• Start
  • Wiadomości
  • Rusza festiwal Solidarity of Arts. Od niedzieli - moc atrakcji [PROGRAM]

Rusza festiwal Solidarity of Arts. Od niedzieli - moc atrakcji [PROGRAM]

Solidarity of Arts 2017 to 20 godzin różnorodnej muzyki, od kameralistyki po jazz i dub techno. Poza tym filmy, spotkania z twórcami i znawcami kina, instalacje artystyczne, warsztaty, a wszystko to pod hasłem "pokój". Zagrają: Jóhann Jóhannsson, Echo Collective, Forest Swords, Penguin Cafe, Kaitlyn Aurelia Smith oraz projekt specjalny - Jacaszek/Wesołowski. Festiwal potrwa od 13 do 30 sierpnia.
13.08.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Festiwal Solidarity of Arts co roku dostarcza Gdańskowi wielu artystycznych emocji. Da lata temu jedną z atrakcji było widowisko muzyczne Swing+ na scenie plenerowej Filharmonii Bałtyckiej na Ołowiance (nz. New York Voices)

14 sierpnia 1980 roku na terenie Stoczni Gdańskiej wybuchł strajk i to epokowe wydarzenie stało się początkiem zmian geopolitycznych, które skutkowały narodzinami demokratycznej Polski. Ruch Solidarności udowodnił, że o wolność można walczyć metodami pokojowymi. Solidarity of Arts jest festiwalem, który wyrósł na gruncie tych idei i co roku o nich przypomina szukając aktualnych odniesień.

- SOLIDARITY of ARTS odwołuje się do uniwersalnego sensu sztuki, ponad politycznymi, etnicznymi czy religijnymi podziałami - podkreśla Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska.

Festiwal odbędzie się w Gdańsku po raz dziewiąty (13 do 30 sierpnia 2017 r.), ale tym razem jego formuła ulegnie zmianie - po raz pierwszy organizacji podjęło się Europejskie Centrum Solidarności, nie zobaczymy też gwiazdy, która zaprasza innych znanych artystów do wspólnej interakcji na scenie. Będzie za to przesłanie. Co roku inne.

- Nowością jest to, że co roku impreza dedykowana będzie innemu wymiarowi solidarności, w 2017 roku jest to "pokój" - mówi Basil Kerski, dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności, zaznaczając że festiwal ma nie tylko ambicje artystyczne, ale też etyczne.

Autor muzyki do nowego "Łowcy Androidów" i orkiestra migranów

Na SoFie muzyka była zawsze najważniejsza. Festiwal wyrósł na bazie cyklu koncertów Przestrzeń Wolności, organizowanych w Stoczni Gdańskiej (2005–2009). Szczególnie pierwszy, upamiętniający rocznicę 25-lecia powstania Solidarności, wyjątkowo zapadł nam w pamięć: 26 sierpnia 2005 zagrał na terenie stoczni Jean Michel Jarre. I ten moment kiedy guru muzyki elektronicznej na świecie gra pierwsze dźwięki “Murów” Jacka Kaczmarskiego, a 170-tysięczny tłum śpiewa razem z nim, był niezwykły.

Islandzki kompozytor Jóhann Jóhannsson skomponował m.in. soundtrack do filmu Teoria wszystkiego - o życiu genialnego naukowca Stephena Hawkinga. Lubi łączyć elektronikę z klasycznym brzmieniem orkiestry, chętnie koncertuje z sześcioosobowym zespołem (altówka, skrzypce, wiolonczela i perkusja)

Kolejne edycje SoFY gościły tak wybitnych artystów jak Bobby McFerrin, Urszula Dudziak, Esperanza Spalding, Marcus Miller, Leszek Możdżer czy Jimek. W tym roku usłyszymy m. in. Jóhanna Jóhannssona, Echo Collective, Forest Swords, Penguin Cafe, Kaitlyn Aurelię Smith, a gdańscy artyści - Michał Jacaszek, jeden z najbardziej oryginalnych przedstawicieli polskiej muzyki elektronicznej i elektroakustycznej wraz ze Stefanem Wesołowskim, kompozytorem, skrzypkiem i producentem muzycznym, przygotowali projekt specjalny.

