• Start
  • Wiadomości
  • Ruszył nabór do trzeciej edycji projektu Teatralny Pasjans. Nie przegap!

Ruszył nabór do trzeciej edycji projektu Teatralny Pasjans. Nie przegap!

Teatralny Pasjans to projekt skierowany do seniorów, osób z niepełnosprawnościami i uczniów w województwie pomorskim. Integruje i aktywizuje twórczo, uczestnicy przygotują spektakl, który zaprezentują w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim przed publicznością w marcu przyszłego roku. Zgłoszenia uczestnictwa w projekcie przyjmowane są do 25 października 2017 r. Udział jest bezpłatny!
13.10.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

- Teatralny Pasjans realizujemy już po raz trzeci. Tym razem po raz pierwszy Gdański Teatr Szekspirowski przy organizacji tego przedsięwzięcia wchodzi we współpracę z Fundacją Theatrum Gedanense - mówi jedna z organizatorek projektu, Anna Ratkiewicz-Syrek z GTS.

Zainaugurowany w 2015 roku projekt skierowany jest do uczniów, osób z niepełnosprawnościami, zarówno fizycznymi, jak i umysłowymi, oraz do seniorów z całego województwa pomorskiego - którzy chcieliby wystąpić na scenie teatralnej. Celem Teatralnego Pasjansa jest bowiem wzajemna integracja i twórcza aktywizacja podczas pracy nad adaptacją sceniczną znanego dzieła literackiego.

Nazwa projektu nie jest przypadkowa. - Zawierają się w niej dwa bardzo ważne dla nas słowa: „teatr” i „pasja” - zawarta w haśle „pasjans”. I tak jak w pasjansie, w którym jest talia kart, gdzie każda karta jest inna, wzajemnie się dopełniają i to właśnie ta różnorodność tworzy całość - tak nasze przedsięwzięcie integruje różne grupy społeczne - dodaje Ratkiewicz-Syrek. - Jest to pierwszy tego typu projekt w naszym teatrze, gdzie młodzież, seniorzy i osoby z niepełnosprawnościami spotykają się ze sobą i mogą rozmawiać jak równy z równym.

Teatralny Pasjans krok po kroku

W trzeciej edycji „Teatralnego Pasjansa” grupy uczestników zmierzą się z tekstami Williama Szekspira - trzy grupy zrealizują „Zimową opowieść”, zaś kolejne trzy „Wieczór Trzech Króli”.

Na początek uczestnicy spotykają się w grupach, w swoich lokalnych ośrodkach i miejscowościach w województwie pomorskim. Tam, pod opieką profesjonalnych reżyserów teatralnych, przygotowują własną adaptację sceniczną znanych dzieł literackich. Jeden tekst jest jednocześnie przygotowywany przez jedną grupę seniorów, jedną uczniów i jedną grupę osób niepełnosprawnych. Następnie, po okresie prób i występów lokalnych, grupy spotykają się w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim, gdzie wystawiają przygotowane przez siebie spektakle - prezentując je przed innymi grupami oraz zebraną publicznością.

Efektem projektu będzie stworzenie 6 spektakli teatralnych. Trzy odsłony tego samego tekstu pozwolą pokazać, jak różni, ale i jak podobni do siebie są aktorzy z trzech występujących po sobie grup. Dojdzie do spotkania światów, które w dzisiejszych czasach zbyt często mijają się bez słowa.

Ponieważ jednym z głównych celów projektu jest integracja - w czasie jego trwania odbywać się będą spotkania i rozmowy wszystkich grup po spektaklach, warsztaty integracyjne dla liderów grup, wyjazdy organizatorów do każdej grupy i wsparcie ich działań na miejscu. (Organizator pokrywa koszty transportu grup na przegląd finałowy - z miejsca zamieszkania do Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego i z powrotem.)

Wielki finał projektu odbędzie się na deskach Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego w dniach 13-14 marca 2018. Tego dnia wszystkie grupy po raz pierwszy spotkają się ze sobą oraz zaprezentują swoje spektakle przed szeroką publicznością.

Jak się zgłosić?

Udział w projekcie jest bezpłatny. Zgłoszenie odbywa się poprzez wypełnienie formularza dostępnego TUTAJ i przesłania go na adres e-mail: shakesploring@gmail.com. Najpóźniej po 24 godzinach przyjdzie potwierdzenie dostarczenia formularza. W przypadku nieotrzymania potwierdzenia, należy skontaktować się z organizatorem telefonicznie.

Organizatorzy oceniać będą m.in. artystyczną jakość pracy dołączonej do zgłoszenia (filmowej, plastycznej, literackiej i in.), kreatywność w jej przygotowaniu, ale także zgranie grupy, czy jej dotychczasowe dokonania.

Do projektu zakwalifikowanych zostanie 6 grup po maksymalnie 15 osób. Każda grupa będzie miała przydzielonego profesjonalnego reżysera, który będzie pracował z nią w wybranym przez grupę miejscu.

Zgłoszenia do udziału w projekcie Teatralny Pasjans przyjmowane są do środy, 25 października 2017 r., do godz. 16. Wyniki naboru zostaną ogłoszone w piątek 27 października.

UWAGA - zgłaszając się do projektu, należy pamiętać, że - jeśli grupa zostanie zakwalifikowana do udziału - przedstawiciel grupy (opiekun, nauczyciel, lider wybrany przez grupę) musi zadeklarować możliwość udziału w szkoleniu integracyjnym liderów i reżyserów: 4 listopada 2017 r., w godz. 10-15, w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim (ul. Bogusławskiego 1).

Regulamin projektu dostępny jest TUTAJ.

Poprzednie edycje

W 2015 roku odbyła się pilotażowa edycja projektu „Teatralny Pasjans”, w którym wzięło udział 9 grup z Pomorza: uczniowie, osoby z niepełnosprawnościami i seniorzy. Celem projektu była integracja różnych grup społecznych i aktywizacja twórcza. Przez kilka miesięcy pod opieką reżyserów teatralnych każdy zespół przygotowywał spektakl: „Antygonę” Sofoklesa, „Dziady, cz. II” Adama Mickiewicza lub „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. W listopadzie na scenie Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego odbył się trzydniowy przegląd wszystkich spektakli. Projekt okazał się ogromnym sukcesem i sprawił jego uczestnikom wiele radości. Finał cieszył się olbrzymią popularnością.

W roku 2016 projekt był kontynuowany z 6 grupami: 2 szkolnymi, 2 osób z niepełnosprawnościami i 2 seniorów. Przygotowali oni spektakle oparte o „Balladynę” Juliusza Słowackiego lub „Boską komedię” Dantego Alighieri. Każda z grup pracowała nad jednym z tekstów, z pomocą profesjonalnego reżysera teatralnego. 15 lipca odbyło się w Gdańsku szkolenie integracyjne dla liderów grup i reżyserów. Poprowadziła je aktorka z gdańskiego Teatru Wybrzeże - Marzena Nieczuja-Urbańska. Uczestnicy zaprezentowali efekty swojej pracy w społecznościach lokalnych podczas tzw. prapremier, a na koniec zorganizowano uroczysty finał - 29 i 30 listopada scena GTS była do dyspozycji grup. Po przeglądzie zorganizowano spotkania i wspólne dyskusje o obejrzanych spektaklach. Całość przeglądu została nagrana i wydana na DVD wraz z publikacją poprojektową w grudniu 2016.

TV

Profilaktyka piersi w tramwaju w Dzień Kobiet