• Start
  • Wiadomości
  • Trzy Krzyże zapłonęły światłem na zakończenie obchodów 35. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego [RELACJA, WIDEO i ZDJĘCIA]

Trzy Krzyże zapłonęły światłem na zakończenie obchodów 35. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego [RELACJA, WIDEO i ZDJĘCIA]

Przez całe popołudnie i wieczór trwały w Gdańsku obchody 35. rocznicy wprowadzenia 13 grudnia 1981 stanu wojennego przez wojskowy reżim generała Wojciecha Jaruzelskiego. Mieszkańcy, działacze, samorządowcy spotykali się w różnych miejscach, by oddać hołd ofiarom i bohaterom tamtych wydarzeń. Odbył się także protest KOD-u.
13.12.2016
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Około godz. 16.00 złożono kwiaty pod pomnikiem Anny Walentynowicz, legendy Solidarności, która zginęła w katastrofie smoleńskiej. O godz. 16.30 odbyła się msza św. w kościele św. Brygidy w intencji Ofiar Stanu Wojennego, po której nastąpił przemarsz ulicami miasta w stronę Targu Rakowego. Tam o godz. 18.30 rozpoczęły się uroczystości odsłonięcia pomnika Antoniego "Tolka" Browarczyka, 20-letniej ofiary stanu wojennego, zabitego przez Milicję Obywatelską w czasie demonstracji w grudniu 1981 roku. 


ZOBACZ NASZ FILM Z UROCZYSTOŚCI


O godz. 19.30 na Placu Solidarności pomnik Trzech Krzyży "zapłonął" świetlnymi iluminacjami. Obchody zakończył koncert rockowy przy budynku Europejskiego Centrum Solidarności, w którym wystąpił m.in. gdański zespół Bielizna. 


ZOBACZ ZDJĘCIA Z OBCHODÓW 35-LECIA WPROWADZENIA STANU WOJENNEGO ORAZ PROTESTU KOD

Po godzinie 17.00 pod biurami poselskimi posłów PiS (m.in. Jarosław Sellin, Anna Fotyga) przy ul. Targ Drzewny zebrało się kilkuset demonstrantów z Komitetu Obrony Demokracji. Protestowali przeciw "deformie" edukacji, niszczeniu Trybunału Konstytucyjnego, tworzeniu przez Antoniego Macierewicza oddziałów obrony terytorialnej, które mogą być użyte przeciw obywatelom Polski, w obronie praw kobiet i za rozdziałem kościoła od państwa.


Koncert zespołu Bielizna

AKTUALIZACJA

O godz. 19.30 na placu Solidarności zapłonęło Światło Wolności: Trzy Krzyże "zapłonęły" ogniem, płomieniami idącymi ku niebu. Robiło to duże wrażenie, zwłaszcza, że odbywało się w całkowitym milczeniu. Pokaz zgromadził kilkaset osób, głównie kibiców Lechii Gdańsk, sympatyków Ruchu Narodowego, Młodzieży Wszechpolskiej i Ligi Obrony Suwerenności. 

Po rozpaleniu Światła Wolności rozpoczął się koncert zespołów rockowych przy budynku Europejskiego Centrum Solidarności, który był ostatnim akcentem obchodów. Zagrał m.in. gdański zespół Bielizna. 


 


AKTUALIZACJA

Uczestnicy obchodów ruszają w stronę Placu Solidarności. O godz. 19.30 rozświetlony zostanie Pomnik Poległych Stoczniowców. O 20.00 pod salą BHP rozpocznie się rocznicowy koncert, podczas którego zagrają: "Armia", "Izrael", "Bielizna", "Kryzys", i "Fabryka".
 

Punk rock, miłość, Siekiera. I stan wojenny - opowiada Tomasz Budzyński, świadek i uczestnik tamtych wydarzeń


AKTUALIZACJA

O godz. 18.30 odsłonięto w parku na Targu Rakowym pomnik Antoniego "Tolka" Browarczyka, 20-letniej ofiary stanu wojennego, zabitego przez Milicję Obywatelską w czasie demonstracji. 

Pomnik 20-letniego Antoniego Browarczyka stanie na Targu Rakowym. Upamiętni ofiary stanu wojennego


Wkoło pomnika dużo flag Ruchu Narodowego, Młodzieży Wszechpolskiej. Dużo kibiców Lechii Gdańsk. Krzyczą: "Przecz z komuną!" oraz "Cześć i chwała bohaterom!". Wokół także banery koncernu Energa, który sponsoruje uroczystości patriotyczne i narodowe.

Minister Małgorzata Sadurska złożyła wieniec w imieniu prezydenta Andrzeja Dudy. Pomnik poświęcił biskup Zbigniew Zieliński. Ksiądz Jarosław Wąsowicz, kapelan kibiców piłkarskich, przypomniał, że to właśnie kibice Lechii Gdańsk walczyli o powstanie tego pomnika i uczczenie pamięci Browarczyka oraz innych ofiar stanu wojennego. Mówił, że wreszcie ofiary stanu wojennego, po latach czekania, doczekały się pomnika w mieście Solidarności.

