Trwa wspinaczka Lechii. Pewne zwycięstwo nad Pogonią

Znakomici w ofensywie, pewni w defensywie, no i szalejący Milos Krasić. Biało-zieloni we wtorek, 19 kwietnia, nie dali szans Pogoni Szczecin, która do tej pory zajmowała trzecie miejsce w tabeli ekstraklasy. Gdańszczanie po zwycięstwie 2:0 awansowali na czwartą pozycję.
19.04.2016

Milos Krasić był najlepszym zawodnikiem na boisku, zdobył gola na 1:0

W pierwszej połowie biało-zieloni dali kibicom na Stadionie Energa Gdańsk pokaz futbolu z najwyższej półki. Gdańszczanie imponowali rozmachem, z jakim przeprowadzali akcje w ofensywie. Czy to na skrzydłach, czy w środku pola lechiści zdecydowanie dominowali nad Pogonią.

Już w 9. minucie po dośrodkowaniu Jakuba Wawrzyniaka przewrotką strzelał Flavio Paixao. Portugalczyk nie zrobił tego tak skutecznie jak w sobotę, 16 kwietnia w Lubinie, kiedy piłka po jego uderzeniu zatrzepotała w siatce Zagłębia, ale wyszła mu za to świetna asysta do Milosa Krasicia. Serb uciekł bowiem pilnującemu go Jakubowi Czerwińskiemu i z bliska skierował piłkę do bramki Pogoni.

Na tym nie zakończyły się popisy Lechii w ataku, bo szans na zdobycie kolejnych bramek biało-zieloni mieli jeszcze kilka. Najdogodniejszą miał w 32. minucie ponownie Krasić, który otrzymał kapitalne podanie od Sebastiana Mili, jednak źle trafił w piłkę i z pięciu metrów posłał ją nad poprzeczką.

Chwilę wcześniej z 16. metrów uderzał z kolei Michał Chrapek, który mógł wykorzystać złe zagranie defensorów Pogoni, ale i on nie trafił w światło bramki.

Przed przerwą Lechia mogła zdobyć także gola po bardzo mocnym uderzeniu z dystansu Aleksandara Kovacevicia, jednak tym razem na drodze piłki stanął dobrze ustawiony Kudła.

W początkowej fazie drugiej połowy spotkanie wyrównało się, a Pogoń odważniej ruszyła pod bramkę Vanji Milinkovicia-Savicia. Gościom brakowało tam jednak dokładności, by móc realnie postraszyć gdańskiego golkipera.

Po okresie lekkiej przewagi szczecinian do głosu w kolejnych minutach ponownie doszli podopieczni trenera Piotra Nowaka. W 65. minucie błąd Dawida Kudły mógł wykorzystać Paixao, jednak bramkarza Portowców zdążył naprawić swoją pomyłkę.

Minutę później było już jednak 2:0, po tym jak Grzegorz Wojtkowiak celną główką wykończył dośrodkowanie Sebastiana Mili z rzutu rożnego. Obrońca Lechii głowę miał owiniętą czarną opaską, bowiem kilka chwil wcześniej zderzył się jednym z rywali.

- Nie zasłużyliśmy na zwycięstwo. Straciliśmy dwie bramki a sami nie potrafiliśmy stworzyć sobie dogodnych okazji - mówił po spotkaniu trener gości Czesław Michniewicz, choć trzeba przyznać, że jego podopieczni okazję na zdobycia gola mieli w 78. minucie, ale Milinković-Savić kapitalnie obronił strzał z najbliższej odległości Łukasza Zwolińskiego.

- Przed przerwą mieliśmy pewne problemy z ustawieniem, ale mimo to stworzyliśmy sobie kilka dogodnych sytuacji - mówił z kolei trener Nowak. - Słowa uznania należą się całemu zespołowi, bo widać, że wszyscy włożyli wiele sił, aby zdobyć dzisiaj komplet punktów.

Lechia Gdańsk – Pogoń Szczecin 2:0 (1:0)

Bramki: 1:0 Krasić 9', 2:0 Wojtkowiak 66'

Żółte kartki: Maloca (Lechia), Zwoliński (Pogoń)

Lechia: Milinković-Savić - Wojtkowiak, Maloca, Wawrzyniak - Peszko, Mila (68' Haraslin), Kovacević, Chrapek (59' Stolarski) - Krasić (76' Łukasik) - Kuświk, Paixao

Pogoń: Kudła - Rudol, Czerwiński, Fojut (46' Zwoliński), Nunes - Piotrowski, Murawski - Frączczak (67' Listkowski), Akahoshi, Gyurcso - Dwaliszwili (69' Kort)

Grzegorz Wojtkowiak (w czarnej opasce) pewny w obronie, skuteczny w ataku. Za chwilę po jego strzale głową będzie 2:0