• Start
  • Wiadomości
  • Szalony pomysł, który podchwycił konsul i ambasador: Dni Austrii 2017 w Trójmieście

Szalony pomysł, który podchwycił konsul i ambasador: Dni Austrii 2017 w Trójmieście

Dni Austrii 2017 w Trójmieście trwać będą do 29 października 2017 r. To już druga edycja tego wydarzenia, i jak podkreślają organizatorzy - znacznie bardziej rozbudowana od poprzedniej. W programie znalazły się m.in. austriacki tydzień kulinarny, spotkania ze sztuką, muzyką, biznesem, filmem i literaturą. Ideą wydarzenia wymyślonego przez gdańszczankę jest budowanie mostów kulturowych pomiędzy Polską a Austrią. Na większość wydarzeń wstęp wolny.
26.09.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Dni Austrii 2017 rozpoczęły się wystawą Dialog. Tytuł nieprzypadkowy, bowiem jak podkreśla Magdalena Jaetke, celem tego polsko-austriackiego wydarzenia jest wzajemna rozmowa i zbliżenie

- Wszystko zaczyna się zawsze od szalonego pomysłu. Mój powstał przy współudziale Magdaleny Kalisz w Sztuce Wyboru w Garnizonie Kultury w Gdańsku - mówi Magdalena Jaetke, gdańszczanka, która mieszka w Austrii. - Jestem galerzystką, organizuję wystawy i projekty międzynarodowe. Ze Sztuką Wyboru współpracowałam w ramach mojego projektu artontour. I tak to się zaczęło.

Jak wspomina, jej celem było przede wszystkim pokazanie Austriakom pięknego Trójmiasta i morza.

- Sama pochodzę z Gdańska i wielokrotnie to podkreślam. Mam bardzo duży sentyment do tego miejsca, jestem z niego dumna. Chciałam pokazać Austriakom, że wiele tu się dzieje. To miejsce z duszą, czuć że coś wielkiego tu się zaczyna. Co chwilę powstają ciekawe miejsca, czuć mobilizację ludzi do tworzenia coraz to nowych rzeczy - dodaje Jaetke.

Pomysł stworzony wspólnie z Magdaleną Kalisz zaowocował pierwszą, ubiegłoroczną edycją Dni Austrii 2016 i zaproszeniem do Trójmiasta austriackich instytucji do współpracy. Jak wspomina Jaetke, wszyscy bardzo chętnie włączali się do zaplanowanego na tydzień pilotażowego projektu. Spodobał się on zarówno w Polsce, jak i w Austrii na tyle, że w tym roku potrwa aż miesiąc. Wśród organizatorów znalazł się sam Konsul Honorowy Republiki Austrii w Gdańsku, a patronat honorowy objęła Ambasada Republiki Austrii w Polsce.

Zdaniem głównej pomysłodawczyni, takie zainteresowanie to przede wszystkim zasługa od początku przyświecającej idei.

- Nie chcemy tylko pokazać austriackich artystów, ale chcemy budować mosty, zależy nam na dialogu. Dlatego np. wystawa na ogrodzeniu Parku Oliwskiego, która zainauguruje Dni Austrii, ma tytuł „Dialog”. Tego typu wydarzeń w programie będzie znacznie więcej.

W Gdańsku sztuka i kulinaria

Choć Dni Austrii 2017 odbywać się będą w trzech miastach: Gdańsku, Gdyni i Sopocie, najwięcej wydarzeń zaplanowano w Gdańsku. Tu także rozpoczyna się nieoficjalna inauguracja imprezy we wtorek, 26 września - otwarciem dwóch wystaw.