Na uroczystości obecne były matka i siostra Browarczyka. Prosiły, żeby pamięć o nim nie zginęła. 

W bazylice św. Brygidy odbyła się uroczysta msza św., po której nastąpił przemarsz ulicami miasta w stronę Targu Rakowego, gdzie nastąpi odsłonięcie pomnika Ofiar Stanu Wojennego.


AKTUALIZACJA

Po godzinie 17.00 pod biurami poselskimi posłów PiS (m.in. Jarosław Sellin, Anna Fotyga) przy ul. Targ Drzewny zebrało się kilkuset demonstrantów z Komitetu Obrony Demokracji. Odczytali postulaty tzw. Strajku Obywatelskiego. Latarkami i telefonami komórkowymi starali się "oświecić" posłów PiS.
 

KOD protestował przeciw "deformie" edukacji, niszczeniu Trybunału Konstytucyjnego, tworzeniu przez Antoniego Macierewicza oddziałów obrony terytorialnej, które mogą być użyte przeciw obywatelom Polski, w obronie praw kobiet i za rozdziałem kościoła od państwa.

- 13 grudnia spałeś do południa - krzyczeli manifestanci pod adresem Jarosława Kaczyńskiego, który w stanie wojennym nie był internowany ani aresztowany.

"Piotrowicze muszą odejść!" - to kolejne hasło. I wreszcie: "Mandat się skończy, hańba pozostanie". 
 

AKTUALIZACJA

Znicze i próba świetlnych iluminacji na Placu Solidarności

AKTUALIZACJA

Około godz. 16.00 grupa osób związanych ze stowarzyszeniem Godność złożyła we Wrzeszczu kwiaty pod pomnikiem Anny Walentynowicz, bohaterki Solidarności, zmarłej tragicznie w katastrofie smoleńskiej. 


 

Stan wojenny zabrał ludziom nadzieję na kilka długich lat, właściwie do 1989 roku, że coś może się zmienić w  komunistycznym PRL, kontrolowanym przez Związek Radziecki i wojskowy Układ Warszawski (bratnie armie zawsze były gotowe do interwencji). 
 

Grudzień`70. Śmierć młodego stoczniowca w rodzinnym wspomnieniu


Sowieci nie przekroczyli naszych granic, ale na polskich ulicach pojawiło się Ludowe Wojsko Polskie. Polacy strzelali do Polaków, internowali ich, więzili, bili, upadlali. Wprowadzono godzinę policyjną, kartki na produkty spożywcze. Kraj, który miał perspektywę rozwoju po Sierpniu'80, został zahamowany przez komunistyczne wojsko, milicję, SB, a także ówczesnych prokuratorów, którzy wydawali surowe wyroki na ludzi Solidarności. 

ZOBACZCIE, CO O POLSCE I STANIE WOJENNYM  W 1981 ROKU MÓWIŁ PREZYDENT USA RONALD REAGAN


PROGRAM UROCZYSTOŚCI ROCZNICOWYCH

13 grudnia, wtorek

  • godz. 15, Przymorze, Park Reagana - złożenie kwiatów pod pomnikami obrońców Solidarności i Wolności - św. Jana Pawła II i Ronalda Reagana
  • godz. 15.30, Wrzeszcz, skwer u zbiegu al. Grunwaldzkiej i ul. Waryńskiego - złożenie kwiatów pod pomnikiem Anny Walentynowicz (organizator: Stowarzyszenie Godność)
  • godz. 16.30 - msza św. w kościele św. Brygidy (ul. Profesorska 17)
  • godz. 17.00-18.00 pikieta pod biurem poselskim PiS, Targ Drzewny 3/7
  • godz. 18.00-20.00 - przemarsz ulicami: Katarzynki - Podmłyńską - Targ Drzewny - Hucisko - Wały Jagiellońskie - Wały Piastowskie - Łagiewniki - Doki do Pomnika Poległych Stoczniowców 1970 (organizator: NSZZ Solidarność)
  • godz. 18.00-19.30 - uroczystości pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców (organizator: Liga Obrony Suwerenności)
  • godz. 18.30, park im. Marii Konopnickiej przy Targu Rakowym - odsłonięcie pomnika Ofiar Stanu Wojennego
  • godz. 19.30 - zapalenie Światła Wolności przy pomniku Poległych Stoczniowców 1970 (pl. Solidarności)
  • godz. 20 - koncert legendarnych zespołów (Izrael, Kryzys, Bielizna, Fabryka) na placu przy Sali BHP (ul. ks. Jerzego Popiełuszki 6)

 

TV

Kaszubi – tożsamość obroniona. Rozmowa z prof. Cezarym Obrachtem-Prondzyńskim