• Start
  • Wiadomości
  • Tak miejski sztab kryzysowy informował mieszkańców o zagrożeniu

Tak miejski sztab kryzysowy informował mieszkańców o zagrożeniu

Miejski Sztab Zarządzania Kryzysowego podczas ćwiczeń przeciwpowodziowych cyklicznie rozsyłał do mediów - a za ich pośrednictwem do mieszkańców - informacje o aktualnej sytuacji w mieście. Pierwszy komunikat o zagrożeniu pojawił się we wtorek, 23 maja, o godz. 15.00. Ostatni - już po zakończeniu działań i fikcyjnej ulewie - w środę, 24 maja, o godz. 1.30.
24.05.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Sztab kryzysowy pracował od godz. 15.00

Prześledźmy jeszcze raz komunikaty Miejskiego Sztabu Zarządzania Kryzysowego: od ostatniego do pierwszego, które ukazywały się w czasie trwania ćwiczeń, porzed ich rozpoczęciem i po zakończeniu. 


KOMUNIKAT 9, GODZ. 1.30

Deszcz przestał padać około godz. 1.00 w nocy. Woda na terenie miasta powoli opada. Do mieszkańców zalanych posesji przy ul. Słowackiego, Grunwaldzkiej, Traktu Św. Wojciecha, Podmiejskiej, Wiślnej oraz Swojskiej kierowana jest pomoc w uprzątnięciu zalanych posesji i terenów. Budynki wymagają sprawdzenia i przeglądu technicznego.

Pracownicy GZNK i MOPR informują mieszkańców o możliwościach uzyskania dodatkowej pomocy (finansowej i rzeczowej). Pomoc mieszkańcom jest udzielana na bieżąco.


KOMUNIKAT 8, GODZ. 21.50

W Garnizonie Kultury „Stary Maneż” przy ul. Słowackiego 23 odbywał się koncert. 300 uczestników miało problemy z opuszczeniem obiektu. Zostali oni ewakuowani przez Strażaków.

W wyniku podmycia obiektu przy Al. Grunwaldzkiej 137 oraz Al. Grunwaldzkiej 142 zaistniała konieczność ewakuowania mieszkańców i zapewnienia im bezpiecznego schronienia i niezbędnej pomocy – do tego zadania wysłano pracowników GZNK i MOPR.

W rejonie ul. Słowackiego 41, 39, 39A i 37 nastąpiła awaria kanalizacji sanitarnej. SAUR NEPTUN Gdańsk wysłał tam dwa samochody specjalne.


KOMUNIKAT 7, GODZ. 21.30

Ilość zanotowanego opadu z poszczególnych stanowisk pomiarowych na godz. 21:00 wyniosła:

  • Matarnia – 82,9 mm,
  • Matemblewo – 94,9 mm,
  • Ogrodowa – 88,4 mm,
  • Wrzeszcz Bystrzec – Reja – 102,90 mm,
  • Kiełpino Górne - 89 mm,
  • Oliwa PAN – 85,5 mm,
  • Osowa – 92,7 mm,

W związku z gromadzeniem się wody w rejonie Galerii Bałtyckiej skrzyżowanie Al. Grunwaldzkiej / Żołnierzy Wyklętych / Kościuszki zostaje zamknięte dla ruchu. Tramwaje w rejonie tego skrzyżowania stoją poza zasięgiem wody, nie zanotowano szkód w taborze.

Nadal zalana jest niecka między zbiornikiem Srebrniki a ul. Srebrniki. Woda spływa ul. Słowackiego w rejon Starego Maneżu, ale nie wlewa się do tunelu przy ul. Obywatelskiej.

Zamknięta dla ruchu zostaje również ul. Podmiejska (samochody są zawracane na wysokości ul. Platynowej). Autobusy komunikacji miejskiej zjeżdżają do centrum przez Al. Havla i Stary Chełm.

W rejonie węzła Kliniczna pracuje agregat zasilający przepompownię. Woda odpompowywana jest również z rejonu ul. Twardej.

Silny wiatr i opady deszczu utrudniają prowadzenie akcji w mieście, występują miejscowe awarie prądu, co utrudni pracę przepompowni i zasilanie tramwajów.


KOMUNIKAT 6, GODZ. 20.45

Zmiany w komunikacji miejskiej

Z ul. Słowackiego wycofano autobusy 116 i 136. Autobusy jadą objazdem przez Żołnierzy Wyklętych. Komunikaty o objazdach zamontowano na przystankach tych linii.

W związku z zalaniem Węzła Kliniczna tramwaje 8 jeżdżą objazdem przez Aleję Zwycięstwa.

Z powodu zalania skrzyżowania przy Galerii Bałtyckiej autobusy od ronda De la Salle jadą przez ul. Rakoczego i ul. Jaśkowa Dolina do Wrzeszcza PKP.

Tramwaje z Centrum kursują wahadłowo na odcinku od Placu Solidarności do ul. Twardej.

