• Start
  • Wiadomości
  • Śródmieście. Rozpoczyna się wzmacnianie skarpy Biskupiej Górki

Śródmieście. Rozpoczyna się wzmacnianie skarpy Biskupiej Górki

Na miejscu są już robotnicy, a "plac budowy" został ogrodzony. Trwa jeszcze oczyszczanie terenu, po zakończeniu którego zaplanowano wbijanie specjalnych gwoździ gruntowych. Na tę inwestycję - na budowę zabezpieczeń przeciwosuwiskowych, mieszkańcy Biskupiej Górki czekali od dawna. To także pierwsza jaskółka zapowiadanej rewitalizacji tej części Gdańska!
07.06.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Rozpoczęły się prace związane z zabezpieczeniem przeciwosuwiskowym skarpy Biskupiej Górki

Skarpa, na której znajdują się urokliwe kamienice, nie należy do stabilnych. Zabezpieczenie wzniesienia ma zapobiec potecjalnym osunięciom. To także jeden z podstawowych warunków, jakie postawiło miasto w związku z planowaną rewitalizacją. Dopóki skarpa nie będzie bezpieczna, nie zostaną przeprowadzone tu żadne inne inwestycje w infrastrukturę.

Robotnicy pojawili się na Biskupiej Górce w pierwszych dniach czerwca. Prace musieli jednak niespodziewanie przerwać. Na miejscu budowy znaleźli bowiem zwłoki mężczyzny. Po zakończeniu czynności przez policję i prokuraturę, inwestycja będzie kontynuowana.

Na początek trzeba oczyścić teren z zarośli, a następnie - wbić gwoździe gruntowe

Gdańska skarpa wymaga wzmocnienia na całym stoku wschodnim - to część wzniesienia widziana od strony Kanału Raduni. Pierwszy etap inwestycji obejmuje obszar wzdłuż ul. Na Stoku, na odcinku od ul. Zaroślak 4 do ul. Na Stoku 14. W tzw. koronie skarpy (na której stoi m.in. gmach Gdańskiej Wyższej Szkoły Humanistycznej i dawne Schronisko Młodzieżowe, należące obecnie do Komendy Wojewódzkiej Policji) zostanie wykonana ażurowa palisada o długości około 130 metrów. Każdy z pali będzie miał 18 metrów długości. To „odetnie” wpływ obciążeń z korony na niższe warstwy skarpy.

- Przez pierwsze tygodnie teren będzie porządkowany i przygotowywany do przeprowadzenia prac umacniających. Po zakończeniu wycinki i karczowania zieleni rozpocznie się wbijanie specjalnych, wzmacniających grunt, gwoździ – informuje Agnieszka Zakrzacka z Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska.

Prace powinny zakończyć się w październiku br. Przetarg na ich wykonanie wygrała firma Aarsleff, która wyceniła swoje usługi na 4,27 mln złotych.

Prace prowadzone są w tzw. koronie, a więc w najwyższym punkcie skarpy, gdzie stoi m.in gmach Gdańskiej Wyższej Szkoły Humanistycznej

Wzmacnianie skarpy Biskupiej Górki podzielono na kilka etapów. Projekt prac przeciwosuwiskowych został wykonany na podstawie danych zebranych w Systemie Osłony Przeciwosuwiskowej przygotowanym przez Państwowy Instytut Geologiczny. Na Biskupiej Górce wskazano sześć takich osuwisk. W pierwszym etapie, właśnie realizowanym, zostanie odciążona najwyższa część, czyli korona, w następnym stok będzie zabezpieczony gwoździami gruntowymi, a ostatnim etapem będzie podparcie podnóża skarpy ścianami oporowymi, które zostaną wkomponowane w okoliczną architekturę. Prace wykonywane będą ręcznie bądź przy użyciu lekkiego sprzętu.

W obrębie gdańskiej skarpy wyznaczono sześć potencjalnych osuwisk

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przyznało miastu dotację na realizację tego projektu w wysokości ponad 6,6 mln złotych. Całkowity koszt umocnienia skarp na Biskupiej Górce szacowany jest na ponad 20 mln zł (ile konkretnie wyniesie, okaże się po przeprowadzeniu wszystkich przetargów). Budowa wszystkich zabezpieczeń przeciwosuwiskowych powinna potrwać około dwóch lat.

Pierwsze prace przygotowawcze pod inwestycję miały miejsce już w grudniu 2016 r. - jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia wycięto ze stoku ponad 160 drzew.

Z kolei w lutym br. urzędnicy zdradzili, jakie inwestycje planowane są w tej części Gdańska w ramach rewitalizacji. To m.in. przebudowa ulic: Biskupia, Na Stoku, Salwator i Górka, urządzenie terenu przestrzeni publicznej przy ul. Biskupiej, remont i adaptacja lokalu przy ul. Biskupiej 4 na potrzeby prowadzenia działań społecznych oraz remonty części wspólnych budynków mieszkalnych. 

Przeczytaj także:

Gwoździe gruntowe i mikropale wzmocnią skarpę na Biskupiej Górce

TV

Trzeci mikrolas w Gdańsku. Wspólne sadzenie w Pieckach - Migowie