Sprzęt do diagnostyki płuc. Już jest w szpitalu na Polankach

Dobra wiadomość dla pacjentów Szpitala Dziecięcego na gdańskich Polankach. Lecznica wzbogaciła się o nowoczesny sprzęt do diagnostyki chorób płuc, m.in. oscylometr impulsowy ze spirometrią i USG. Dary warte 530 tys. zł przekazała Wielka Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Sprzęt do diagnostyki płuc. Już jest w szpitalu na Polankach
A
A
data publikacji: 26 kwietnia 2016 r.

USG
USG
Materiały prasowe

Nowa aparatura służyć będzie diagnostyce chorób płuc, np. astmy u dzieci, znajdując zastosowanie na Oddziale Alergologii i Chorób Płuc oraz w Zakładzie Diagnostyki Obrazowej.

- Bardzo ważny jest dla nas dyfuzjometr, który pozwala na ocenę wymiany gazowej w płucach - mówi Teresa Małaczyńska, kierownik Oddziału Alergologii i Chorób Płuc Szpitala Dziecięcego im. Macieja Płażyńskiego na Polankach. - Przy zapaleniu płuc, pęcherzyków płucnych jest to sprzęt bardzo istotny diagnostycznie.

Lekarze placówki bardzo zadowoleni są również z oscylometra impulsowego, sprzętu oceniającego poziom obturacji (zwężenia) dróg oddechowych, który jest dużym udogodnieniem szczególnie przy badaniu małych dzieci. Zastosowana w urządzeniu technika pozwala na badanie układu oddechowego nawet 2-letnich dzieci podczas swobodnego oddychania (w praktyce nie wymaga od dziecka kontroli oddechu). Wcześniej takiego sprzętu w szpitalu nie było.

Oddział wzbogacił się także w nową kabinę bodypletyzmograficzną, w której wykonuje się badanie czynności płuc, pozwalające na ocenę całkowitej ilości zawartego w płucach powietrza.

- Na Pomorzu około 400 tys. dzieci choruje na astmę - dodaje dr Małaczyńska. - Ten sprzęt będzie służył na pewno do ich diagnostyki, ale wykorzystywać go będziemy także do badań pacjentów całego szpitala.

Alicja Katarzyńska (0)
www.gdansk.pl
alicja.katarzynska@gdansk.pl
więcej tekstów autora
Alicja Katarzyńska (0)
www.gdansk.pl
alicja.katarzynska@gdansk.pl
więcej tekstów autora