• Start
  • Wiadomości
  • Terapia ogrodnicza: osoby z niepełnosprawnością umysłową zadbają o zieleń

Terapia ogrodnicza: osoby z niepełnosprawnością umysłową zadbają o zieleń

Podopieczni Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Gdańsku będą przez trzy lata dbać o roślinność w pasie zieleni przy ul. Jagiellońskiej 11 w Gdańsku. To pilotażowy program, który ma włączyć mieszkańców miasta do opieki nad zielenią.
19.09.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Przy ul. Jagiellońskiej 11 w Gdańsku, podopieczni Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Gdańsku uczyli się, jak dbać o roślinność. Pierwsza z prawej miejska ogrodnik Joanna Paniec

Dotąd było tak, że dana firma prywatna wygrywała przetarg na opiekę nad pasem zieleni. Trzeba było wymienić ziemię, posadzić rośliny, wstawić słupki ochronne i potem opiekować się danym kawałkiem ziemi kilka lat. 

Teraz ta współpraca miasta z przedsiębiorcą prywatnym została poszerzona: nie tylko firma prywatna, w tym przypadku Greenex, ale też osoby z niepełnosprawnością intelektualną będą dbać o rośliny w zielonym pasie przy ul. Jagiellońskiej 11. Odbywa się to w ramach pilotażowego projektu Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni, którego celem jest zachęcenie mieszkańców Gdańska, Rad Dzielnic, społeczności szkolnych i organizacji społecznych do tworzenia i pielęgnacji zieleni miejskiej.

Jako pierwsze do projektu przystąpiło Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną koło w Gdańsku. Siedziba Stowarzyszenia znajduje się w pobliżu Jagiellońskiej 11. Będzie więc po sąsiedzku. 

W przyszłości planowane są kolejne wspólne programy opieki nad zielenią, z udziałem mieszkańców, szkół i organizacji społecznych. Ale to dopiero w przyszłym roku. 

We wtorek, 19 września, podopieczni Stowarzyszenia dowiedzieli się od miejskiej ogrodnik Joanny Paniec oraz pracowników firmy Greenex, jak rozpoznać czy roślina jest zdrowa, jak ją odchwaszczać, jak nawozić i jak przygotować rośliny do zimy.

Krzysztof Skrzypski ze Stowarzyszenia: - Poznaliśmy Panią ogrodnik i dostaliśmy pierwszy krótki instruktaż, jak opiekować się zielenią, jak grabić liście, przycinać przekwitłe kwiatostany, obsługiwać urządzenie do pielenia, żeby nie niszczyć narzuconej na ziemię kory i kamyków. Za dwa tygodnie będzie następne spotkanie - dowiemy jak zadbać o tę zieleń przed zimą - m. in. jak zamontować płotki chroniące przed solą, jak podcinać sosenki.

Pas zieleni przy Jagiellońskiej 11 przez następne trzy lata będzie pod opieką podopiecznych Stowarzyszenia. 

Skrzypski: - Spośród podopiecznych wybraliśmy trzy osoby, które bardzo lubią taką pracę, same mają ogródki w swoich domach. To one będą dbać o rabatę.

Przy ul. Jagiellońskiej nasadzono kosodrzewinę, trawę ozdobną, rudbekię i lawendę. Nasadzenia zabezpieczone zostały malowanymi na biało drewnianymi słupkami.

Miejska ogrodniczka Joanna Paniec powiedziała nam, że to doskonały sposób aktywizowania mieszkańców, żeby oni również pielęgnowali zieleń w mieście, a w przypadku osób z niepełnosprawnością intelektualną, także doskonała terapia zajęciowa. 

Skrzypski: - Dla nas to jest bardzo cenne doświadczenie, bo praca jest konkretna, potrzebna, na rzecz społeczności i ma walor integracyjny. 

TV

Żywie Biełaruś! Białoruski Dzień Wolności w Gdańsku