tys. 986 zł, zrealizowano 26 flagowań stałych według harmonogramu i 17 flagowań dla Lechii.

W 2016 roku planowane flagowanie ma kosztować miasto 70 tys. 987 zł.Alicja Katarzyńska (0)
www.gdansk.pl
alicja.katarzynska@gdansk.pl
więcej tekstów autora
Alicja Katarzyńska (0)
www.gdansk.pl
alicja.katarzynska@gdansk.pl
więcej tekstów autora