• Start
  • Wiadomości
  • Ostatnie godziny - tylko dziś zgłosisz pomysł do Budżetu Obywatelskiego!

Ostatnie godziny - tylko dziś zgłosisz pomysł do Budżetu Obywatelskiego!

Zostały już ostatnie godziny na przygotowanie i zarejestrowanie projektu do Budżetu Obywatelskiego na rok 2018. Najpóźniej w piątek, 31 marca, wnioskodawcy muszą dostarczyć do Urzędu Miejskiego w Gdańsku papierową wersję wniosków wraz z wymaganymi 15 podpisami poparcia dla danego projektu. Kto nie zdąży do godz. 15 (o tej godzinie pracownicy urzędu kończą pracę) będzie mógł, jeszcze tego dnia, wysłać taki wniosek pocztą - liczy się data stempla pocztowego.
29.03.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Czy warto skorzystać z szansy jaką dla wspólnot mieszkańców są pieniądze z Budżetu Obywatelskiego? Przykład: w listopadzie zeszłego roku właśnie z tych środków wybudowano i oddano do użytku boisko wielofunkcyjne przy ul. Burzyńskiego

Zainteresowanie gdańszczan jest większe niż w ubiegłym roku - w środę, 29 marca, w południe, urzędnicy zarejestrowali już 323 oddane do rozpatrzenia wnioski. Mimo tej imponującej liczby wciąż czekają na kolejne projekty. Warto skorzystać!

Wnioski oddane do rozpatrzenia to takie, które zostały opracowane i wysłane przez wnioskodawcę do urzędu poprzez system elektroniczny. Co ciekawe, w systemie wciąż widnieje blisko 60 projektów "roboczych", a więc takich, nad którymi gdańszczanie jeszcze pracują lub czekają też na konkretne dane, by móc np. oszacować wartość proponowanej inwestycji. Nie wiadomo jednak, czy te projekty ostatecznie zostaną dokończone i formalnie zgłoszone do urzędu.

Co zgłosili dotąd mieszkańcy Gdańska?

Sporo jest projektów dotyczących remontów chodników, modernizacji dzienicowych parków i zieleńców czy budowy wybiegów dla psów. Nie zabrakło też tzw. projektów społecznych. Sprawdźcie, co wymyślili wasi sąsiedzi.

WSZYSTKIE PROJEKTY DO GDAŃSKIEGO BUDŻETU OBYWATELSKIEGO 2018 ZNAJDZIECIE TUTAJ

W Brzeźnie zaproponowano "aktywne spacery z wózkami w Parku Brzeźnieńskim". Chodzi o organizację aktywnych spacerów na terenie dzielnicy dla grupy 10-15 rodziców i dzieci do trzeciego roku życia. Spacerujący będą korzystać z ćwiczeń fizycznych pod okiem instruktora. Ćwiczący do uprawiania gimnastyki wykorzystywać będą wózki dziecięce i "przyrządy" dostępne w terenie, podczas spaceru. Zdaniem pomysłodawczyni, Agaty Kozak, takie spotkania integrują osoby "o podobnych problemach i pozwalają na zmniejszenie stresu towarzyszącemu opiece i wychowaniu małego dziecka". Poza tym zajęcia ruchowe przyczyniają się do poprawy formy oraz sylwetki, co także wpływa na lepsze samopoczucie. Zaproponowano 40 takich treningów w trakcie roku. Ich koszt to 5,2 tys. złotych.

Mieszkańcom Śródmieścia brakuje placów zabaw dla dzieci. Szukali więc odpowiedniego miejsca i... znaleźli - w sąsiedztwie popularnego Pałacu Młodzieży

Na Chełmie zgłoszono projekt dotyczący warsztatów z podstaw programowania i robotyki dedykowanych dzieciom. Jak tłumaczy wnioskodawca, Mirosław Pająkowski, konstruowanie robotów i "ożywianie ich", daje dziecku ogromną radość, a równocześnie uczy go podstaw elektroniki, programowania oraz mechaniki. Zdaniem gdańszczanina zajęcia z podstaw robotyki to nauka myślenia projektowego i doskonały impuls do rozwijania pasji przyszłych inżynierów. Zajęcia byłyby prowadzone przez dwóch doświadczonych opiekunów, a odbywałyby się w grupach trzyosobowych. Koszt zajęć to 4,9 tys. złotych.

W dzielnicy Żabianka–Wejhera-Jelitkowo-Tysiąclecia chcą z kolei wypożyczalni rowerów trójkołowych dla seniorów. Zgłoszony projekt zakłada utworzenie zadaszonej wypożyczalni rowerów trójkołowych przy ul. Chłopskiej 64. Jak tłumaczy pomysłodawczyni, Beata Wołkanowska, jazda na rowerze to świetna rekreacja, jednak seniorzy obawiając się upadku, rezygnują, jej zdaniem, z tej formy aktywności. "Trójkołowiec" ma zapewnić im bezpieczeństwo i komfort jazdy, a przy okazji zachęcić do aktywizacji ruchowej i społecznej. Inwestycja miałaby pochłonąć 28 tys. złotych.

Na Jasieniu zaproponowano natomiast utworzenie dzielnicowej czytelni sąsiedzkiej. - Otwórzmy zewnętrzne drzwi biblioteki i udostępnijmy pomieszczenie czytelni starszym mieszkańcom na popołudniowe spotkania literackie, wykłady prozdrowotne, zajęcia edukacyjne, szkolenia, kluby dyskusyjne itp. Takie pomieszczenie, dla około 30 osób, byłoby namiastką Klubu "Aktywny Jasieniak 55+", który mógłby popołudniami tętnić życiem, być jedynym w dzielnicy miejscem integrującym środowisko seniorów – apeluje pomysłodawczyni, Magdalena Nowicka.

Biblioteka z czytelnią miałaby funkcjonować na terenie ZKPiG nr 2 przy ul. Stolema 59. Na aranżację i umeblowanie pomieszczeń zaplanowano 40 tys. złotych.

Gdańszczanie coraz bardziej lubią aktywnie spędzać czas. Dlatego chcą, by w mieście powstawały m.in. kolejne boiska wielofunkcyjne

Przeczytaj także:

Masz pomysł na pieniądze z Budżetu Obywatelskiego? Zgłoś go, zostały dwa tygodnie

TV

Warzywa od rolników przy pętli Łostowice - Świętokrzyska