• Start
  • Wiadomości
  • Tak było w Twierdzy Wisłoujście w 1627 roku. Pokazy i rekonstrukcje w rocznicę Bitwy pod Oliwą

Tak było w Twierdzy Wisłoujście w 1627 roku. Pokazy i rekonstrukcje w rocznicę Bitwy pod Oliwą

Pokazy rekonstruktorskie, prezentacje replik dział, zwiedzanie arsenału, opowieści przewodnika - mieszkańcy i turyści mieli okazję bezpłatnie przekonać się, jak żyło się w XVII-wiecznym Gdańsku. Wszystko z okazji 389. rocznicy Bitwy pod Oliwą.
26.11.2016
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

W ramach atrakcji były zwiedzanie z przewodnikami, pokazy rekonstruktorskie oraz prezentacje replik dział i broni

Twierdza Wisłoujście, obecnie Oddział Muzeum Historycznego Miasta Gdańska, w 1627 roku była miejscem cumowania polskich okrętów biorących udział w Bitwie Oliwskiej. To tutaj admirał Arendt Dickmann objął dowodzenie nad okrętami polskimi i tutaj sprowadzono zdobyczny szwedzki okręt Tigern. Sama bitwa nie miała miejsca pod Oliwą, lecz - na ujściu Wisły, nieopodal gdańskiej fortyfikacji.

Bitwa nie miała wielkiego znaczenia dla ogólnej sytuacji militarnej, ale udowodniła, że polska flota może pokonać szwedzką, uważaną wówczas za jedną z najsilnieszych w świecie. Wzmocniła też pozycję władzy królewskiej wśród mieszczaństwa gdańskiego.

Z okazji 389. rocznicy bitwy, której obchody odbyły się w sobotę, 26 listopada, w godzinach 10-16 mieszkańcy i turyści mogli odwiedzić Twierdzę Wisłoujście bezpłatnie. Przewodnicy opowiadali o życiu w Gdańsku z pierwszej połowy XVII wieku, nie zabrakło pokazów i rekonstruktorów: załogi królewskiego galeonu, twierdzę odwiedziła Kompania Kaperska, Regiment Króla Jego Mości Władysława IV, Chorągiew Jakuba Wejchera oraz Ogólnopolskie Stowarzyszenie Braci Rycerskiej „Malleus Maleficarum”. 


ZOBACZ ZDJĘCIA

 

TV

Po Wielkanocy zacznie jeździć autobus na wodór