Przypominamy że na odcinku od Oliwy do Centrum bilety ZTM są honorowane w komunikacji SKM.

Wstrzymany został ruch tramwajów od pętli Strzyża do Opery Bałtyckiej. Tramwaje kierowane są objazdem przez Hallera, Zaspę i Żabiankę.


KOMUNIKAT 5, GODZ. 20.30

Do Miejskiego Sztabu spływają kolejne meldunki służb działających w terenie. Obecna sytuacja w mieście:

- Przy ul. Wiślnej strażacy i pracownicy Gdańskich Wód zabezpieczają teren workami z piaskiem. Z budynków ewakuowano 17 osób, pomocy udzielili im pracownicy MOPR.

- W rejonie ul. Słowackiego GZNK informuje mieszkańców i prosi o pozostawanie w domach. Ulica jest zabezpieczana workami z piaskiem, nie ma zagrożenia zalania piwnic w sąsiadujących budynkach. Ostatni odcinek ul. Słowackiego (w rejonie Garnizonu) ze względu na zalanie został wyłączony z ruchu.

- Zaczyna przelewać się woda ze zbiornika Srebrniki (w kierunku ulicy Srebrniki i w rejon między ulicami Żołnierzy Wyklętych i Słowackiego).

Na wysokości ul. Srebrniki woda wypływa na jednię Słowackiego i spływa połową szerokości ulicy. Wpusty uliczne w ciągu Al. Żołnierzy Wyklętych przestają odbierać wodę (pracują pod ciśnieniem). Płynąca woda jest na całej szerokości jedni w warstwie do wysokości krawężnika.

- Nieprzejezdna jest ul. Kliniczna i torowisko na węźle Kliniczna – woda pod wiaduktem spiętrzyła się na wysokość ok. 50 cm. Ruch tramwajów w tym miejscu został wstrzymany. Tramwaje kierowane są objazdem przez Al. Zwycięstwa i Grunwaldzką, a także przez ul. Marynarki Polskiej i Jana z Kolna. Brak zasilania energetycznego w przepompowni Kliniczna (w rejon wysłano ekipę techniczną Gdańskich Wód z agregatem prądotwórczym).

- Woda zbiera się w rejonie Galerii Bałtyckiej (skrzyżowanie Żołnierzy Wyklętych i Grunwaldzkiej). Obecnie w rejonie skrzyżowania woda ma poziom ok. 10 cm, wody w tym rejonie jednak przybywa. Ruch komunikacji tramwajowej w tym miejscu prawdopodobnie zostanie wstrzymany (w tym rejonie pojawi się autobusowa komunikacja zastępcza, na trasie z Oliwy do Centrum bilety ZTM są honorowane również w komunikacji SKM).

Bieżąca sytuacja meteorologiczna w mieście:

Opady wolno zmniejszają się, ale nadal są dość obfite. Dotychczas w dzielnicach gdańska spadło łącznie od 80 do 100 mm na metr kwadratowy.


KOMUNIKAT 4, GODZ. 19.30

W związku z pogarszającymi się warunkami pogodowymi na terenie Gdańska w Miejskim Centrum Zarządzania Kryzysowego zebrał się Sztab Kryzysowy. Służby miejskie, Straż Pożarna i Policja podsumowują bieżącą sytuację w mieście. Sytuację na bieżąco monitorują również urzędnicy i pracownicy spółek miejskich pracujący w terenie.

Obecna sytuacja w mieście, lokalne zalania:

- ul. Wiślna na wysokości obiektu mieszkalnego nr 20 (wystąpienie wody z koryta Martwej Wisły) – woda na jezdni stale się podnosi możliwe zalanie trenu przy budynku nr 20.

- ul. Swojska na wysokości ul. Twardej (podniesienie poziomu wody w potoku Strzyża spowodowanej cofką a w związku z tym brak możliwości skutecznego odprowadzania wody opadowej z trenów Węzeł Kliniczna) – zalewanie węzła Kliniczna oraz zagrożenie wystąpienia wody z kanału Strzyży w okolicy ul. Twardej.

- ul. Swojska na wysokości ul. Okrąg (podniesienie poziomu wody w potoku Strzyża spowodowanej cofką a w związku z tym brak możliwości skutecznego odprowadzania wody opadowej z trenów Węzeł Kliniczna) – zagrożenie zalaniem węzła Kliniczna oraz wystąpienie wody z kanału Strzyży w okolicy ul. Twardej.

- Potok Strzyża przelewa się na wysokości ul. Słowackiego (nr. domów 32, 34, 36).

- Na kanale Raduni na wysokości Zaroślaka wystąpiło spiętrzenie wody (odpływ do opływu Motławy blokują połamane gałęzie i śmieci).

- Zagrożenie przelaniem się wody możliwe jest też na Trakcie św. Wojciecha.

- Zagrożenie też n zbiorniku Kilińskiego (śmieci blokują przepływ na przepuście).