Gdańscy artyści Michał Jacaszek (jeden z najoryginalniejszych przedstawicieli polskiej muzyki elektronicznej i elektroakustycznej) i Stefan Wesołowski (kompozytor, skrzypek i producent muzyczny) przygotowali projekt specjalny - muzyczną opowieść o pokoju, wolności i innych wartościach uniwersalnych

– Zdecydowaliśmy się nie nawiązywać do wydarzeń z historii i polityki, dat czy postaci, które były symbolami pokoju na przestrzeni wieków - mówią artyści. - Nie odwoływać się do ideologii i światopoglądów, nawet najszlachetniejszych. Chcemy ideę pokoju potraktować uniwersalnie, wrócić do pojęć uniwersalnych i wyrazić je językiem muzyki: pogodzić dysonanse, znaleźć współbrzmienia, zharmonizować czasem krańcowo różną charakterystykę instrumentów. Bo współżycie przeciwieństw to właśnie pokój. Kompozycje będą wynikiem konfrontacji przestrzeni elektronicznych z klasycznym instrumentarium, której efektem ma być harmonijna, muzycznie logiczna forma.

Echo Collective wykona własną interpretację muzyki z płyty "Amnesiac" zespołu Radiohead

Jóhann Jóhannsson to islandzki kompozytor muzyki filmowej. Często łączy elektronikę z klasycznym brzmieniem orkiestry. Kiedy występuje na żywo to najczęściej z sześcioosobowym zespołem, pojawiają się wtedy: altówka, skrzypce, wiolonczela i perkusja. Za muzykę do filmu “Teoria wszystkiego”, o życiu genialnego naukowca Stephena Hawkinga, zdobył Złoty Glob. Jest autorem muzyki do filmu "Blade Runner 2049", w reżyserii Denisa Villeneuve'a, który jest kontynuacją “Łowcy androidów” Ridley’a Scotta z 1982 roku.

Festiwal otworzą i zamkną dwie realizacje filharmoniczne. Na początek - 14 sierpnia, orkiestra Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod batutą Pawła Przytockiego, ze skrzypkiem Januszem Wawrowskim (laureat Fryderyka 2017), zagra Andrzeja Panufnika, Dmitrija Szostakowicza i Jana Sebastiana Bacha. Na finał - 30 sierpnia, usłyszymy operę Ludwiga van Beethovena FIDELIO w wykonaniu Expat Philharmonic Orchestra, czyli orkiestra migrantów i uchodźców w duecie z polskimi muzykami i solistami z całego świata. Dyryguje Julien Salemkour.

Koncert będzie okazją do wyjątkowego wydarzenia - uroczystego włączenia Gdańska do sieci ICORN (International Cities of Refuge Network). To sieć miast wspomagająca twórców - pisarzy i poetów - represjonowanych w swoich krajach z powodu poglądów i walki o wolność.

Koncerty będą się odbywać w audytorium ECS, ogrodzie zimowym oraz w strefie chillout przy fontannach, a także w Sali BHP.

SoFA to też kino, artyści wizualni i inne wydarzenia

SoFA to w tym roku również projekcje filmowe i spotkania z twórcami kina (18 i 19 sierpnia). Zobaczymy filmy z nurtu kina moralnego niepokoju, fabuły i dokumenty.

Będziemy też świadkami wręczenia Nagród Prezydenta Gdańska NEPTUN tym filmowcom, których praca artystyczna wiąże się z Gdańskiem i wpisuje w wartości wolności i solidarności. W gronie laureatów: Krzysztof Czyżewski, Danuta Stenka i Krzysztof Zanussi.

Artyści wizualni zaprezentują prace związane z ideą pokoju. Będą to instalacje audio i wideo Lucyny Kolendo i Kamila Chomicza oraz wielkoformatowe projekcje Roberta Sochackiego i instalacja artystyczna Paper Heroes Karoliny Pawłowskiej i Magdaleny Major.

I-am-Art-Pożegnanie-Lata-Dwie-Zmiany-na-Goyki, Sopot 2016

Wystawa PAPIER, ze zbiorów ECS, ukaże rolę papieru dla przemian demokratycznych w Polsce, o ulotkach i książkach drugiego obiegu.

