• Start
  • Wiadomości
  • Wsparcie finansowe na remont Bazyliki Mariackiej od Miasta. Na razie pół miliona, potem więcej

Wsparcie finansowe na remont Bazyliki Mariackiej od Miasta. Na razie pół miliona, potem więcej

Gmina Miasta Gdańsk udzieli parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny kolejnej pożyczki - tym razem w wysokości pół miliona złotych - na wsparcie remontu Bazyliki Mariackiej. W ciągu najbliższych 8 lat przekaże dotacje o łącznej sumie 7,4 mln zł. Pieniądze zostaną wykorzystane m.in. na wymianę instalacji elektrycznej, systemu przeciwpożarowego i alarmowego oraz na monitoring.
28.09.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Remont kapitalny dachu i elewacji Bazyliki Mariackiej rozpoczął się w marcu 2017 roku

- Te pieniądze były potrzebne między innymi do kompleksowego, tym razem, remontu elewacji Bazyliki Mariackiej oraz do ważnych prac we wnętrzu w obrębie ołtarza, włącznie z samym ołtarzem. To rewolucja konserwatorska od zakończenia wojny w obrębie tego ważnego dla Gdańska obiektu - podkreśla zastępca Miejskiego Konserwatora Zabytów Janusz Tarnacki.

Prace wewnątrz Bazyliki Mariackiej rozpoczną się niebawem. Te na zewnątrz budynku, poświęcone remontowi elewacji i konstrukcji dachu wraz z całkowitą wymianą pokrycia, trwają od marca 2017 roku. Pieniądze na ten cel udało się pozyskać ze środków unijnych za pośrednictwem Ministerstwa Kultury, w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (18 mln 150 tys. złotych), przy czym konieczny był wkład własny w wysokości 3,5 mln złotych: 1 mln złotych stanowił wkład własny świątyni, 2,5 mln złotych zape3wniło Miasto. 


CZYTAJ: Wieloletnie wsparcie dla Bazyliki Mariackiej. Ks. Bradtke dziękuje Miastu

- Prace na zewnątrz są intensywnie prowadzone, elewacja po elewacji jest remontowana - podsumowuje Tarnacki. - Polega to nie tylko na jej czyszczeniu, ale przede wszystkim na doprowadzeniu jej do takiego stanu, żeby była bezpieczna dla ludzi. Górne partie zwieńczenia poszczególnych elewacji były bardzo zniszczone, tak że z bliska ogarniało przerażenie. Doraźnie zostały zabezpieczone siatkami, ale to rozwiązanie tymczasowe. Dlatego jako konserwator i gdańszczanin bardzo się cieszę, że obecne prace będą miały charakter kompleksowy.


Prace remontowe, które trwają na zewnątrz, rozpoczynają się także powoli i we wnętrzu świątyni

Już wiadomo, że prace mające przywrócić świetność zabytkowemu obiektowi, zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz, potrwają aż do 2025 roku i będą miały znacznie szerszy zakres. Na tyle kompleksowy, że okazały się potrzebne kolejne środki finansowe, oprócz przeznaczonych wcześniej na ten cel 21,5 mln złotych. Remont po raz kolejny postanowiło wesprzeć Miasto Gdańsk.

- Od 2018 do 2025 roku wydamy na ten cel z budżetu miasta 7 mln 400 tys. złotych - mówi prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz. - Będą to coroczne kwoty w wysokości 1 mln złotych. Pozwoli to przywrócić do świetności różne detale Bazyliki Mariackiej. Tej klasy zabytek jest ogromnie kosztowny - to, co piękne, wyjątkowe i niepowtarzalne, drogo kosztuje. Gdańszczanie, jako podatnicy, chcą się zrzucić na przywrócenie pełnej świetności świątyni, co mnie bardzo cieszy.

Dlaczego remont będzie trwał tak długo? Po pierwsze, jak tłumaczy ksiądz prałat Ireneusz Bradtke, proboszcz Bazyliki Mariackiej, ze względu na imponujące rozmiary świątyni. Po drugie z powodu tego, że bardzo mocno ucierpiała ona w czasie II wojny światowej.  


Ksiądz prałat Ireneusz Bradtke, proboszcz Bazyliki Mariackiej, skarbnik Miasta Teresa Blacharska oraz prezydent Gdańska Paweł Adamowicz podpisują umowę o pożyczkę na remont świątyni, w wysokości pół miliona złotych

- Zarówno dach, jak i okna, sklepienia uległy zniszczeniu. Moi poprzednicy, zwłaszcza ksiądz prałat Józef Zator-Przytocki, podjęli się wielkiego dzieła odbudowy i przywrócenia Bazyliki Mariackiej do kultu religijnego. Od tamtego czasu te działania były prowadzone, ksiądz infułat Stanisław Bogdanowicz prowadził je przede mną przez 30 lat. Teraz, dzięki współpracy na różnych szczeblach, udało nam się doprowadzić do tego, że bazylika doczeka się kapitalnego remontu.

Oprócz przyznanej dotacji, Miasto Gdańsk udzieli Bazylice kolejnej na przestrzeni lat pożyczki - w wysokości 500 tys. złotych. Umowa o jej udzielenie została podpisana w czwartek 28 września 2017 roku, przez prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, Skarbnika Miasta Teresę Blacharską i księdza prałata Ireneusza Bradtke. Pieniądze zostaną przeznaczone na kolejny etap wymiany instalacji: elektrycznej i oświetleniowej, systemu przeciwpożarowego i alarmowego oraz pełnego systemu monitoringu i bezpieczeństwa. Bazylika spłacać ją będzie w ratach po 50 tys. złotych - raz w roku.



TV

Kaszubi – tożsamość obroniona. Rozmowa z prof. Cezarym Obrachtem-Prondzyńskim