• Start
  • Wiadomości
  • Sandra Ostrowska - utalentowana nastolatka z medalem mistrzostw Europy

Sandra Ostrowska - utalentowana nastolatka z medalem mistrzostw Europy

Ma 17 lat, od września będzie uczennicą drugiej klasy liceum, najbardziej lubi matematykę i język niemiecki, jest jedną z najzdolniejszych polskich kajakarek. Sandra Ostrowska z UKS Motława Gdańsk pod koniec czerwca w Belgradzie zdobyła srebrny medal mistrzostw Europy. Niedługo powalczy o podium mistrzostw świata.
09.07.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Sandra Ostrowska w jedynce

Swoją przygodę z kajakarstwem rozpoczęła w szóstej klasie szkoły podstawowej. Teraz częściej trenuje w Wałczu w Szkole Mistrzostwa Sportowego, do której uczęszcza. Na mistrzostwach Europy juniorów, które pod koniec czerwca 2017 r. odbywały się w Serbii wraz z koleżankami z osady K4 zdobyła tytuł wicemistrzyni Europy, w konkurencji K1 (jedynki) była tuż za podium - do medalu zabrakło 0,1 sekundy.


Waldemar Gabis: Kajakarstwo to mało popularna dyscyplina sportu w Polsce. Skąd pomysł na jej uprawianie?

Sandra Ostrowska: - Moja historia z kajakarstwem zaczęła się pod koniec szóstej klasy podstawówki. Trener Łukasz Puciłowski robił nabór do klubu. Na początku nie chciałam przyjść na trening, ale po namowie jednej z koleżanek powiedziałam sobie: „Spróbuję” i tak zostałam [śmiech - red.].

Dlaczego zostałaś? Co sprawiło, że się nie zniechęciłaś?

- Po prostu, spodobało mi się pływanie na kajaku. Na początku to była tylko zabawa, a później profesjonalne podejście do treningu. Zostałam, bo zmotywował mnie mój pierwszy poważniejszy wynik na mistrzostwach Polski, czyli drugie miejsca w K1 2000m i K2 2000 m młodzików.

{id92242}

Ty się nie zniechęciłaś, ale wielu innych - tak. Co jest tego przyczyną?

- Kajakarstwo to bardzo mało znana i słabo rozpowszechniana dyscyplina sportu. Latem jest jeszcze jako takie zainteresowanie kajakami, bo to dobry sposób na spędzenie wakacji w miłej, sportowej atmosferze. Natomiast zimą warunki atmosferyczne zniechęcają młodych do treningów.

No to, jak wygląda trening kajakarski? Czym różni się letni od zimowego?

- Wiele osób uważa, że kajakarstwo to tylko pływanie na wodzie, jednak w tym sporcie jest ważna siła i wytrzymałość. W sezonie letnim głównie skupiamy się na przygotowaniu do startów, natomiast zimą zamiast treningu na wodzie dochodzą zajęcia na siłowni, basenie pływackim, bieganie tradycyjne i na nartach biegowych.

Jesteś zawodniczką UKS Motława Gdańsk, który znajduje się przy Szkole Podstawowej nr 65, ale w naszym mieście trenujesz rzadko.

- Rzeczywiście, rzadko trenuję w Gdańsku, ponieważ uczęszczam do Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Wałczu i tam odbywają się moje treningi.

Treningi, zgrupowania, regaty nie przeszkadzają w nauce?

- Mam dziesięć treningów w tygodniu, zgrupowania mamy przez cały rok w róznych odstępach czasu, startujemy w okresie wiosenno-letnim. Dla niektórych jest to duży problem, ja jednak na dzień dzisiejszy dobrze sobie z tym radzę [śmiech - red.].

Jak trafiłaś do reprezentacji Polski?

- Moją przygodę z reprezentacją zaczęłam w 2015 roku po Ogólnopolskiej Konsultacji Juniorów. Po Regatach Eliminacyjnych Juniorów trener kadry Zbigniew Kowalczuk podjął decyzję o składzie wstępnych osad na miedzynarodowe zawody, które potwierdziły dobry dobór zawodników i zawodniczek.

Teraz osiągnęłaś największy sukces: wicemistrzostwo Europy w osadzie K4. Ciężko było zdobyć medal?

