• Start
  • Wiadomości
  • Shalom Polin to festiwal, który łączy. W programie filmy, warsztaty, opowieści o współczesnym Izraelu

Shalom Polin to festiwal, który łączy. W programie filmy, warsztaty, opowieści o współczesnym Izraelu

5. Shalom Polin. Gdański Przegląd Filmów o Tematyce Żydowskiej przybliża gdańszczanom kulturę żydowską prezentując filmy i organizując warsztaty kulinarne, taneczne i językowe. Studenci opowiedzą też o podróżach do Izraela. Impreza odbędzie się od 15 do 18 marca 2018 na UG. Wstęp wolny.
12.03.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Kadr z filmu: Przy Planty 7/9, reż. Michał Jaskulski, Lawrence Loewinger


- Nie ma czegoś takiego, jak sprawy żydowskie. Są sprawy ogólnoludzkie - mówi w filmie pt. "Przy Planty 7/9" Bogdan Białek, psycholog, społecznik, dziennikarz i bohater dokumentu o pogromie kieleckim. Białek, dawny opozycjonista, który od kilkunastu lat organizuje marsz upamiętniający w Kielcach wydarzenia z 4 lipca 1946 roku dodaje: - Przeszłość skończy się wtedy, gdy zaczniemy o niej zwyczajnie rozmawiać.

Ten poruszający, nagradzany na wielu festiwalach dokument Michała Jaskulskiego i Lawrence’a Loewingera otworzy tegoroczną edycję Shalom Polin. Gdański Przegląd Filmów o Tematyce Żydowskiej rozpocznie się w czwartek, 15 marca 2018 a zakończy w niedzielę, 18 marca 2018.

Przegląd Shalom Polin organizowany jest w roku, w którym przypada 50. rocznica Marca ‘68, ma więc szczególny wymiar.

- Dokument “Przy Planty 7/9” o przepracowywaniu traumy i uświadamianiu sobie tego, co społeczeństwo próbowało wyprzeć, poprzedzi wykład dr. Piotra Kurpiewskiego pt. Marcowe Migdały na temat wydarzeń marcowych i ich wpływu na polską kinematografię - tłumaczy Anna Balkiewicz z Akademickiego Centrum Kultury Alternator UG, współorganizatora przeglądu. - Nie chcemy podchodzić do wydarzeń w sposób polityczny czy społeczny, tylko pokazać jak temat był prezentowany w polskim kinie.

Poza tym zobaczymy wybrane filmy z XIII Międzynarodowego Festiwalu “Żydowskie Motywy” i XV Warszawskiego Festiwalu Filmów o Tematyce Żydowskiej. Będą wśród nich pozycje trudne, m.in. dotykające pamięci Holokaustu, ale też lekkie i zabawne, jak film “Hummus” Orena Rosenfelda opowiadający o... miłośnikach hummusu i o tym, jak potrawa łączy ludzi różnych religii.

W sobotę, o godz. 17.30, wybitny dziennikarz i publicysta Paweł Smoleński, w rozmowie z Martą Maciejewską opowie o konflikcie żydowsko-palestyńskim, ale i o swoich doświadczeniach z Izraelem, które zawarł w zbiorze reportaży “Izrael już nie frunie”i poprzednich dwóch swoich książkach.

- Liczymy na to, że będzie to ważny punkt w dyskursie społecznym o relacjach polsko-żydowskich, który toczy się teraz w kraju - mówi Anna Balkowska.

Festiwal Shalom Polin to jednak nie tylko poważne tematy. Organizatorzy wiedzą, że najlepiej poznaje się kraj doświadczając go osobiście i zaproponowali warsztaty kulinarne, taneczne oraz językowe - pierwszą lekcję języka jidysz.

- Warsztaty są dla wszystkich, nie trzeba mieć żadnych umiejętności - zapewnia Balkowska. - Najtrudniejsze mogą wydawać się warsztaty z jidysz, ale Maria Ka Kawska prowadzi je w przystępny sposób. To forma wykładu przeplatanego anegdotami. Możliwość poznania nie tylko języka, ale też kultury żydowskiej.

Program wzbogacono w tym roku o prelekcje podróżnicze. O dzisiejszym Izraelu opowiedzą młodzi ludzie, studenci UG różnych wydziałów: geografii, wiedzy o teatrze i wiedzy o filmie, którzy odwiedzili Izrael w ostatnim czasie.

- Będą to opowieści o kraju z perspektywy ludzi młodych, a każda z nich jest całkowicie inna - tłumaczy Balkowska. - Tomek Szewczyk odwiedzał miasta. Skupi się na Tel Avivie i zdradzi, gdzie można dobrze zjeść, co zobaczyć i jak dobrze traktuje się tam Polaków. Paulina Bloch i Sonia Romanowska będą opowiadać o podróży autostopem po pustyniach i miejscach bardziej naturalnych. Odwiedziły też Jerozolimę podczas Bożego Narodzenia. Michał Sodolski wyjaśni różnice w studiowaniu w Polsce i Tel Avivie, gdzie pojechał w ramach projektu Erasmus, i uważa że to miasto jest najlepszym miejscem do życia.