Dialog to wystawa z wykorzystaniem nowych technologii. Aby w pełni z niej korzystać, potrzebny jest smartfon lub tablet z systemem Android

Pierwsza, zdobiąca ogrodzenie Parku Oliwskiego (Gdańsk, ul. Opata Jacka Rybińskiego), jest efektem dialogu austriackiej artystki Danieli Litto z gdańskimi artystami: Noemi Staniszewską, Adrianą Majdzińską i Cezarym Paszkowskim. Wspólnie biorą udział w projekcie Artivive, który ma na celu tworzenie nowego wymiaru sztuki przy użyciu poszerzonej rzeczywistości (Augmented Reality - AR) oraz umożliwienie artystom łączenie klasycznej sztuki z cyfrową. Jak to działa w praktyce? Wystarczy podejść pod ogrodzenie Parku Oliwskiego, nakierować telefon na daną pracę, następnie użyć Artivive App na swoim smartfonie lub tablecie, a obraz stanie się ruchomy, tworząc krótki film. Prace można oglądać od wtorku 26 września, od godz. 16, do 26 października 2017 roku.

Druga wystawa, w WL4 (Gdańsk, ul. Wiosny Ludów 4), to kolejne spotkanie polsko-autriackie. Saleh Rozati, irański artysta żyjący w Austrii, zaprezentuje dźwiękowe performance i rysunki, a polska artystka Aleksandra Perzyńska - kolaże. Wernisaż wystawy odbędzie się we wtorek, 26 września, o godz. 19.04. Prace oglądać będzie można do 3 października 2017 roku.

Na obie wystawy wstęp jest wolny.

Prace oraz instrukcja korzystania z aplikacji Artivive są zawieszone na ogrodzeniu Parku Oliwskiego

Także oficjalne otwarcie Dni Austrii będzie miało miejsce w Gdańsku. Wydarzenie połączone z polsko-austriackim bankietem biznesowym zaplanowane jest na czwartek, 28 września, w nowo otwartym Oliwskim Ratuszu Kultury (Gdańsk, ul. Opata Jacka Rybińskiego 25). W programie koncert wokalistki jazzowej Alicji Serowik, gościem specjalnym wieczoru będzie Johanna Doderer, znana austriacka kompozytorka.

Wstęp na zaproszenia.

Skoro mowa o muzyce - ona w tegorocznej edycji Dni Austrii stanowi istotną część programu. W niedzielę, 1 października, zespół Duo Arcord: Ana Topalovic na wiolenczeli i Nikol Djorc na akordeonie, zagrają w Nowej Synagodze we Wrzeszczu (Gdańsk, ul. Partyzantów 7). Duet zaprezentuje swój debiutancki album „Inspired by Songs & Dances”, zawierający intrygujące interpretacje utworów klasycznych i współczesnych - od Bacha, Beethovena, Czajkowskiego i Weinberga po Bartoka, Doderer i Piazzolę. Muzycy świetnie eksperymentują z dość niezwykłym, wydawałoby się nawet przeciwstawnym połączeniem instrumentów, o czym będzie można przekonać się podczas koncertu. Występ zapowie austriacka kompozytorka Johanna Doderer, która swoje kompozycje zadedykowała Duo Arcord.

Koncert płatny. Ze względu na ograniczoną ilość miejsc, na koncert obowiązują zapisy poprzez formularz na stronie www.dniaustrii.eu.

W środę 4 października, w Fundacji RC - Centrum Organizacji Pozarządowych (Gdańsk, al. Grunwaldzka 5), odbędzie się spotkanie filmowe dla młodzieży z pisarzem Pawłem Huelle, który opowie m.in. o swoich korzeniach austriackich i przedstawi swój biograficzny film dokumentalny „Paweł Huelle - metafizyka pamięci” - w reżyserii Piotra Mularuka.

Wstęp wolny, ale ze względu na ograniczoną ilość miejsc, na spotkanie obowiązują zapisy poprzez formularz na stronie www.dniaustrii.eu.

Spotkanie na styku sztuki i biznesu będzie miało miejsce w czwartek 12 października, w Olivia Business Center (Gdańsk, al. Grunwaldzka 472). Gośćmi odbywającej się tam wideokonferencji na żywo pt. „Sztuka jako inwestycja” będą reprezentanci Art Galllery ARCC w Wiedniu: Ulla Bartel i Rudolf Leeb oraz Daniela Litto. Rozmowy z nimi poprowadzą artysta Joachim Lothar Gartner i Magdalena Jaetke, ARTONTOUR.