- Wyścig finałowy odbywał się w bardzo ciężkich warunkach, temperatura wahała się w okolicach 35-37 stopni Celsjusza!!!! Walka o medal trwała do ostatnich metrów. Nasze rywalki były bardzo dobrze przygotowane do wyścigu, dlatego z każdą nacją trzeba było się liczyć. Ostatecznie wygrała osada Niemiec, my byłyśmy drugie, jako trzecie linię mety przekroczyły Węgierki.


Srebrna czwórka mistrzostw Europy juniorów 2017. Stoją od lewej: Julia Olszewska, Martyna Klatt, Helena Wiśniewska i Sandra Ostrowska

Blisko medalu byłaś także w jedynkach.

- W konkurencji K1 500 metrów zajęłam czwarte miejsce, przegrywając brązowy medal o 0,1 sekundy. Lepsze były zawodniczki z Serbii, Czech i Białorusi.

Masz 17 lat. Myślisz o mistrzostwach świata seniorów, igrzyskach olimpijskich?

- Jak każdy sportowiec mam postawione pewne cele, które mam zamiar zrealizować. Zamierzam skończyć swoją karierę zawodniczą w momencie, gdy poczuję się spełniona jako kajakarka.

Jakie cele masz na myśli?

- Jak to mawiają ''Apetyt rośnie w miarę jedzenia'' więc myślę, że z czasem będzie coraz więcej celów, które będą bardziej wartościowe. W tym roku głównym celem są mistrzostwa świata w rumuńskim Pitestii, które odbędą się w ostatni weekend lipca.

To oznacza, że w ogóle nie masz wakacji. Gdy rozmawialiśmy w piątek rano (7 lipca), spieszyłaś się na trening.

- [śmiech - red.] No tak. Trenując kajakarstwo trzeba liczyć się z tym, że treningi odbywają się w wakacje, to najważniejszy okres w sezonie.

A masz czas na pozasportowe zainteresowania?

- Interesuję się kosmetologią, dlatego w każdej wolnej chwili staram się rozwijać w tym kierunku. W szkole moimi ulubionymi przedmiotami są język niemiecki oraz matematyka.

Myślisz o studiach?

- Mam już wstępne plany, ale nie jest to jeszcze nic pewnego, dlatego wolałabym o tym nie mówić.

Na zakończenie, proszę, abyś zachęciła inne dziewczyny i chłopaków do uprawiania swojej dyscypliny sportu.

- Wydaje mi się, że najlepszym sposobem na zachęcenie dzieci do uprawiania kajakarstwa jest uświadomienie im, jakie mogę z tego czerpać korzyści. Wśród nich są: punktualność, kształtowanie charakteru oraz dyscyplina.

Sandra Ostrowska - dotychczasowe sukcesy

  • II miejsce Mistrzostwa Europy w kategorii k4 500 m w 2017 r
  • IV miejsce Mistrzostwa Europy w kategorii K1 500 m w 2017 r
  • V miejsce  Mistrzostwa Europy w kategorii K2 1000 m w 2016 r
  • VII miejsce  Mistrzostwa Europy w kategorii K4 500 m w 2016 r
  • VII miejsce  Mistrzostwa Świata w kategorii K4 500 m w 2016 r
  • I miejsce Długodystansowe Mistrzostwa Polski w kategorii K1 10000 m w 2016 r
  • II miejsce Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w kategorii K1 3000 m w 2016 r
  • II miejsce  Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w kategorii K1 500 m w 2016 r
  • I miejsce Międzynarodowe Regaty kajakowe w kategorii K2 1000m , K2 500m, K4 500 m w 2016 r
  • II miejsce Międzynarodowe Regaty kajakowe w kategorii K1 500 m w 2016 r
  • III miejsce Międzynarodowe Regaty kajakowe w kategorii K1 1000m w 2016 r
  • III miejsce Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w kategorii K1 500 m w 2015 r
  • I miejsce Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w kategorii K1 3000 m w 2015r
  • II miejsce Długodystansowe Mistrzostwa Polski w kategorii K1 10 000 m w 2015r
  • I miejsce Międzynarodowe Mistrzostwa Polski w maratonie kajakowym w kategorii K1 16 000 m w 2015 r
  • II miejsce Mistrzostwa Polski młodzików w kategorii K1 2000 m w 2014 r



TV

Bajpas kartuski działa