Udział we wszystkich zajęciach jest bezpłatny.

- Cieszymy się, gdy odwiedzają nasz festiwal ludzie zainteresowani kulturą żydowską, ale też gdy ktoś przychodzi po raz pierwszy, ponieważ naszym celem jest przybliżanie tej kultury i zwalczanie stereotypów. Chcemy przede wszystkim łączyć, stąd wspólne gotowanie, nauka języka, tańce i oglądanie filmów - zapewnia Anna Balkowska.

Przegląd organizują: Dyskusyjny Klub Filmowy Miłość Blondynki UG, Akademickie Centrum Kultury Alternator UG we współpracy z Towarzystwem Polsko-Izraelskim Wspólne Dziedzictwo Moreshet Meshutefet.

PROGRAM FESTIWALU

CZWARTEK, 15 marca 2018

Aula 1.43, Wydział Filologiczny UG, ul. Wita Stwosza 55 Gdańsk - Oliwa

godz. 17:30-18:30 - Wykład

dr Piotr Kurpiewski UG - Marcowe Migdały. Wpływ wydarzeń Marca '68 na polską kinematografię

godz. 18:30 – 20:00 - Blok filmowy I

Przy Planty 7/9 Reż. Michał Jaskulski, Lawrence Loewinger, Polska, USA, 2016, 86 min.

Dyskusja na temat filmu prowadzona przez historyka i filmoznawcę Piotra Kurpiewskiego

PIĄTEK, 16 marca 2018

aula 1.43, Wydział Filologiczny UG, ul. Wita Stwosza 55 Gdańsk Oliwa

godz. 15:00-16:30

Warsztaty językowe - Jidysz dla początkujących – prowadzenie Maria Ka Kawska

godz. 17:00- 18:00

Blok filmowy II: pokaz filmów krótkometrażowych: Wędrowcy - Jerusalem Film Workshop 2017

Izrael 2017, 53 min.

godz.18:15 – 19:15

Blok podróżniczy - prezentacje multimedialne:

Michaj Sodolski – Studia w Białym Mieście. Wrażenia uczestnika Polish-Israeli Youth Exchange

Tomasz Szewczyk – Shalom City

Paulina Bloch i Sonia Romanowska – Przez pustynię z plecakiem

godz.19:30 –20:45

Blok filmowy III

Hummus - reż. Oren Rosenfeld, Izrael, 2016, 72 min.

SOBOTA, 17 marca 2018 

Aula 1.43 (Wydział Filologiczny Uniwersytetu Gdańskiego, ul. Wita Stwosza 55, Gdańsk Oliwa)

godz. 14:00 - 16:00

Warsztaty kulinarne - Jak upiec dobrą chałkę szabasową? - prowadzenie Katarzyna Mazurkiewicz

godz. 16:30 - 17:30 Blok filmowy IV

Ida i Irena - reż. Piotr Morawski, Polska, 2016, 28 min.

Echa ze strychu - reż. Debbie Goodstein, USA, Polska, 2015, 36 min.

godz. 17:30 - 19:00

Spotkanie autorskie z PAWŁEM SMOLEŃSKIM, reporterem, publicystą, dziennikarzem, autorem zbioru reportaży Izrael już nie frunie – prowadzenie Marta Maciejewska

godz. 19:15 - 20:15 Blok filmowy V

Na ringu życia reż. Uri Borreda, Izrael, 2016, 60 min.

NIEDZIELA 18, marca 2018

godz. 11:00-13:00

Warsztaty tańca izraelskiego - prowadzenie Alicja Stark (Sala 41, Budynek Akademickiego Centrum Kultury UG Alternator, ul. Wita Stwosza 58, Gdańsk Oliwa)

godz. 15:00-16:00, Blok filmowy VI (aula 1.43, Wydział Filologiczny UG, ul. Wita Stwosza 55, Gdańsk Oliwa)

Nad brzegami Jarkonu – reż. Avi Belkin, Izrael, 2015, 60 min.

godz. 16:00-17:00 Wykład

Sylwia Jankowy - Holokaust na fotografiach. Dokument czy mistyfikacja

godz. 17:00-18:00 Blok filmowy VII:

Wytrwałość reż. Małgorzata Imielska, Polska, 2015, 70 min.

godz. 18:00-19:30 Blok filmowy VIII

W cieniu drzew – reż. Valentina Arena, Włochy, 2016, 52 min.

TV

Żywie Biełaruś! Białoruski Dzień Wolności w Gdańsku