Wstęp płatny. Wymagana rejestracja do 10 października 2017 roku na www.dniaustrii.eu.

Wieczór literacki zapewni z kolei Sarita Jenamani, Hinduska mieszkająca w Austrii. Na promocję jej książki pt. „Inscriptures on sand dunes” organizatorzy zapraszają w piątek 27 października, do Sztuki Wyboru (Gdańsk, ul. Słowackiego 19). Wstęp wolny.

Nowym akcentem Dni Austrii 2017 będzie Austriacki Tydzień Kulinarny, który potrwa od 21 do 28 października. Z tej okazji znajdujące się na terenie Garnizonu Kultury trzy lokale: cukiernia Umam (ul. Hemara 1), restauracja Eliksir (ul. Hemara 1) i restauracja Otwarta (ul. Antoniego Słonimskiego 6), inspirując się austriacką kuchnią przygotują specjalne menu.

W Gdyni nowe technologie, w Sopocie jazz

W tym roku wydarzeniem wiodącym w programie Dni Austrii będzie międzynarodowa konferencja „Design in Mobility - dizajn w mobilności”, która odbędzie się w sobotę 7 października, w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Centrum Designu w Gdyni (al. Zwycięstwa 96/98). Przedstawiciele Austrii, Włoch i Polski wymienią się swoimi doświadczeniami i rozwiązaniami w mobilności elektrycznej pojazdów dwukołowych oraz w artystycznych projektach samochodowych.

Temat mobilności i designu pojawi się raz jeszcze na wystawie w Muzeum Miasta Gdyni (Gdynia, ul. Zawiszy Czarnego 1), gdzie zostanie przedstawiony znany projekt „Mobile Hospitality” (przenośna kuchnia) Anny Rosinke i Macieja Chmary. Projektanci pochodzą z Gdyni, są absolwentami wzornictwa i architektury wnętrz na ASP w Gdańsku, kształcili się również w Linz oraz w Wiedniu, gdzie od 2011 roku z dużym sukcesem prowadzą własne studio design.

W Sopocie odbędzie się natomiast koncert basisty Juana Garcii-Hererosy, Kolumbijczyka o indiańskich korzeniach, żyjącego w Austrii. Podczas sopockiego festiwalu jazzowego w Sofitel Grand Sopot (ul. Powstańców Warszawy 12/14), wirtuoz zaprezentuje wraz z septetem wielokulturowy projekt The Blue Road.

Wszystkie wydarzenia będą swego rodzaju przygotowaniem do wielkiego finału: Święta Narodowego Austrii, które będzie uroczyście obchodzone 29 października, w Muzeum Miasta Gdyni. W programie m.in.: podsumowanie Dni Austrii, finisaż wystawy „Mobile Hospitality” oraz spotkanie z szefem kuchni prezentującym smaki austriackie. Gościem specjalnym będzie Severin Filek, prezes Design Austria.

Spotkamy się za rok

Tymczasem, choć za nami dopiero początek Dni Austrii 2017, Jaetke już zapowiada, że polsko-austriackie wydarzenie będzie miało swoją kontynuację w przyszłym roku. - W ramach następnej edycji mamy zamiar m.in. zorganizować konferencję na temat architektury przyszłościowej. W ubiegłym roku tematem była sztuka i biznes. Za każdym razem chcemy poruszać inne tematy, takie, które naszym zdaniem są akurat ważne - tłumaczy. - Na Dni Austrii 2018 już zaprosiłam wielu gości austriackich i już wiem, że chętnie przyjadą!


Organizatorzy wydarzenia: Konsul Honorowy Republiki Austrii w Gdańsku Marek Kacprzak, austriackie Stowarzyszenie FACT - free art & culture transfer oraz ARTONTOUR Magdalena Jaetke.

Patronat honorowy: Ambasada Republiki Austrii w Polsce, Konsul Honorowy Republiki Austrii w Gdańsku Marek Kacprzak, Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk, Prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz, Prezydent Miasta Sopotu Jacek Karnowski, Prezydent Miasta Gdyni Wojciech Szczurek.

TV

Mevo się kręci!