Zmobilizowane zostały służby (Straż Pożarna, Policja, Straż Miejska, Gdańskie Wody, GZDiZ, SNG, ZTM, GZNK i Sanepid), przedstawiciele wszystkich służb znajduj się w sztabie kryzysowym, a w ternie działają już Straż Pożarna i Policja.

Kolejne prognozy meteorologiczne mówią o dalszym wzroście stanu wody powyżej stanów ostrzegawczych, lokalnie z możliwością przekroczenia stanów alarmowych.


KOMUNIKAT 3, GODZ. 18.00

Biuro Meteorologiczne Prognoz Morskich IMGW PIB Oddział w Gdyni wydało ostrzeżenie meteorologiczne Nr 4 o sztormie/3 dla strefy brzegowej - część wschodnia obowiązujące od godz. 18:00 dnia 23.05.2017 do godz. 10:00 dnia 24.05.2017.

Biuro Meteorologiczne Prognoz Morskich IMGW PIB Oddział w Gdyni wydało ostrzeżenie meteorologiczne Nr 4 o sztormie/3 dla strefy brzegowej - część wschodnia obowiązujące od godz. 18:00 dnia 23.05.2017 do godz. 10:00 dnia 24.05.2017

Przebieg: Wiatr z kierunku północno zachodniego 7 do 8 w porywach 9, wzrastający na 8 do 9 w porywach 10 do 11 w skali B.

Biuro Meteorologiczne Prognoz Morskich IMGW PIB Oddział w Gdyni wydało ostrzeżenie o Intensywnych opadach deszczu/3 obowiązującą dla województwo pomorskie od godz. 18:30 dnia 23.05.2017 do godz. 09:00 dnia 24.05.2017

Przebieg: Od godziny 12:00 23.05 do godziny 17:30 23.05 suma opadów przekroczyła 55 mm, lokalnie 85 mm. Wieczorem i w nocy silne opady deszczu nadal będą występować. Prognozowana suma opadów w nocy od 25 mm do 35 mm, lokalnie 45 mm. W związku z tym łączna suma opadów może wynieść od 55 mm do 85 mm, lokalnie do około 130 mm.

KOMUNIKAT 2, GODZ. 18.00

W wyniku intensywnych opadów deszczu wypełniły się zbiorniki retencyjne jak również podniosły się poziomy wód w potokach na terenie miasta Gdańska.

Na Bałtyku mocno wieje, nawet do 11 stopni w skali Beauforta, w pasie nadmorskim - od 70 do 90 km/ha. Silne porywy wiatru dają się odczuwać na lądzie. Występują uszkodzenia drzewostanu.

Takie niesprzyjające warunki meteorologiczne – wiatr północno - zachodni spowodowały spiętrzenie wód na Bałtyku na skutek czego woda wlewa się do ujścia rzek powodując tzw. cofkę.


KOMUNIKAT 1, GODZ. 15.00

Dziś wieczorem na terenie Gdańska rozgrywać się będą ćwiczenia WODNY GDAŃSK 2017. Wezmą w nich udział służby miejskie oraz Policja i Straż Pożarna. Podczas ćwiczeń doskonalona będzie koordynacja działań służb w sytuacji silnych opadów deszczu i towarzyszących im innych zjawisk pogodowych.

Szczegółowy scenariusz ćwiczeń jest znany wyłącznie jego twórcom. To oni będą dziś wieczorem ujawniać kolejne zagrożenia, na które reagować będzie musiał zarówno Miejski Zespół Zarządzania Kryzysowego, jak i służby działające w terenie. W ćwiczeniach będą brali udział pracownicy Spółki Gdańskie Wody, GZDiZ, ZTM, GAiT, SNG, GZNK, PPIS, MOPR, wybranych Wydziałów Urzędu Miejskiego, Straży Miejskiej, Straży Pożarnej i Policji. Rozwój wydarzeń i przebieg ćwiczeń będzie można obserwować na bieżąco na portalu gdansk.pl.

Na razie – stan na godz. 15.00 – do Wydziału Bezpieczeństwa i Zarzadzania Kryzysowego w gdańskim magistracie spływają ostrzeżenia meteorologiczne o nadchodzących intensywnych opadach deszczu o natężeniu umiarkowanym, okresami silnym. Prognozowana wysokość opadów od 40 mm do 55 mm, lokalnie 90 mm. Strefa opadów będzie się przemieszczała z północnego zachodu na południowy wschód. Prognoza obejmuje też gwałtownie wzrosty poziomów wody do strefy stanów wysokich, lokalnie z możliwością osiągnięcia stanów ostrzegawczych.

Uwaga! W związku z realizacją scenariuszy ćwiczeń mogą nastąpić czasowe utrudnienia lub zamknięcia dróg w różnych częściach miasta w godzinach wieczornych.

TV

Profilaktyka piersi w tramwaju w Dzień Kobiet