Tłumy na gdańskim drive-in. W poniedziałek dodatkowy seans

Drive-in cinema, czyli kino samochodowe w Gdańsku. Tłumy widzów, które przyjechały na parking pod Stadionem Energa Gdańsk wzięły udział w wyjątkowym wydarzeniu. Projekcja filmu "Drive" w reż. Nicolasa Windinga Refna odbyła się w ramach 20. Festiwalu Filmów Kultowych.

Tłumy na gdańskim drive-in. W poniedziałek dodatkowy seans
A
A
data publikacji: 11 czerwca 2017 r.

Seans filmu
Seans filmu
zdj. Dominik Paszliński

Pierwszy seans w kinie samochodowym – jak podają historycy - miał miejsce 6 czerwca 1933 r. w Stanach Zjednoczonych w Camden w stanie New Jersey. Wyświetlono skróconą wersję filmu „Two White Arms”. Od tego momentu popularność drive in cinema rośnie. Młodzież w latach 40-tych, 50-tych czy 60-tych ubiegłego stulecia lubiła w ten sposób oglądać filmy i spędzać weekendowe wieczory. Publiczność na seans pod stadionem w Gdańsku umawiała się za pośrednictwem Facebooka. Swój udział w wydarzeniu potwierdziło 1,5 tys. osób. Parking od strony Amber Expo został szczelnie wypełniony samochodami.

Zobacz relację z gdańskiego kina samochodowego:

W poniedziałek 12 czerwca organizatorzy zapowiedzieli dodatkowy seans.

Pokaz filmowy w kinie samochodowym to część trwającego 20. Festiwalu Filmów Kultowych. Organizowany jest on przez Stowarzyszenie Inicjatywa jako cykliczne święto kina gatunkowego. Przez ostatnie 19 lat odbywało się w Katowicach. Na 20., jubileuszową edycję Festiwal przenosi się do Gdańska. W ciągu ośmiu dni imprezy będzie można zobaczyć około 50 filmów, wysłuchać kilku wykładów o zapomnianych epizodach z historii kina, a także wziąć udział w spotkaniach z zaproszonymi gośćmi i wydarzeniach towarzyszących. Pomysłodawcy wierzą, że kultowe filmy gatunkowe najlepiej ogląda się w niecodziennych warunkach, dlatego projekcje zaplanowano w industrialnych przestrzeniach Stoczni Gdańskiej, dzięki którym każdy seans będzie niezapomnianym doświadczeniem.

Festiwal trwa osiem dni, od 9 do 17 czerwca. Seanse będą się odbywały w klubie B90, na Soundrive Stage, w halach W4, 90B, w Studiu Luks Sfera, w budynku WL4, a także w Europejskim Centrum Solidarności i w plenerach.

Marek Wałuszko (0)
www.gdansk.pl
marek.waluszko@gdansk.pl
więcej tekstów autora
Marek Wałuszko (0)
www.gdansk.pl
marek.waluszko@gdansk.pl
więcej tekstów autora