• Start
  • Wiadomości
  • Trwa akcja rejestracji dawców szpiku w trójmiejskich galeriach. Dla chorego na białaczkę Piotra i innych chorych

Trwa akcja rejestracji dawców szpiku w trójmiejskich galeriach. Dla chorego na białaczkę Piotra i innych chorych

Ponad trzysta osób zarejestrowało się jako potencjalni dawcy szpiku w sobotniej akcji DKMS dla Piotra Bobera i innych chorych na białaczkę osób. W sobotę i niedzielę 5-6 listopada w Galerii Bałtyckiej w Gdańsku oraz w gdyńskich centrach handlowych Klif i Riviera wolontariusze, przyjaciele Piotra - zawodnicy i trenerzy MMA zachęcali do rejestracji.
05.11.2016
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

 

Grzegorz z klubu Mad Dogs w Gdyni rejestruje się jako dawca szpiku

 

- Kiedy się dowiedziałem o chorobie Piotra, bardzo to przeżyłem - mówi Bartosz Chyrek przyjaciel Piotra Bobera, trener Mad Dogs Team w Gdyni. - Taka wiadomość to zawsze jest szok, trudno w to uwierzyć, tym bardziej jak przydarzy się komuś bardzo bliskiemu. Pomyślałem, że najsensowniej możemy pomóc organizując taką akcję pozyskiwania dawców, bo ratunkiem dla Piotra jest przeszczep szpiku. Nie tylko Piotra, bo każda taka akcja to przecież potencjalni dawcy dla innych chorych.
 

 

Wypełnienie ankiety to naprawdę 5 minut mówi Bartosz Chyrek przyjaciel Piotra

 

Rejestracja? To jest naprawdę kilka minut

Piotr Bober o białaczce dowiedział się we wrześniu 2016 roku, dziś leży w Klinice Hematologii UCK w Gdańsku, przyjmuje chemię i czeka na przeszczep szpiku - na jego typ białaczki przeszczep jest jedynym ratunkiem. Nie jest profesjonalnym zawodnikiem MMA, ale ćwiczył amatorsko w klubie Mad Dogs Gdynia, od lat zajmuje się współorganizacją zawodów MMA i sponsorowaniem zawodników. Teraz koledzy z klubu wspierają przyjaciela m.in organizując akcje pozyskiwania potencjalnych dawców szpiku.

- Do tej pory nie miałem okazji się zarejestrować, chociaż to dla mnie oczywiste, że warto w ten sposób pomagać innym, jestem ratownikiem medycznym - mówi Grzegorz, z klubu Mad Dogs w Gdyni. -  To jest naprawdę kilka minut. Trzeba wypełnić krótką ankietę i pobrać wymaz z policzka. Nikt tu nie pobiera szpiku na miejscu, choć wiele osób tak myśli, bo nie wie dokładnie, na czym ta rejestracja polega. Takie akcje mają pomóc konkretnej osobie, ale zawsze przybliżają temat, o co chodzi z tym szpikiem.
 
 
Przemysław Daszyński (z lewej),  Damian Woźniak i Tomasz Lewandowski z ZSSiO w Gdańsku: Musimy mieć wiedzę na temat tego, kto może zostać dawcą
 
Wolontariusze dla Piotra i innych chorych  

W galeriach dyżurują wolontariusze, w Bałtyckiej m.in. uczniowie z Zespołu Szkół Sportowych i Ogólnokształcących w Gdańsku razem z nauczycielem biologii Przemysławem Daszyńskim, który od 10 lat współpracuje z Fundacją DKMS (Baza Dawców Komórek Macierzystych w Polsce) i do wolontariatu i dawstwa zachęcił swoich uczniów.

- Takie akcje uczą empatii, zwrócenia uwagi na drugiego człowieka któremu można pomóc - mówi Przemysław Daszyński. - Młodzi ludzie, uczniowie chcą angażować się w różne rzeczy, ale czasem trzeba im wskazać, zachęcić.

- Zarejestrowałem się jako dawca, kiedy tylko skończyłem 18 lat - mówi Damian Woźniak z trzeciej klasy ZSSiO w Gdańsku. - Wiem, że kiedyś może zadzwonić do mnie telefon i będę mógł komuś pomóc. Dla mnie to decyzja na poważnie i się z niej nie wycofam. 

Tomasz Lewandowski także uczeń trzeciej klasy gdańskiego ZSSiO jako wolontariusz "zbiera" dziś nowych potencjalnych dawców, choć trenuje piłkę ręczną i weekndy to często mecze i treningi.

- Musimy mieć wiedzę na temat tego, kto może zostać dawcą, jak wyglada pobranie szpiku, bo o to ludzie pytają rejestrując się - mówi Tomasz Lewandowski. - Że  zarejestrowanie się to krótka ankieta i pobranie wymazu z policzka. Tłumaczymy też, że ewentualne pobranie szpiku od dawcy nie boli, że aż w 80 procentach materiał pozyskuje się z krwi, tylko 20 procent to pobieranie z talerza biodrowego.
 

 

Jeszcze w niedzielę, 6 listopada, w godzinach 10-20, w trzech centrach handlowych na terenie Trójmiasta można zarejestrować się jako dawca

 

Jeszcze w niedzielę, 6 listopada, w godzinach 10-20, w trzech centrach handlowych na terenie Trójmiasta - Klif i Riviera w Gdyni oraz Galerii Bałtyckiej w Gdańsku - wolontariusze fundacji DKMS, przyjaciele Piotra oraz zawodnicy i trenerzy MMA będą namawiać ludzi, aby zostali potencjalnymi dawcami szpiku.


Czytaj także:

Pomóż Piotrowi (i wielu chorym) pokonać białaczkę. Wraz z zawodnikami MMA zostań dawcą szpiku! 



TV

Budowa basenu we Wrzeszczu jeszcze w tym roku