Będzie można też wybrać się na spacer po stoczni i wystawie ECS z uczestnikami i świadkami wydarzeń sprzed 37 lat (13 sierpnia godz. 11–14). Oprowadzać nas będą: Bogdan Borusewicz, Zbigniew Bujak, Zbigniew Janas, Bożena Rybicka-Grzywaczewska i Wojciech Milewski. W przeddzień rocznicy podpisania Porozumienia Gdańskiego usłszymy wykład o Etyce Solidarności, który w tym roku wygłosi prof. Michael J. Sandel, amerykański filozof polityki z Uniwersytetu Harvarda, autor bestsellerów „Sprawiedliwość” i „Czego nie można kupić za pieniądze”.

PROGRAM SZCZEGÓŁOWY

13 sierpnia 2017, niedziela 

9.00 Historyczna Brama nr 2 Stoczni Gdańskiej → wstęp wolny + rezerwacja miejsc STRAJK! POCZĄTEK! Spacer po Stoczni Gdańskiej śladami strajku z sierpnia 1980, w roli przewodnika Bogdan Borusewicz, jeden z organizatorów protestu /

10.00–16.00 ECS / przy fontannie → wstęp wolny + zapisy WARSZTATY MAJSTERKOWANIA | HAMAK OD RĘKI Wspólnotowe przygotowanie mebli do strefy chillout na czas festiwalu SOLIDARITY OF ARTS /

11.00–14.00 ECS / hol główny (vis-à-vis kas) → bilet: 1 zł + rezerwacja miejsc STRAJK! POCZĄTEK! Spacery subiektywne po wystawie stałej ECS, w roli przewodników uczestnicy historycznych wydarzeń: Zbigniew Bujak, Wojciech Milewski, Bożena RybickaGrzywaczewska

14 sierpnia 2017, poniedziałek

18.00 ECS / Galeria Trap → wstęp wolny WERNISAŻ WYSTAWY | PAPIER Papierową rewolucją powielaczogodzin, w której walka toczyła się za pomocą papierowej amunicji – Jan Krzysztof Kelus, bard opozycji, nazwał fenomen polskiego podziemia drugiego obiegu. Pokażemy papierowe archiwalia i fotografie z zasobów ECS

19.00 Sala BHP → odbiór zaproszeń KONCERT | MUZYKA DLA POKOJU Uroczysta inauguracja festiwalu SOLIDARITY OF ARTS, zagra Orkiestra Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod batutą Pawła Przytockiego, w roli solisty – Janusz Wawrowski, skrzypce partnerzy wydarzenia: Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność”, Sala BHP, Fundacja Promocji Solidarności

18 sierpnia 2017, piątek

(NIE)POKÓJ. MORALNY

DZIEŃ 1

DOKUMENTALNE EMANACJE KINA MORALNEGO NIEPOKOJU ECS / mediateka → wstęp wolny

15.00 / SPOTKANIE Z TWÓRCAMI

16.00 / ELEMENTARZ | reż. Wojciech Wiszniewski | 1976 STOLARZ | reż. Wojciech Wiszniewski | 1976 SZTYGAR NA ZAGRODZIE | reż. Wojciech Wiszniewski | 1978 ZAPORA | reż. Irena Kamieńska | 1976 ROBOTNICE | reż. Irena Kamieńska | 1980 / 17.30 ECS / audytorium → wstęp wolny BARWY OCHRONNE | reż. Krzysztof Zanussi | 1976 / 19.30 /

WRĘCZENIE NAGRODY PREZYDENTA MIASTA GDAŃSKA NEPTUN rozmowa z laureatami: Krzysztofem Czyżewskim, Danutą Stenką i Krzysztofem Zanussim autor laudacji: Piotr Sitkiewicz improwizacje: Mikołaj Trzaska

