• Start
  • Wiadomości
  • Polski Chór Kameralny. Siedem znakomitych koncertów na 40-lecie

Siedem znakomitych koncertów na 40-lecie Polskiego Chóru Kameralnego

To będzie niezwykle ważny rok dla Polskiego Chóru Kameralnego - instytucja, która ma na koncie ponad 80 płyt i blisko 650 prawykonań obchodzi 40-lecie istnienia. Główne obchody tego wydarzenia odbędą się we wrześniu 2018 r., ale chór już teraz zaprasza na koncerty, które odbędą się w Gdańsku z udziałem polskich i zagranicznych gości, m.in. Krzysztofa Pendereckiego. Co usłyszymy?
13.02.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Polski Chór Kameralny Schola Cantorum Gedanensis to zaledwie jedna z dwóch samodzielnych instytucji chóralnych w Polsce. Należy do wąskiego grona światowej elity w pełni profesjonalnych chórów kameralnych

Na początek „kwiat w centralnej Europie”

Inauguracja obchodów 40-lecia powstałego i działającego w Gdańsku Polskiego Chóru Kameralnego Schola Cantorum Gedanensis odbędzie się w piątek, 16 lutego, 2018 r., w Archikatedrze Oliwskiej (Gdańsk, ul. Bpa Edwarda Nowickiego 3). Świętowanie okrągłych urodzin rozpocznie koncert w wykonaniu doborowej międzynarodowej obsady solistów: Brytyjki Laury Mitchell (sopran), Hiszpana Jorge Navarro Colorado (tenor), Ewy Marciniec (alt), Jarosława Bręka (bas) oraz Polskiego Chóru Kameralnego i Capelli Bydgostiensis - jednego z czołowych polskich zespołów wykonujących muzykę dawną.

Muzycy wystąpią pod batutą Jana Łukaszewskiego, dyrektora instytucji i cenionego na świecie dyrygenta, uznawanego za jednego z najwybitniejszych w Europie specjalistów w dziedzinie muzyki chóralnej.

- Na inaugurację obchodów jubileuszu wybraliśmy „Stabat Mater” Josepha Haydna, na sopran, alt, tenor, bas, chór mieszany oraz orkiestrę - mówi Jan Łukaszewski. - Utwór napisany w 1767 roku jest dziełem bez wątpienia wybitnym. Pierwsze wykonanie zrobiło duże wrażenie na słuchaczach i doczekało wielu pochwał wśród recenzentów, którzy określali je jako „kwiat w centralnej Europie”.

Znakomity hiszpański tenor Jorge Navarro Colorado powraca do Gdańska po dwóch latach - wystąpił na koncercie finałowym festiwalu Mozartiana 2016

W słowach Łukaszewskiego nie ma krzty przesady - „Stabat Mater” jest pierwszym dużym utworem sakralnym Haydna (wcześniej napisał ponad 40 symfonii i mniejszych dzieł instrumentalnych), który natychmiast przyniósł mu uznanie jako twórcy tego rodzaju muzyki.

Kompozycja wyróżnia się przede wszystkim niezwykłym bogactwem dźwięków, a wszystkie części utworu, choć zróżnicowane, wyraźnie łączy optymistyczny wydźwięk, który podkreśla doniosły sens ofiary krzyżowej Chrystusa. Finałowa, majestatyczna, niemal ekstatyczna fuga „Paradisi gloria”, stanowiąca ukoronowanie dzieła, na długo zapada w pamięci słuchaczy. Jeśli więc kogoś nie przekonał znakomity zestaw muzyków, to niech zachętą będzie samo „Stabat Mater”.

Koncert rozpocznie się o godz. 20. Bilety: 30-40 zł.

Ireneusz Łukaszewski jest założycielem i pierwszym dyrygentem Polskiego Chóru Kameralnego Schola Cantorum Gedanensis. Obecnie, już od ponad 30 lat, mieszka i pracuje w USA

Podwójny jubileusz i wiele innych

Nieco ponad tydzień później, w niedzielę, 25 lutego, w Ratuszu Staromiejskim (Gdańsk, ul. Korzenna 33/35) będzie czas na wzruszenia i wspominki. Polski Chór Kameralny zaśpiewa utwory swojego założyciela i pierwszego dyrygenta, kompozytora Ireneusza Łukaszewskiego, który tego dnia świętować będzie 80. urodziny.

Z tej okazji zespół przygotował Koncert Muzyki Współczesnej. W programie znajdą się utwory chóralne, które pochodzą z różnych etapów artystycznej drogi kompozytora. Większość z nich przeznaczona została na chór a cappella (np. opracowania pieśni Ignacego Jana Paderewskiego, Fryderyka Chopina i kompozycje własne), niektóre powstały na chór z towarzyszeniem fortepianu - wśród nich znajdzie się m.in. „Jubilate Deo”, pochodzący z początku lat 80.

Wystąpią: Wioleta Łukaszewska (fortepian) oraz Polski Chór Kameralny pod batutą Jana Łukaszewskiego.

Koncert rozpocznie się o godz. 18. Bilety: 20-30 zł.

Na kolejne wydarzenia jubileuszowe przyjdzie nam trochę poczekać, ale melomani wiedzą, że warto. 24 marca, o godz. 18, w Operze Bałtyckiej odbędzie się „Wielki Błękit. Koncert Muzyki Francuskiej”. Miesiąc później - 23 czerwca, o godz. 20, w Kościele Św. Katarzyny w ramach Koncertu Muzyki Brytyjskiej wystąpi Polski Chór Kameralny pod batutą znakomitego dyrygenta Stephena Laytona.

Najważniejszą datą w kalendarzu wydarzeń związanych z 40-leciem instytucji będzie bez wątpienia 22 września. W Operze Bałtyckiej, o godz. 18 odbędzie się uroczysty koncert z okazji Jubileuszu 40-lecia Polskiego Chóru Kameralnego Schola Cantorum Gedanensis.

Ale i datę 17 listopada koniecznie trzeba mieć na uwadze, bowiem tego dnia, o godz. 18, w Dworze Artusa gwiazdą Koncertu polskiej muzyki chóralnej będzie sam Krzysztof Penderecki. Towarzyszyć mu będzie Polski Chór Kameralny pod batutą Jana Łukaszewskiego.

I na zakończenie świąteczna perełka - 27 grudnia, o godz. 20, w Bazylice Św. Mikołaja (oo. Dominikanie) zabrzmi Oratorium na Boże Narodzenie Jana Sebastiana Bacha.

Szczegóły wkrótce.

TV

Profilaktyka piersi w tramwaju w Dzień Kobiet