21 sierpnia 2017,  poniedziałek (NIE)POKÓJ. MORALNY

DZIEŃ 2

MORALNE OBLICZA KONFORMIZMU I NONKONFORMIZMU ECS / audytorium → wstęp wolny /

15.00 / INDEKS | reż. Janusz Kijowski | 1977 /

16.30 / SPOTKANIE Z TWÓRCAMI /

17.30 / WODZIREJ | reż. Feliks Falk | 1977 /

19.30 / ROZMOWA Z REŻYSEREM /

20.15 / EGZAMIN | reż. Cristian Mungiu |2016 

22 sierpnia 2017, wtorek

(NIE)POKÓJ. MORALNY DZIEŃ 3 BOHATER KONTRA SYSTEM ECS / audytorium → wstęp wolny /

15.00 / PACIORKI JEDNEGO RÓŻAŃCA | reż. Kazimierz Kutz | 1979 /

17.00 / SPOTKANIIE /

18.00 / KOBIETA SAMOTNA | reż. Agnieszka Holland | 1981 /25/08/2017 | piątek

ECS / ogród zimowy → wstęp wolny

19.00 / KONCERT | MAMMAL HANDS

ECS / audytorium → bilety

20.00 / KONCERT | PENGUIN CAFE

ECS / ogród zimowy → wstęp wolny

21.30 / KONCERT | FOREST SWORDS

ECS / przy fontannie → wstęp wolny

22.00 / KONCERT | BURN REYNOLDS (DJ)

23.00 / KONCERT | ZURA (LIVE/DJ)

26/08/2017 | sobota

ECS / 3 piętro → wstęp wolny + rezerwacja miejsc

9.00–17.00

INAUGURACJA INKUBATORA SOLIDARNOŚCI CODZIENNIE

ECS / Wydział Zabaw → bilet: 1 zł

11.00–16.00

WARSZTATY DLA RODZIN | PAPIER. ERA SPRZED KOMPUTERA

Zapraszamy najmłodszych

ECS / przy fontannie → wstęp wolny

12.00–16.00

WARSZTATY DLA RODZIN | PAPIER. ERA SPRZED KOMPUTERA

Oferta dla starszaków i ich opiekunów

ECS / ogród zimowy → wstęp wolny

19.00 / KONCERT | PIN PARK

ECS / audytorium → bilety: 40 zł

20.00 / KONCERT | JAMES HEATHER / JACASZEK/WESOŁOWSKI

ECS / ogród zimowy → wstęp wolny

22.00 / KONCERT | KAITLYN AURELIA SMITH

ECS / przy fontannie → wstęp wolny

22.00 / KONCERT | DTEKK (DJ)

23.00 / KONCERT | NORMAL BIAS (LIVE SET) 19.30 / ROZMOWA

20.15 / LEWIATAN | reż. Andriej Zwiagincew | 2014

27 sierpnia 2017, niedziela

ECS - audytorium → bilet: 80 zł

20.00 / KONCERT - ECHO COLLECTIVE PLAYS ‘AMNESIAC’ (RADIOHEAD) JÓHANN JÓHANNSSON

30 sierpnia 2017, środa,

ECS - audytorium → wstęp wolny

18.00 - ETYKA SOLIDARNOŚCI - Wykład wygłosi prof. Michael J. Sandel – znany amerykański filozof polityki z Uniwersytetu Harvarda, autor bestsellerów „Sprawiedliwość” i „Czego nie można kupić za pieniądze”, którego pisma przetłumaczono na 27 języków, a wykłady obejrzały online już dziesiątki milionów ludzi na całym świecie.

ECS / ogród zimowy → odbiór zaproszeń.

20.00 / KONCERT NA FINAŁ

EXPAT PHILHARMONIC ORCHESTRA 70 instrumentalistów, 60 dorosłych chórzystów i chór dziecięcy, 7 solistów – wykona w ogrodzie zimowym ECS operę Ludwiga van Beethovena FIDELIO. Zagra Expat Philharmonic Orchestra – orkiestra migrantów i uchodźców z krajów ogarniętych konfliktami – w twórczym duecie z polskimi muzykami i wybitnymi solistami z całego świata. FIDELIO to jedyne dzieło operowe Beethovena stworzone jako bunt przeciwko politycznej opresji i zniewoleniu, wzbogacone o współczesne konteksty polityczne jest artystycznym wołaniem o wolność i pokój. Dyrygent Julien Salemkour.

TV

Czwarty mikrolas już rośnie - zobacz, jak powstawał na Oruni Górnej